Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Россиянинг "Лукойл" компанияси президенти Вагит Алекперовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, Россиянинг нефть-газ соҳасидаги ушбу компанияси билан самарали ҳамкорлик изчил ривожланаётганини мамнуният билан таъкидлади.
Жаҳоннинг етакчи нефть-газ корпорацияларидан бири бўлган "Лукойл" мамлакатимизда истиқболли конларни қидириш ва ўзлаштириш, углеводород хомашёсини чуқур қайта ишлаш, тайёр маҳсулотни ички ва ташқи бозорларга сотиш каби қатор йирик инвестиция лойиҳаларини муваффақиятли амалга оширмоқда.
Айни пайтда Устюрт блокини геологик ўрганиш ва Жануби-ғарбий Ҳисор нефть-газконденсат конини ўзлаштириш ишлари ҳамкорликда олиб борилмоқда.
Қандим конлар гуруҳини тартибга келтириш ва газни қайта ишлайдиган замонавий мажмуани барпо этиш ишлари бажарилмоқда. Мазкур завод яқин истиқболда йилига 8 миллиард куб метрдан зиёд табиий газни қайта ишлаб, харидоргир газ маҳсулотлари ишлаб чиқаради.
Бундан ташқари "Ҳавзак" ва "Шоди" конлари ўзлаштирилмоқда, Қўнғирот участкасида геология-қидирув ишлари давом эттирилмоқда.
Бугунги кунда "Лукойл" компанияси томонидан мамлакатимиз нефть-газ соҳасидаги қўшма лойиҳаларга жалб этилган инвестициялар ҳажми 6,3 миллиард долларни ташкил этади.
Учрашувда узоқ муддатли ҳамкорликнинг амалдаги лойиҳаларини амалга ошириш ва истиқболли лойиҳаларни тайёрлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Қазиб олинадиган табиий газни чуқур қайта ишлашга доир янги лойиҳалар, шунингдек, соҳа учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш бўйича ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Вагит Алекперов Президентимиз Шавкат Мирзиёевга қабул ва Ўзбекистонда "Лукойл" компанияси лойиҳалари қўллаб-қувватланаётгани учун самимий миннатдорлик изҳор этди, нефть-газ соҳасида кенг кўламли ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

On June 28, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the president of the Russian company “Lukoil” Vagit Alekperov, who is in our country on a working visit.
The head of our state, warmly welcoming the guest, noted the dynamically developing fruitful cooperation with the Russian company in the oil and gas sector, with satisfaction.
“Lukoil”, which is one of the leading oil and gas corporations in the world, is successfully implementing a number of large investment projects in our country – from exploration and development of promising deposits to deep processing of hydrocarbon raw materials and sale of finished products in the domestic and foreign markets.
At present, the geological study of the Ustyurt block and development of oil and gas condensate fields of the South-Western Gissar are conducted jointly.
Activities on development of Kandym group of fields with construction of a modern gas processing complex, which, in the near future, will allow to annually process over 8 billion cubic meters of natural gas and receive commercial gas in-demand, are under way.
In addition, the “Khauzak” and “Shadi” fields are being developed, and geological prospecting is continuing in Kungrad.
To date, the volume of attracted investments of “Lukoil” company in joint projects in the oil and gas sector of our country is 6,3 billion dollars.
During the meeting, issues of implementation of current and preparation of long-term perspective projects were considered in detail. Particular attention was paid to new projects aimed at deep processing of produced natural gas, as well as to interaction in the sphere of training highly qualified personnel for the industry.
Vagit Alekperov expressed sincere gratitude to the President of our country for the warm welcome and support provided to “Lukoil” projects in Uzbekistan, as well as expressed readiness for further development of full-scale bilateral cooperation in the oil and gas sector.