2017 йилнинг 22 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ватиканнинг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Челестино Милорени (қароргоҳи Москва шаҳрида) қабул қилди.
Вазир ишонч ёрлиқларини қабул қилди ва Элчини мамлакатимизда ўз дипломатик миссисиясини бошлагани билан табриклади.
Қисқа маросимдан сўнг бўлиб ўтган суҳбат давомида икки томонлама ҳамкорликнинг, жумладан динлараро мулоқот доирасидаги алоқаларнинг ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди.
2017 йил 7 февралда Ўзбекистон Президенти 2017-2021 йилларда мамлакатни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси тасдиқлади. Мазкур ҳужжат давлат бошқарувини янада такомиллаштириш, суд-ҳуқуқ тизими ва ижтимоий тармоқни ислоҳ қилиш, шунингдек, ҳавфсизликни, хусусан миллатлараро бирдамлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлашнинг асосий тамойиллари ва ташқи сиёсатни назарда тутади.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда 130 дан ортиқ миллат ва элат вакиллари тинчлик ва бирдамликда яшамоқда, 138 та миллий маданият марказлари, 34 та дўстлик жамиятлари, 16 та диний конфессиянинг 2 мингдан ортиқ диний ташкилотлари фаолият юритмоқда.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Ватикан ўртасида дипломатик алоқалар ўрнатилганидан сўнг 25 йил мобайнида турли миллатлар ва дин вакиллари ўртасида дўстлик ва ўзаро бирдамликни мустаҳкамлашга қаратилган шерикликнинг ижобий ташрибаси орттирилди.

22 июня 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Ватикана с резиденцией в г. Москве Челестино Мильоре.
Министр принял верительные грамоты и поздравил Посла с началом дипломатической миссии в нашей стране.
В ходе состоявшейся после краткой церемонии беседы были рассмотрены состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, в том числе в рамках межрелигиозного диалога.
7 февраля 2017 года Президентом Узбекистана утверждена Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития страны в 2017-2021гг. Этот концептуальный документ предусматривает дальнейшую модернизацию государственного управления, реформирование судебно-правовой системы, либерализацию экономики, реформы в социальном секторе, а также основные принципы укрепления безопасности, включая обеспечение межнационального согласия и религиозной толерантности, и внешней политики.
В настоящее время в Узбекистане в мире и согласии живут представители более 130 наций и народностей, действуют 138 национальных культурных центров и 34 обществ дружбы, функционируют более 2 тысяч религиозных организаций 16 религиозных конфессий.
Как отмечалось на встрече, за 25 лет установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Ватиканом совместно накоплен позитивный опыт партнерства, нацеленного на укрепление дружбы и взаимопонимания между людьми разных национальностей и религиозной принадлежности.