АҚШ Президентининг илм-фан бўйича вакили профессор Линда Абриола хонимнинг Урганч давлат университетига қилган ташрифи
2017-06-13 | Таълим
2017 йил 7 июнь куни АҚШ Президентининг илм-фан бўйича вакили профессор Линда Абриола, АҚШ Давлат департаментининг илмий техникавий ҳамкорлик масалалари бўйича координатори Хейли Смит, АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонасининг атроф-муҳит фан, технология ва соғлиқни сақлаш масалалари бўйича 2 чи котиби Клер Томас, АҚШ нинг Ўзбекистондаги элчихонасининг атроф-мухит фан, технология ва соғлиқни сақлаш масалалари бўйича мутахассиси Екатерина Бирюковалар Урганч давлат университетига ташриф буюрдилар.
Меҳмонлар университетда амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишдилар. Шундан сўнг университет маданият саройида учрашув ўтказилди. Учрашувда университет талабалари “Туфтс университетида ўқиш имкониятлари”, «СТEМ соҳасига талабаларни жалб қилиш имкониятлари», “Инженерия соҳасида эришилаётган сўнгги ютуқлар”, «АҚШ таълим тизими ва талабаларга бериладиган имкониятлар» каби саволларга жавоб олдилар. Шунингдек учрашувда Ўзбекистонга математика соҳасида илмий изланишлар олиб бориш учун ташриф буюрган АҚШлик талабалар ҳам иштирок этдилар.

Визит представителя Президента США по делам науки профессора Линды Абриола в Ургенчский государственный университет
2017-06-13 | Образование
7 июня 2017 года представитель Президента США по делам науки профессор Линда Абриола, координатор по научно-техническому сотрудничеству Государственного департамента США Хэйли Смит, 2-секретарь по вопросам окружающей среды, науки, технологии и здравоохранения посольства США в Узбекистане Клэр Томас, и специалист по вопросам окружающей среды, науки, технологии и здравоохранения посольства США в Узбекистане Екатерина Бирюкова с визитом побывали в Ургенчском государственном университете.
Гости ознакомились с осуществляемой здесь работой. Затем была проведена встреча с участием гостей и студентов. В заключении встречи студенты задали интересующие себя вопросы. В частности, ей были заданы такие вопросы: «Цель от вашего визита в университет», «Возможности для обучения в университете Tufts», «Возможности привлечения студентов в сферу STEM», «Последние достижения инженерии», «Система образования в США и льготы для студентов». На встрече приняли участие и студенты из США.