Венгриянинг Ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири билан учрашув
2017 йилнинг 27 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Венгриянинг Ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири Петер Сиярто билан учрашди.
2016 йилнинг октябрь ва декабрь ойларида Бруссел ва Гамбург шаҳарларида бўлиб ўтган икки томонлама учрашувнинг давоми сифатида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Ўзбекистон-Венгрия муносабатларининг сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Давлатлараро ҳамкорликни янада кенгайтириш, бизнес ҳамжамияти, илмий доиралар, таълим муассасалари вакиллари, маданият ва санъат фаоллари ўртасида алоқаларни мустаҳкамлашдан икки томон ҳам манфаатдор эканлиги таъкидланди.
Учрашувда молия, қишлоқ ва сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва таълим соҳаларида истиқболли қўшма лойиҳалар амалий жиҳатдан муҳокама қилинди. Хусусан, Венгрия томони ўзбекистонлик талабалар таълим олишлари учун йилига 30 та стипендия ажратишни режалаштирмоқда.
Суҳбат давомида қайд этилганидек, бугун бўлиб ўтадиган Венгриянинг Тошкент шаҳридаги Элчихонасининг расмий очилиш маросими икки томонлама алоқаларни тизимли асосда мустаҳкамлаш ва кўп қиррали тус беришга имкон яратади.
Вазирлар минтақа ва халқаро майдондаги кун тартибга ҳам алоҳида эътибор қаратдилар.
Музокаралар якунланганидан сўнг Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги билан Венгрия Инсон ресурслари вазирлиги ўртасида 2017-2020 йилларга мўлжалланган соғлиқни сақлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим вазирлар томонидан имзоланди.

27 июня 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в нашу страну с официальным визитом Министром внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петером Сийарто.
В продолжение состоявшихся в октябре и декабре 2016 года двусторонних встреч в г.Брюсселе и г.Гамбурге главы внешнеполитических ведомств обсудили актуальные вопросы узбекско-венгерских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Была подчеркнута взаимная заинтересованность в дальнейшем наращивании межгосударственного сотрудничества, активизации контактов между представителями бизнес-сообщества, научных кругов, образовательных учреждений, деятелями культуры и искусства.
На встрече в практическом плане обсуждены перспективные совместные проекты в области финансов, сельского и водного хозяйства, переработки сельхозпродукции, образования. В частности, венгерская сторона планирует ежегодно выделять по 30 стипендий для обучения студентов из Узбекистана.
Официальная церемония открытия Посольства Венгрии в г.Ташкенте, которая должна состояться сегодня, как отмечалось на встрече, позволит на системной основе укреплять двусторонние связи, придать им многоплановый характер.
Отдельное внимание министры уделили региональной и международной повестке дня.
После завершения переговоров министры подписали Соглашение между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Министерством человеческих ресурсов Венгрии о сотрудничестве в сфере здравоохранения на 2017-2020 годы.