Россиялик ишбилармонлар билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки ҳузуридаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармасида россиялик ишбилармонлар билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Россия ўртасида экспорт-импорт алоқалари мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилди. Савдо-иқтисодий муносабатларни янада ривожлантириш, тадбиркорларга бозор талабларини ўрганиш асосида ўз маҳсулот ва хизматларини экспорт қилиш имкониятларини кенгайтириш, ишончли ҳамкорлар топишга кўмаклашиш масалалари муҳокама қилинди.
– Новосибирск ва Барнаулда йирик савдо майдонлари қурилмоқда, – дейди Россиянинг Ташқи савдо ва халқаро иқтисодий муносабатларни ривожлантириш кенгаши раҳбари Максим Черешнев. – Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирувчи ва озиқ-овқат товарлари ишлаб чиқарувчи субъектлари ушбу майдонлардан жой эгаллашидан манфаатдормиз. Уларнинг савдо билан шуғулланиши учун барча шароит яратиб берилади.
Учрашувда Тошкент, Наманган, Жиззах, Қашқадарё ва бошқа вилоятлардан келган экспортчи корхоналар вакиллари қатнашиб, ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олди.
Музокаралар якунида Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси билан Россиянинг Ташқи савдо ва халқаро иқтисодий муносабатларни ривожлантириш кенгаши ўртасида Англашув меморандуми имзоланди.

Обсуждены вопросы сотрудничества с российскими деловыми людьми
В Фонде поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями деловых кругов России.
На встрече подчеркивалось, что расширяется взаимная торговля между Узбекистаном и Россией. Обсуждены вопросы дальнейшего развития торгово-экономических отношений, создания возможностей для расширения экспортирования предпринимателями своей продукции и услуг на основе изучения требований рынка, содействия в поиске надежных партнеров.
– В Новосибирске и Барнауле строятся крупные торговые площадки, – говорит руководитель Совета по развитию внешней торговли и международных экономических отношений России Максим Черешнев. – Мы заинтересованы в том, чтобы субъекты предпринимательства Узбекистана, занятые выращиванием сельскохозяйственной продукции и производством продовольственных товаров, присутствовали на этих площадках. Будут созданы все условия для этого.
Во встрече приняли участие представители предприятий-экспортеров из Ташкентской, Наманганской, Джизакской, Кашкадарьинской и других областей, которые получили ответы на интересовавшие их вопросы.
В завершение переговоров подписан Меморандум о взаимопонимании между Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства Узбекистана и Советом по развитию внешней торговли и международных экономических отношений России.