IUT талабалари Кореядаги ёзги мактабда қатнашадилар
Тошкент шаҳридаги Инҳа университети(IUT)нинг 10 нафар талабалари 2017 йилнинг 17 июль-4 август кунлари Корея Республикасидаги Инҳа университетининг Ёзги мактабида иштирок этадилар.
Ибрат Обидов, Ниғматжон Анваров, Тўлқинжон Исоқов, Малика Жўраева, Жамолиддинхўжа Одилхўжаев, Достонхон Озодхўжаев, Илҳом Раҳимов, Абдул Жамол Салим, Ирода Ўлмасбоева ва Дархонбек Маматалиевлар Корея Республикасидаги Инҳа университетининг Ёзги мактабида бепул қатнашиш ҳуқуқини қўлга киритдилар.
Қайд этамиз, Ёзги мактабнинг 10 нафаридан 9 нафари 2017 йилнинг февраль-апрел ойларида университетда ўтказилган ички танловларда ғолиб чиқишди. Дархонбек Маматалиев Тошкент шаҳридаги Инҳа университетидаги фаол иштироки ҳамда CодеCрафт курсининг ривожланишига қўшган ҳиссаси учун Кореядаги Ёзги мактабда иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритди.
Ёзги мактабда талабалар «Корейс тили», «Сиёсат ва Шарқий Осиёнинг халқаро муносабатлари», «Корея ва унинг маданияти», «Кореяда бизнес ва иқтисодиёт», «Келажакнинг янги технологи» ва бошқа шу каби курсларда иштирок этадилар.
Шунингдек, талабалар Корея Республикасининг маданий ва туристик диққатга сазовар жойлари билан танишиш имкониятига эга бўладилар.
Тошкент шаҳридаги Инҳа университетининг талабаси Ирода Ўлмасбоева қайд этди: “Мен Тошкент шаҳридаги Инҳа университетининг раҳбариятига мана шундай Ёзги мактабда қатнашиш имкониятини тақдим этгани учун ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчи эдим”.
«Ёзги мактаб менга Корея Республикаси ва корейс халқининг маданияти билан яқиндан танишиш имкониятини тақдим этади. Умид қиламанки, Ёзги мактаб менга корейс тили бўйича ўз билимларимни, ИТ соҳасидаги кўникмаларимни яхшилаб олиш имкониятини беради», - қўшимча қилди Ирода.
Қайд этамиз, Ёзги мактабда дунёнинг турли мамлакатларидаги университетлардан келган талабалар иштирок этишади. Бу эса ўзбекистонлик талабаларга янги дўстлар орттириб, бошқа халқларнинг маданияти ва анъаналарини ўрганиш имкониятини беради.
Жорий йилда Тошкент шаҳридаги Инҳа университети талабалари Корея Республикасидаги Инҳа университетининг Ёзги мактабида учинчи маротаба иштирок этадилар.

Студенты IUT примут участие в летней школе в Корее
Десять студентов Университета Инха в г. Ташкенте (IUT) примут участие в летней школе Университета Инха в Республике Корея, которая пройдет с 17 июля по 4 августа 2017 года.
Ибрат Абидов, Нигматжон Анваров, Тулкинжон Исаков, Малика Жураева, Джамолиддинхужа Одилхуджаев, Достонхон Озодхуджаев, Илхом Рахимов, Абдул Жамол Салим, Ирода Улмасбаева и Дархонбек Маматалиев получили возможность принять участие в летней школе в Республике Корея бесплатно.
Отметим, что 9 из 10 участников летней школы были выбраны по результатам внутренних конкурсов, которые прошли в феврале-апреле 2017 года. Дархонбек Маматалиев получил шанс принять участие в летней школе Университета Инха за свой вклад в реализации ряда проектов IUT, включая курсов CodeCraft.
В ходе летней школе студенты примут участие в таких курсах как «Корейский язык», «Политика и международные отношения Восточной Азии», «Корея и ее культура», «Экономика и бизнес в Корее», «Новые технологии будущего», и т.д.
Также студенты получат возможность ознакомится с культурой и туристическими достопримечательностями Республики Корея.
Студентка Университета Инха в г. Ташкенте Ирода Улмасбаева отметила: «Я хотела бы поблагодарить администрацию Университета Инха в г. Ташкенте за предоставленную возможность принять участие в летней школе Университета Инха в Республике Корея.»
«Летняя школа предоставит мне возможность получить знания о Республике Корея и культуре корейского народа. Я надеюсь, что летняя школа позволит мне улучшить свои знания по корейскому языку и навыки в IT сфере», - добавила Ирода.
Отметим, что в летней школе также примут участие студенты университетов из различных стран мира. Это позволит студентам из Узбекистана найти новых друзей, а также изучит культуру и традиции других народов.
Напомним, в этом году студенты Университета Инха в г. Ташкенте примут участие в летней школе Университета Инха в Республике Корея в третий раз.