2017-06-30 | Иқтисодиёт
Давлатимиз мустақиллигининг муҳим рамзларидан бири бўлган миллий валютамиз мамлакатимизда яшаётган ҳар бир инсон учун ифтихор тимсоли. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таъкидлаганидек, «Миллий валюта – миллий ифтихор, давлат мустақиллигининг рамзи, суверен давлатга хос белгидир».
Дарҳақиқат, Ўзбекистон мустақиллиги, ўз миллий валютасига эга экани халқимизнинг улкан ютуғи. Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг 1994 йил 16 июндаги фармонига мувофиқ муомалага киритилган миллий пулимиз – сўм бизга ана шундай имкониятни ҳадя этган. 1994 йил 1 июль мамлакатимиз солномасида тарихий сана. Шу куни миллий валютамиз – сўм юртимиз ҳудудида ягона тўлов воситаси сифатида муомалага киритилган.
Жаҳон тажрибасидан маълумки, миллий валютани жорий этиш кўп ҳолларда иқтисодий инқирозга, нархларнинг ўсиб кетиши ва маҳсулотлар танқислигига сабаб бўлган. Мамлакатимизда сўмни муомалага киритишда бундай ҳолатларнинг олдини олиш учун барча чора-тадбирлар кўрилди. Миллий тараққиёт тамойилларига мувофиқ бу жараён ҳам босқичма-босқич амалга оширилди.
Мустақиллик йилларида мамлакатимизда амалга оширилган изчил ислоҳотлар ва бетимсол янгиланишлар ҳақида сўз борганда, иқтисодиётимизнинг ривожланиши, макроиқтисодий кўрсаткичларнинг ўзаро мутаносиблиги, инфляция даражасининг пастлиги, аҳоли фаровонлиги юксалаётгани билан бир қаторда миллий валютамиз барқарорлашиб, банк тизими тобора мустаҳкамланиб бораётганини фахр билан тилга оламиз.
Мамлакатимизда янги пул бирлигига ўтишда халқ манфаатлари ҳимояси алоҳида эътиборга олинди. Буни миллий валютани жорий этишга тайёргарлик босқичи сифатида сўм-купонга ўтишдан бошлаб кузатиш мумкин. Мамлакатимизда сўм-купон муомалага кириши билан четдан кириб келаётган, қадрини йўқотган пулнинг йўли тўсилди. Халқимизнинг ризқ-рўзи бўлган арзон маҳсулотларнинг бошқа республикаларга «оқиб кетиши»нинг олди олинди. Шу билан бирга, даромадларини эски пулда жамғариб келган аҳолига уни алмаштириш учун имконият яратилди.
Сўмнинг муомалага киритилиши Ватанимизда самарали пул-кредит тизимини яратиш йўлидаги муҳим қадам, иқтисодий мустақилликка эришишга йўналтирилган асосий воситалардан бири бўлди. Ўзбекистон ўз миллий валютасининг барқарорлиги ва мустаҳкамлигига четдан қарз олмасдан, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш, мавжуд захиралардан оқилона фойдаланиш орқали эришди.
Сўнгги йилларда «Мудис», «Стандарт энд Пурс» ва «Фитч рейтингс» халқаро рейтинг агентликлари мамлакатимиз банк тизими фаолиятини «барқарор» деб баҳоламоқда. Бу давлатимиз иқтисодий салоҳияти халқаро экспертлар томонидан тан олинганлигининг далилидир. Бугунги кунда мамлакатимиздаги деярли барча тижорат банклари юқори рейтинг даражасига эга.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида Ўзбекистонда бозор иқтисодиёти талабларига жавоб берадиган барқарор иқтисодиётнинг асоси мустаҳкамланмоқда. Иқтисодиётнинг янги тармоқларига асос солинмоқда. Кичик саноат зоналари, янги корхоналар замонавий, юқори унумли техника ва технологиялар билан жиҳозланаётир. Бозорларимизни мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган сифатли маҳсулотлар эгалламоқда. Рақобатбардош маҳсулотларимиз дунё бозорларига экспорт ҳам қилинмоқда.
