Президентимиз кўп қаватли уйларда аҳолига яратилган шароитлар билан қизиқди
Шавкат Мирзиёев Учтепа туманига ташрифи чоғида Ватанпарвар маҳалласи ҳудудидаги «Ватанпарвар иноқ коммуналчи» хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати фаолияти билан танишди.
2010 йилда ташкил этилган ушбу ширкат тумандаги энг намунали хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларидан бири. Ширкат жойлашган 38-уйнинг кириш йўлаклари замонавий услубда таъмирланган, уйга туташ ҳудуд ободонлаштирилган. Кўп қаватли уйнинг олд қисми ва йўлакларга видеокузатув ўрнатилган. 60 хонадонга хизмат кўрсатувчи ширкатда коммунал тарифлар аҳоли учун қулай нархларда ишлаб чиқилган.
Ширкатнинг ўз маблағи ҳисобидан уч йил илгари уйнинг том қисми мукаммал таъмирланган, йўлакларга замонавий эшиклар ўрнатилган. Уй олдида қурилган автотураржой шу ерда яшовчи аҳолига бепул хизмат кўрсатади. Турли аттракционлар, ўйин қурилмалари билан жиҳозланган болалар майдончаси нафақат болалар, балки катталарнинг ҳам баҳри дилини очади.
Президентимиз хусусий уй-жой мулкдорлари ширкати раҳбари Светлана Орлова билан ширкат фаолияти, кўп хонадонли турар жойларда аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида суҳбатлашди. Ширкат ходимлари ва хонадон соҳибларининг қўл меҳнати билан обод масканга айланган бундай ширкатлар тажрибасини ўрганиш, уни бошқа туманларга ҳам кенг тарғиб этиш зарурлиги таъкидланди.
Ишлайман, яратаман деган одамга кўп нарсанинг кераги йўқ, деди давлатимиз раҳбари. Оддий қўл меҳнати, кўпчиликнинг саъй-ҳаракати билан ўзи яшаётган ҳудудни шундай саранжом-саришта, файзли масканга айлантираётган юртдошларимиз кўпаяётгани бизни қувонтиради.

Президент нашей страны поинтересовался условиями, созданными для жителей многоэтажных домов
Шавкат Мирзиёев в ходе посещения Учтепинского района ознакомился с деятельностью товарищества частных собственников жилья «Ватанпарвар инок коммуналчи» на территории махалли "Ватанпарвар".
Это ТЧСЖ, созданное в 2010 году, является одним из самых образцовых товариществ собственников жилья в районе. Подъезды дома №38, где расположено ТЧСЖ, отремонтированы в современном стиле, благоустроена прилегающая к дому территория. На фасаде и у подъездов многоэтажного дома установлено видеонаблюдение. В товариществе, которое обслуживает 60 квартир, разработаны оптимальные коммунальные тарифы для населения.
Три года назад за счет собственных средств товарищества был сделан капитальный ремонт кровли дома, установлены современные двери в подъездах. Построенная у дома автостоянка бесплатно предоставлена его жильцам-автовладельцам. Детская площадка с различными аттракционами, игровыми устройствами радует не только детей, но и взрослых.
Президент нашей страны побеседовал с руководителем товарищества частных собственников жилья Светланой Орловой о деятельности товарищества, работе, проводимой по улучшению жилищных условий населения в многоквартирных домах. Отмечалась необходимость изучения опыта таких ТЧСЖ, которые, благодаря труду и стараниям их работников и владельцев квартир, создали такие благоустроенные и комфортные условия, а также широкой популяризации такой практики в других районах.
Для человека, который нацелен на труд, созидание, благоустройство, многого и не надо, сказал глава нашего государства. Отрадно, что пополняются ряды наших соотечественников теми, кто не жалеет сил, труда, времени для благоустройства и создания уюта на своей территории.