Тез тиббий ёрдам бригадаларининг кечикиши олди олинмоқда
Юртимизда аҳоли турмуш даражасини янада яхшилаш, кўрсатилаётган тиббий хизматлар сифати ва самарадорлигини ошириш борасида том маънода янгиланиш ва ривожланиш жараёнлари кечмоқда. Бу, албатта, соғлиқни сақлаш тизимининг шошилинч ва тез тиббий ёрдам хизмати фаолиятига ҳам тааллуқлидир. Зеро, Президентимиз Шавкат Мирзиёев ҳар бир маъруза ва нутқларида, учрашувларда халқимизни рози қилиш учун, энг аввало, сифатли тиббий хизматга бўлган талабни қондириш ниҳоятда зарурлигини куюнчаклик билан бот-бот таъкидламоқдалар.
Давлатимиз раҳбари жорий йил 5 январь ва 7 февраль кунлари соғлиқни сақлаш соҳаси вакиллари билан бўлган учрашувларида шунингдек, Президентимиз раислигида 30 март куни ўтказилган видеоселектор мажлисда ҳам тизимнинг бугунги ҳолатини таҳлил қилиб, мавжуд масалаларни ҳал этишда, халқимиз саломатлигини янада мустаҳкамлаш йўлида олиб борилаётган саъй-ҳаракатларни янги босқичга олиб чиқишда муҳим бурилиш ясаб берди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 16 март куни имзоланган “Шошилинч тиббий ёрдамни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони ҳамда “Шошилинч тиббий ёрдамнинг фаолиятини ташкил этишни янада такомиллаштириш ва моддий-техника базасини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори айни шу мақсадларни кўзлагани билан аҳамиятли бўлди.
Шу муносабат билан жорий йилнинг 22 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан “Шошилинч ва тез тиббий ёрдам тизими: долзарб масалалар ва истиқболдаги режалар” мавзусидаматбуот анжумани ўтказилди.
Тадбир мамлакатимизда шошилинч ва тез тиббий ёрдам соҳасида қабул қилинаётган меъёрий ҳужжатлар мазмун-моҳиятини чуқурроқ ўрганиш, яратилаётган имконият ва қулайликлардан аҳолини яқиндан таништириш ҳамда тизим олдида турган вазифалар ва истиқболдаги режаларни муҳокама қилиш мақсадида ташкил этилди.
Мустақиллик йилларида мамлакатимизда аҳолига шошилинч ва тез тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича ўзига хос инфратузилма яратилди. Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази ва унинг вилоятлардаги филиаллари, туман ва шаҳар тиббиёт бирлашмалари қошидаги бўлимлари, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги тез тиббий ёрдам хизмати станциялари ва санитар авиация хизмати халқимиз саломатлиги йўлида фаолият юритаётир.
Мазкур хизмат ўз олдига аҳолига малакали ихтисослаштирилган, юқори технологияли шошилинч, тез ва кечиктириб бўлмайдиган ҳолатларда тиббий хизмат кўрсатиш, самарадорлиги бўйича жаҳон талабларига мос келадиган шошилинч тиббий ёрдам тизимини ташкил этиш, хорижий турдош ташкилотлар билан яқин ҳамкорлик ўрнатиш каби вазифаларни мақсад қилиб қўйган.
Энг асосийси, соҳа ривожи йўлида амалга оширилаётган кенг кўламли чора-тадбирлар натижасида шошилинч тиббий ёрдам тизимида йилига 600 минг нафардан зиёд беморга юқори малакали стационар ва 1 миллион нафардан ортиқ беморга амбулатор ёрдам ҳамда 7 миллиондан зиёд чақириқлар бўйича хизмат кўрсатилмоқда.
Шошилинч ҳолатларда беморга ёрдам кўрсатиш учун зарур воситаларга эга бўлган шошилинч ёрдам бригалари зудлик билан етиб бориши муҳимдир. Шундан келиб чиқиб, йил охиригача 1200 та тез тиббий ёрдамга ихтисослаштирилган автотранспорт воситаси сотиб олиниши режалаштирилган бўлса, шу кунларда зарур воситалар билан жиҳозланган 200 га яқин тез тиббий ёрдам автомашиналари харид қилиниб, эҳтиёж баланд бўлган ҳудудларга етказиб берилди.