Президентимиз томонидан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг “Иқтисодиётни янада ривожлантириш ва либераллаштириш” деб номланган учинчи йўналишида миллий валюта ва нархларнинг барқарорлигини таъминлаш, валютани тартибга солишнинг замонавий бозор механизмларини босқичма-босқич жорий этиш, маҳаллий бюджетларнинг даромад базасини кенгайтириш, экспортга мўлжалланган маҳсулот ва материаллар ишлаб чиқариш учун замонавий технологияларни жорий этиш, транспорт-логистика инфратузилмасини, тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда хорижий инвесторлар учун инвестициявий жозибадорликни ошириш, солиқ маъмуриятчилигини яхшилаш, банк фаолиятини тартибга солишнинг замонавий принциплари ва механизмларини жорий этиш, кўп тармоқли фермер хўжаликларини ривожлантириш, туризм индустриясини жадал ривожлантириш борасидаги ишларни янги босқичга кўтариш назарда тутилган.
Сўмнинг харид нархини ошириш мақсадида ички бозорни юртимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар билан тўлдириш, мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини юксалтириш, пул-кредит сиёсатининг изчиллигини, истеъмол моллари билан нақд пул мутаносиблигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилгани барча соҳаларда ўз самараларини бермоқда.
Шу йил 10 март куни 10000 сўмлик купюра муомалага чиқарилди. Мазкур купюранинг муомалага чиқарилиши мамлакатимизнинг иқтисодий салоҳиятини янада юксалтиришга хизмат қилади.
Миллий валютадан ҳаммамиз ҳар куни фойдаланамиз. Уни кўрганда қалбимизда миллий ғуруримиз жўш уради. Зеро, пулимиз нафақат мамлакатимиз иқтисодий қудратининг, балки халқимиз маънавий, маърифий ва маданий салоҳиятининг кўзгусидир. Уни қўлига олган кишининг қадим Самарқанддаги Регистон майдони, Тиллакори, Шердор мадрасалари, Амир Темур мақбараси каби тарихий обидалар, пойтахтимиздаги Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатаси бинолари, Темурийлар тарихи давлат музейи, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик Катта театри, «Истиқлол» санъат саройи, Амир Темурнинг улуғвор ҳайкали тасвирларига кўзи тушади. Бу тасвирлар мамлакатимизнинг ўзига хос «ташриф қоғози»га айланган, десак муболаға бўлмайди.
Буларнинг барчаси халқимизда, айниқса, ўсиб келаётган ёш авлодда миллий ғурур туйғуларини мустаҳкамлаш, уларни истиқлол ғояларига садоқат руҳида тарбиялашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Миллий валютамиз мамлакатимиз салоҳиятини янада юксалтириш билан бирга, халқимизнинг ғурур-ифтихорини, эртанги кунга ишончини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.

Национальная валюта - символ нашего государства, наша гордость
Один из важнейших символов независимости нашего государства - национальная валюта - является предметом гордости для каждого человека, проживающего в нашей стране. Как отметил Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов, "Национальная валюта – наша гордость, символ государственной независимости, атрибут суверенного государства".
Действительно, то, что Узбекистан обрел независимость, свою национальную валюту, является огромным достижением для нашего народа. 1 июля 1994 года является историческим событием в истории нашей страны. Именно в этот день сум был введен в обращение в соответствии с Указом Первого Президента нашей страны Ислама Каримова от 16 июня 1994 года в качестве единого платежного средства на территории нашей страны.
Как показывает мировой опыт, внедрение национальной валюты во многих случаях становилось причиной экономического кризиса, резкого роста цен, дефицита продукции. При введении в обращение сума в нашей стране были предприняты все необходимые меры для предупреждения таких случаев. Данный процесс был осуществлен поэтапно, в соответствии с национальными принципами развития.
