2017-06-13 | Технологиялар
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида шу мавзуга бағишлаб ташкил этилган семинарда жамиятни компьютерлаштириш ва ахборот-коммуникация технологияларини жорий этишнинг меҳнат бозоридаги ўзгаришларга ҳамда янги мутахассисликлар пайдо бўлишига таъсири муҳокама қилинди.
Семинарда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Uzinfocom” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ва жорий этиш маркази, “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси, “Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш маркази, АКТ компаниялари вакиллари иштирок этди.
Учрашувда юқори технологиялар жадал суръатлар билан ривожланиб, жамиятимиз барча жабҳаларининг ажралмас қисмига айланиб бораётгани таъкидланди. Мамлакатимизда мобиль алоқа тармоқлари ва рақамли телевидениени янада ривожлантириш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда, оптик толали алоқа линиялари барпо этилиб, маҳаллий софтвер маҳсулотларини ишлаб чиқишга ҳар томонлама ёрдам кўрсатилмоқда, “Электрон ҳукумат” тизими такомиллаштирилмоқда. Шунингдек, суд тизими ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолиятида замонавий технологиялардан фойдаланишни янада кенгайтиришга қаратилган қатор амалий чоралар ҳаётга татбиқ этилаётир.
Замонавий ахборот-коммуникация технологияларини мукаммал билиш истагида бўлган турли касб эгалари сафи йил сайин кенгайиб бормоқда. Компьютерлаштириш жараёни ва мамлакатимиз софтвер соҳасининг ривожланиб бораётгани эса Ўзбекистонда янги мутахассисликлар пайдо бўлишига хизмат қилмоқда. Бунинг самарасида IT-лойиҳа менежери, тизим бошқарувчиси, веб-дизайнер, 3D-модели дизайнери, дастурий таъминотни синовдан ўтказиш мутахассиси, ахборот тизимлари муҳандиси сингари мутахассисликлар оммалашмоқда.
Семинарда корпоратив тизимлардаги янгиликлар ва инновациялар маданияти, HR-менежменти, келажак касблари, шунингдек, ходимларни ўқитиш услублари, инновацион ғоя ва таклифларни ишлаб чиқиш учун зарур шароитлар яратиш масалаларига бағишланган мавзуларда маърузалар тингланди.
Тадбирда меҳнат бозорида талаб юқори бўлган IT соҳаси мутахассисларини тайёрлаш сифатини янада ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.

Компьютеризация и профессии будущего
Этой теме был посвящен семинар, состоявшийся в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана. На нем обсуждалось влияние компьютеризации общества и внедрения ИКТ на изменения рынка труда, появление новых профессий.
В семинаре приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom", АК «Узбектелеком», Центра развития системы «Электронное правительство», IT-компаний.
Как было отмечено, высокие технологии развиваются сверхскоростными темпами и становятся неотъемлемой частью всех сфер жизнедеятельности нашего общества. В Узбекистане ведется масштабное развитие сетей мобильной связи и цифрового телевидения, строятся оптоволоконные линии связи, осуществляется всестороннее содействие в разработке отечественного софта, совершенствуется система «Электронное правительство». Предусмотрен ряд практических мер, ориентированных на расширение использования современных технологий в деятельности судебной системы и правоохранительных органов.
С каждым годом представители все большего количества профессий сталкиваются с необходимостью изучения современных ИКТ. В свою очередь, набирающая в нашей стране обороты компьютеризация и развитие отечественной софтверной индустрии приводят к появлению новых для Узбекистана профессий, находящихся на стыке разных сфер и наук. Благодаря этому растет популярность таких профессий, как менеджер IT-проектов, системный администратор, веб-дизайнер, дизайнер 3D-моделей, специалист по тестированию программного обеспечения, архитектор информационных систем.
На семинаре представлены доклады, посвященные новшествам корпоративных систем и культуре инноваций, HR-менеджменту, профессиям будущего, а также методам мотивации персонала и созданию необходимых условий для разработки инновационных идей и решений.
На мероприятии обсуждены перспективы дальнейшего повышения качества подготовки кадров, владеющих востребованными IT-специальностями.