Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев ўртасида 12 июнь куни телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди.
Президентимиз 2017 йил 8-9 июнь кунлари Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлисида иштирок этиш учун Остона шаҳрига ташрифи чоғида Ўзбекистон делегациясига кўрсатилган ҳурмат-эҳтиром ва меҳмондўстлик учун Қозоғистон Президентига самимий миннатдорлик билдирди.
Қозоғистон пойтахтида ўтган ушбу саммит ШҲТ фаолиятини ривожлантиришда тарихий воқеа бўлгани алоҳида таъкидланди. Ҳиндистон ва Покистоннинг Ташкилотга тенг ҳуқуқли аъзоликка қабул қилингани саммитнинг асосий натижаларидан бири сифатида қайд этилди. ШҲТ доирасидаги фаол ҳамкорликни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Президентимиз Қозоғистон раҳбариятини “Остона ЭКСПО – 2017” халқаро кўргазмаси юксак савияда ташкил этилгани билан табриклади ва тадбир муваффақиятли ўтишини тилади. Мазкур кўргазма минтақамиз давлатларини янада ривожлантириш борасида юксак технологиялар ва инвестициялар жалб этишга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Давлат раҳбарлари ўзаро ҳамкорлик, минтақавий ва халқаро сиёсатга оид долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
Суҳбат Ўзбекистон – Қозоғистон муносабатларига хос самимий ва дўстона, ўзаро англашув ва ҳурмат руҳида ўтди.

12 июня состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность за гостеприимство и теплый приём, оказанные делегации Узбекистана в ходе пребывания в Астане 8-9 июня 2017 года для участия в заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
Особо отмечено, что состоявшийся в столице Казахстана саммит стал историческим событием в развитии деятельности ШОС. Одним из значимых его результатов названо принятие Индии и Пакистана в Организацию в качестве полноправных членов. Подчеркнута важность продолжения активного взаимодействия в рамках ШОС.
Президент нашей страны поздравил казахстанскую сторону с организацией на высоком уровне Международной выставки «Астана ЭКСПО – 2017» и пожелал успешного проведения мероприятия. Была выражена уверенность в том, что данная выставка будет способствовать привлечению высоких технологий и инвестиций в развитие стран региона.
Стороны также рассмотрели актуальные вопросы двустороннего сотрудничества, региональной и международной политики.
Беседа прошла в традиционно теплой и дружественной атмосфере, в духе взаимопонимания и уважения, присущих узбекско-казахстанским отношениям.