Говоря о достижениях и огромных преобразованиях за годы независимости, наряду с последовательным развитием нашей экономики, сбалансированностью макроэкономических показателей, невысоким уровнем инфляции, повышением благосостояния народа мы с гордостью отмечаем и стабилизацию национальной валюты, все более укрепляющуюся банковскую систему.
При переходе к новой денежной единице в нашей стране особое внимание уделялось защите интересов народа. Так, в качестве подготовительного этапа к введению в обращение национальной валюты был внедрен сум-купон, с помощью которого был загражден путь ввозимой из-за рубежа и утратившей свою цену старой валюте. Предотвращен вывоз продукции по низким ценам из страны в другие республики. Вместе с тем населению была предоставлена возможность обмена старых денег на новые, чтобы сохранить личные сбережения.
Введение сума в обращение стало важным шагом к созданию эффективной денежно-кредитной системы, достижению экономической независимости нашей Родины. Узбекистан добился стабильности и прочности собственной национальной валюты без внешних заимствований, за счет производства конкурентоспособной продукции и рационального использования имеющихся резервов.
В последние годы международные рейтинговые агентства "Moody's", "Standard & Poor’s" и "Fitch Ratings " оценивают показатель банковской системы нашей страны как "стабильный”. Это свидетельствует о том, что экономический потенциал нашего государства признается международными экспертами прочным. Сегодня практически все коммерческие банки нашей страны имеют высокие рейтинги.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Узбекистане укрепляется основа устойчивой экономики, отвечающей всем рыночным требованиям. Внедряются новые отрасли экономики. Малые промышленные зоны, новые предприятия оснащаются современными, высокопродуктивными техникой и технологиями. Рынки нашей страны завоевывает качественная продукция отечественного производства. Конкурентоспособная продукция с торговой маркой "Made in Uzbekistan" экспортируется на мировые рынки.
В третьем направлении разработанной Президентом нашей страны Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах под названием "Развитие и либерализация экономики" подразумевается обеспечение стабильности национальной валюты и цен, поэтапное внедрение современных рыночных механизмов валютного регулирования, укрепление доходной части местного бюджета, расширение международного экономического сотрудничества, внедрение современных технологий для производства экспортоориентированной продукции и материалов, развитие дорожно-транспортной инфраструктуры и логистики, предпринимательства, повышение инвестиционной привлекательности для зарубежных инвесторов, улучшение налогового администрирования, внедрение современных принципов и механизмов урегулирования банковской деятельности, поднятие на качественно новый уровень работы по динамичному развитию многоотраслевых фермерских хозяйств, индустрии туризма.
С 10 марта текущего года была введена в обращение купюра достоинством в 10000 сумов, что будет способствовать дальнейшему повышению экономического потенциала нашей страны.
Мы ежедневно пользуемся национальной валютой. Каждый раз, смотря на сумы, мы испытываем национальную гордость, ведь наш сум не только воплощает в себе экономическую мощь страны, но и отражает духовный, просветительский и культурный потенциал нашего народа. На наших банкнотах изображены исторические памятники – площадь Регистан, медресе Тиллакори, Шердор, мавзолей Амира Темура в древнем Самарканде, здания Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Государственный музей истории Темуридов, Государственный академический Большой театр Узбекистана имени Алишера Навои, Дворец искусств «Истиклол», величественный памятник Сахибкирану в Ташкенте, которые являются своеобразной визитной карточкой нашей страны.
Все это очень важно и значимо для формирования в сознании народа, особенно подрастающего поколения, высокого чувства национальной гордости, воспитания молодежи в духе преданности идеям независимости. Национальная валюта служит важным инструментом дальнейшего повышения потенциала нашей страны, усиления чувства гордости нашего народа, укрепления его уверенности в завтрашнем дне.