Шунингдек, Соғлиқни сақлаш вазирининг жорий йил 13 февралдаги “Тез тиббий ёрдам автотранспортларининг ихтисослаштирилган ва умумтармоқ бригадаларини, тез тиббий ёрдам хизмати чақириқларида кўрсатиладиган тиббий хизматлар учун зарур бўладиган дори-дармонлар ва тиббиёт буюмлари билан таъминлаш нормативларини тасдиқлаш ҳақида”ги буйруғига кўра, тез тиббий ёрдам хизматининг битта махсус бригадасида 41 номдаги, умумтармоқ бригадасида эса 36 номдаги дори воситалари бўлиши белгиланди ва улар билан таъминлаш ишлари жадаллик билан олиб борилаётир.
Бундан ташқари, шошилинч ҳолатларда тиббий ёрдам бригадаси ишини ташкиллаштирувчи асосий бўғин — тез ёрдам хизмати диспетчерлари қайта ўқитилиб, уларга нисбатан талаблар ҳам оширилди. Энди диспетчерларнинг касбий маҳорати ва малакасини мустаҳкамлаш учун улар қайта ўқитилади. Чунки бугунги кун диспетчерининг вазифаси фақат мурожаатни ёзиб олиб, уни керакли мутахассисга етказиш эмас, зарур ҳолатда у мурожаат қилувчига тез тиббий ёрдам бригадалари етиб боргунига қадар кўрсатилиши лозим бўлган биринчи тиббий ёрдам бўйича маслаҳатлар бера олиши ҳам керак.
Олиб борилаётган ислоҳотларнинг яна бир аҳамиятли жиҳати шундаки, бирламчи тиббий бўғинда тиббий хизматнинг тезкорлигини таъминлаш ва шу орқали шошилинч ва ихтисослаштирилган тиббий хизматга тушаётган юкламаларни енгиллаштириш мақсадида яқинда пойтахтимиздаги жами 60 та шаҳар оилавий поликлиникаларнинг ҳар бирига иккитадан, жами 120 дона “DAMAS” русумли автомашиналар топширилди. Эндиликда беморларнинг уйига бориб, энг керакли тиббий муолажаларни амалга ошириш, зарур ҳолатларда уларни оилавий поликлиника ёки бошқа тиббиёт муассасасига етказиб бориш хамда патронаж хизматини кўрсатиш каби вазифалар ўз вақтида, кечиктирилмай амалга оширилади. Автомашиналар ўз ҳудуди бўйлаб ҳаракатлангани боис, йўллар тирбандлигидан келиб чиқадиган тез ёрдам биригадаларининг кечикиши каби ҳолатларнинг олди ҳам олинади.
Тадбир давомида мазкур тизимнинг бугунги ҳолати, тез тиббий ёрдам хизматининг сифат ва самарадорлигини ошириш, шошилинч тиббий ёрдам соҳасидаги илмий тадқиқотлар кўламини кенгайтириш ҳамда бу борада халқаро ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича Президентимиз томонидан белгиланган аниқ вазифалар ижроси ҳақида ҳам сўз юритилди.
Шошилинч тиббий ёрдам ҳақида сўз борганда биз, аввало, кафолатланган, сифатли ва тезкор тиббий ёрдамни тасаввур қиламиз. Бугун юртимизда ушбу соҳани ривожлантириш йўлида белгиланган вазифалар ва берилаётган имтиёзлар, соҳа учун ажратилаётган замонавий тиббий асбоб-ускуналар тизим мутахассислари олиб бораётган илмий изланишларнинг савиясини юксак даражада ошириш, шошилинч ҳолатларда диагностика ва даволашнинг янги истиқболли усулларини ишлаб чиқиш, ривожлантириш имкониятларини янада кенгайтиради.
Бу эса тез тиббий ёрдам хизматининг сифат ва самарадорлигини ошириш, аҳолининг ҳар бир мурожаатига амалий ёрдам билан жавоб қайтариш, энг муҳими, халқимизни ушбу тизим фаолиятидан рози бўлишига эришишга хизмат қилади.

Опоздание бригад скорой помощи предотвращается
В нашей стране проводится большая работа по дальнейшему улучшению уровня жизни населения, повышению качества и эффективности оказываемых медицинских услуг. Эти изменения касаются и службы экстренной и скорой медицинской помощи системы здравоохранения. Ибо Президент Шавкат Мирзиёев в каждом своем выступлении и докладах, на встречах отмечает необходимость, прежде всего, удовлетворения нужд и потребностей людей в качественной медицинской помощи, оправдания доверия народа
Встречи Президента с представителями сферы здравоохранения от 5 января и 7 февраля, а также видеоселекторное заседание от 30 марта стали важным шагом в анализе положения дел в сфере, решении насущных вопросов, поднятии на новый уровень реформы в здравоохранении.
