Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги 2017 йилда 5151 та мурожаатни қабул қилди
2017-06-16 | Технологиялар
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш соҳаси мамлакатимизда энг йирик аудиторияга хизмат кўрсатувчи тизимлардан бири ҳисобланади.
Жумладан, 21,5 миллион нафар мобил алоқа, 16 миллион нафар интернет, почта ва рақамли телевидение, симли телефон алоқаси фойдаланувчиларига сифатли хизмат кўрсатиш соҳа олдидаги долзарб вазифа.
Табиийки, у ёки бу хизмат бўйича фойдаланувчилар кунора соҳага дахлдор муаммо ёки масалага дуч келишади. Жумладан, 2017 йилнинг бошидан Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига 5151 та фуқаро мурожаатлари келиб тушган. Улардан 4500 та мурожаат қайта ишланган, фуқароларни қийнаётган масала ва муаммолар яқиндан ўрганилиб ҳал қилинган. Шунингдек, айни пайтда 250 та мурожаат ўрганиш жараёнида турибди. Вазир ва вазир ўринбосарлари томонидан 8 та вилоятда cайёр қабуллар ўтказилиб, 85 тадан ортиқ жисмоний ва юридик шахсларнинг масалалари қабуллар чоғида кўриб чиқилди.
Таҳлилларга эътибор қаратадиган бўлсак, мурожаатларнинг 3858 таси Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонаси, 920 та мурожаат Вазир виртуал қабулхонаси, 320 таси Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали, 53 таси Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Ишонч телефони орқали келиб тушган.
Вазирлик ҳудудларда аҳолини қийнаётган масала ва тизимда мавжуд камчиликларни бартараф қилишда муаммоларнинг жойларда ҳал қилинишига диққатини қаратмоқда. Хусусан, ҳудудларда Халқ қабулхоналарининг ташкил қилиниши эвазига мурожаатлар улар орқали тўғридан-тўғри соҳа корхоналарига келиб тушмоқда. Бу мурожаатлар билан ишлаш тизимини самарали ташкил қилиниши соҳанинг ҳудудларда фаолият кўрсатаётган раҳбар ва масъул ходимларининг билим-кўникмасига дахлдор.
Шу муносабат билан, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ўз тизимидаги муассасаларнинг ҳудудий бўлинмалари учун қабул қилинаётган мурожаатлар, жумладан Халқ қабулхоналари орқали келиб тушаётган мурожаатлар билан самарали ишлашни ташкил қилишга бағишланган ўқув-семинарларни ташкил этмоқда.
Хусусан, 12-15 июнда Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Андижон, Наманган, Фарғона, Бухоро, Навоий ва Самарқанд вилоятларида ўтказилган ўқувларда жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларига энг устувор масала сифатида ёндашиш ва доимий назоратга олиш зарурлиги қайд этилди.
Семинар иштирокчилари тақдимотларда ариза ва шикоятларнинг қабул қилинишидан бошлаб, уларга жавоб йўллашгача бўлган жараённинг босқичлари ва ташкил қилиниши, техник ва ҳуқуқий талаблари тўғрисида батафсил маълумот олдилар.
Ҳар бир раҳбар ва масъул ходимга фуқаро мурожаатларини амалий таҳлил қилиш, мазмун-моҳиятини пухта англаган ҳолда уларга асосли ечим топиш, шунингдек энг кўп дуч келинаётган камчиликларни тизимли бартараф қилиш йўлларини кўриш вазифаси юкланди.

Мининфоком в 2017 году принял 5 151 обращение
Сфера информационных технологий и коммуникаций является одной из крупнейших в плане оказания услуг широкому пользователю. Приоритетная задача, которая стоит перед отраслью – это предоставление качественных услуг 21,5 млн. абонентам мобильной связи, 16 млн. пользователям Интернета, пользователям почтовых услуг, цифрового телевидения и проводной телефонной связи.
Вполне закономерно, что пользователи тех или иных услуг сталкиваются с некоторыми проблемами и у них возникают вопросы. Исходя из этого, в 2017 году Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан было получено 5 151 обращений граждан, 4500 из них уже обработаны и все вопросы заявителей были изучены и удовлетворены. Таким образом, только 250 обращений в настоящий момент находятся в стадии изучения и удовлетворения. Помимо обращений, Министром отрасли и его заместителями были проведены выездные приемы в 8 регионах Узбекистана и рассмотрены на местах 85 обращений физических и юридических лиц.
Исходя из анализа обращений граждан следует, что 3 858 из них были направлены посредством Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан, 920 посредством Виртуальной приемной министра, 320 - через ЕПИГУ и 53 обращения через горячую линию Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Мининфоком уделяет особое внимание решению вопросов и проблем граждан в регионах. В частности, обращения, поступившие посредством Народных приемных в областях, напрямую направляются в соответствующие организации. В обработке данных обращений привлекаются руководящий состав ответственных организаций и специалисты с соответствующими знаниями и навыками.
В связи с этим, в целях эффективной работы с обращениями, поступающими посредством Народных приемных, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций организовывает учебные семинары для сотрудников региональных подразделений отрасли.
В частности, 12-15 июня на занятиях, прошедших в Республике Каракалпакстан, Хорезмской, Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Бухарской, Навоийской областях была подчеркнута необходимость жесткого контроля и приоритетного подхода к обращениям физических и юридических лиц. Участники семинара получили подробные разъяснения и рекомендации по вопросам всех этапов работы с обращениями, а также обсудили технические и юридические моменты.