Ашхободда бўлиб ўтган «Марказий Осиё-БМТ» мулоқоти
2017 йилнинг 13 июнь куни Ашхобод шаҳрида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш раислигида юқори даражадаги «Марказий Осиё-БМТ» мулоқоти бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация иштирок этди.
БМТ Бош котиби ва Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ТИВ делегациялари раҳбарлари томонидан Марказий Осиёда Қўшма ҳаракатлар режаси (ҚҲР) амалга ошириш муҳокама қилинди ва ҚҲРнинг истиқболли йўналишлари белгиланди. Мазкур Режа БМТнинг Глобал аксилтеррор стратегиясини минтақа даражасида тадбиқ қилинаётган шу турдаги дастлабки ҳужжат ҳисобланади.

Диалог «Центральная Азия – ООН» в г.Ашхабаде
13 июня 2017 года в г.Ашхабаде под председательством Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша состоялся Диалог высокого уровня «Центральная Азия – ООН». В его работе приняла участие делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым.
Генсек ООН и главы делегаций МИД Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана обсудили выполнение Совместного плана действий (СПД) в Центральной Азии, который является первым в своем роде документом по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН на региональном уровне, определили дальнейшие приоритеты СПД.