На эти цели нацелены подписанные 16 марта текущего года Президентом Республики Узбекистан Указ «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы экстренной медицинской помощи» и постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию организации деятельности и укрепления материально-технической базы экстренной медицинской помощи».
В этой связи 22 июня нынешнего года Министерством здравоохранения Республики Узбекистан проведена пресс-конференция на тему «Система экстренной и скорой медицинской помощи: актуальные вопросы и планы на перспективу».
Мероприятие организовано в целях глубокого изучения сути и значения принимаемых в сфере экстренной и скорой медицинской помощи документов, ознакомления населения с создаваемыми возможностями и удобствами, а также обсуждения актуальных задач и планов на перспективу.
В годы независимости в нашей стране создана своеобразная инфраструктура по оказанию населению экстренной и скорой медицинской помощи. На пути здоровья населения действуют Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи и его филиалы в областях, отделы при районных и городских медицинских объединениях, станции службы скорой медицинской помощи и служба санитарной авиации во всех регионах страны.
Данная служба ставит перед собой цель оказание населению квалифицированной специализированной, высокотехнологичной экстренной, скорой и неотложной помощи, организацию системы экстренной медицинской помощи, соответствующей мировым стандартам, установление тесного сотрудничества с зарубежными профильными учреждениями.
Самое главное, в результате широкомасштабных мер на пути развития сферы в системе экстренной медицинской помощи оказываются услуги более 600 тысячам больным, амбулаторная медицинская помощь более 1 миллиону пациентам, обслуживается более 7 миллионов вызовов в год.
Важно, чтобы в экстренных ситуациях оснащенная необходимыми средствами бригада оперативно прибыла в место назначения для оказания первой помощи пациенту. Исходя из этого, до конца года планируется приобрести 1200 специализированных автотранспортных средств. В эти уже уже приобретено около 200 автотранспортных средств, они переданы в регионы, испытывающие в них большую потребность.
Также соответствующим приказом министра здравоохранения об утверждении нормативов обеспечения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения автотранспортных бригад для оказания медицинской помощи при вызовах от 13 февраля утверждено наличие лекарственных средств 41 наименования в специализированной бригаде скорой медицинской помощи, 36 наименования — в общей бригаде.
Кроме того, переобучение прошли диспетчеры скорой медицинской помощи, являющиеся в экстренных случаях основным звеном по организации работы бригад скорой медицинской помощи, повышены требования к ним. Теперь для укрепления профессиональных навыков и квалификации внедряется порядок переобучения диспетчеров. От диспетчера скорой медицинской помощи помимо регистрации обращения и информирования об этом специалистов потребуется и медицинское знание. Ибо он должен быть способным дать обратившимся пациентам консультации в оказании первой медицинской помощи до приезда специалистов.
Важным моментом проводимых реформ является то, что в целях обеспечения оперативности оказания услуг в первичном звене и разгрузки работы экстренной и специализированной медицинской услуги недавно 60 семейным поликлиникам столицы переданы по два автомобиля Damas, всего 120. Теперь такие услуги, как прибытие к пациенту и оказание помощи, в необходимых случаях его доставка в семейную поликлинику или другое медучреждение и оказание патронажной услуги, будут осуществляться оперативно и своевременно.
В ходе мероприятия говорилось о состоянии данной системы, выполнении обозначенных Президентом задач по повышению качества и эффективности скорой медицинской помощи, расширению спектра научных исследований в сфере экстренной медицинской помощи, углублении международного сотрудничества в данном направлении.
Когда речь идет об экстренной медицинской помощи, то нам представляется гарантированная, качественная и скорая медицинская помощь. Предусмотренные на пути развития данной сферы задачи и предоставляемые льготы, выделяемые современные медицинские оборудования еще более расширят возможности повышения уровня научных исследований специалистов сферы, разработки, развития в экстренных случаях новых перспективных методов диагностики и лечения.
Это послужит повышению качества и эффективности скорой медицинской помощи, практическим ответом на каждое обращение населения, самое главное, оправданию доверия народа в деятельности данной системы.