Пойтахтимизда Бобур номидаги янги боғ очилди
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек туманида янги боғ очилди. Унга буюк аждодимиз Заҳириддин Муҳаммад Бобур номи берилди.
10 июнь куни ушбу боғнинг тантанали очилиш маросими бўлди. Шу муносабат билан ушбу масканга турли вазирлик ва идоралар, ижодий ва жамоат ташкилотлари мутасаддилари, ёзувчи ва шоирлар, мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган дипломатик корпус вакиллари, маҳалла фаоллари таклиф этилди.
Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Ш.Турдиқулов, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси М.Аҳмедов, Ўзбекистон Республикаси маданият вазирининг ўринбосари К.Оқилова, Ўзбекистон халқ шоирлари И.Мирзо, С.Саййид, А.Обиджон, Бобур номидаги халқаро жамғарманинг Тошкент шаҳар бўлими раиси А.Жумақулов ва бошқалар халқимиз учун муносиб шароитларни яратиш, ёшларга эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, уларнинг маънавиятини юксалтириш Президентимиз раҳнамолигида олиб борилаётган ислоҳотларда устувор аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Янги боғнинг буюк бобомиз номи билан аталиши бежиз эмас. Зеро, буюк давлат арбоби, беназир шоир фаолиятида боғлар барпо этиш, шаҳару қишлоқлар ободлигига эътибор қаратиш алоҳида ўрин тутган.
Майдони 12 гектардан иборат бу экологик боғ ландшафт дизайни, сув ҳавзалари, спорт майдончалари махсус экологик архитектура-қурилиш талаблари асосида бунёд этилган. Боғда сокин ва осойишта муҳит ҳукмрон. Бу ердаги мавжуд қурилмалар соғлом турмуш тарзи ғоялари тарғиботига хизмат қилади. Очиқ тренажёр майдони, бадминтон, волейбол, теннис, футбол майдончалари, велосипед йўлакчаси, болалар ўйингоҳи кичкинтойлар, спортсевар ўғил-қизлар, Меҳрибонлик уйларининг тарбияланувчилари билан гавжум. Йога террасаси, болалар майдончаси, гулзор боққа бетакрорлик бағишлайди.
Боғнинг яна бир дарвозаси ёнидаги кумушранг айлана шаклидаги антиқа фавворани пойтахтимизнинг бошқа жойларида учратмайсиз. Бир қарашда серқуёш диёримизга ишорадек. Афсонавий ойнаижаҳонни эслатувчи бу фаввора тепасидан биллур тусли ёмғир ёғаётгандек. Томоша майдони пиллапояларидан тепага йўл олиб, ён-атрофдаги бетакрор манзарадан бемалол баҳра олиш мумкин. Боғ марказидаги мўъжаз оролча турли маданий-маърифий тадбирлар, ижодий учрашувлар ўтказишга мўлжалланган.
– Бу ернинг дизайн лойиҳаси эко-бионика услубида ишлаб чиқилган, – дейди "Design House" дизайн-студияси раҳбари Любовь Сафронова. – Ушбу методика декорацияларини ишлашда табиий шакллардан фойдаланишга асосланади. Боғдаги барча қурилмаларни, сув ҳавзаси соҳилларини, майдончаларни тайёрлашда экологик тоза қурилиш материаллари – тош, ёғоч, махсус металл симлар билан зирҳланган тошлардан кенг фойдаланилган.
– Ушбу боғ оила аъзолари, фарзандлар билан мириқиб ҳордиқ чиқариш учун ғоят қулай, – дейди Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти магистранти Моҳира Иноятова. – Бу ерда кичкинтойларни турли спорт ўйинларига жалб этган ҳолда дам олиш учун барча шароит яратилган.
Боғдаги спорт майдончаларининг илк меҳмонлари Меҳрибонлик уйларининг тарбияланувчилари, серфарзанд оилалар бўлди.
Бобур номидаги Тошкент марказий эко боғининг очилиш маросимида Тошкент шаҳар ҳокими Р.Усмонов иштирок этди.

В столице открылся новый парк имени Бабура
По инициативе главы нашего государства Шавката Мирзиёева в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента открылся новый парк. Он назван именем нашего великого предка Захириддина Мухаммада Бабура.
10 июня состоялось торжественное открытие этого парка. В связи с этим сюда были приглашены ответственные лица различных министерств и ведомств, творческих и общественных организаций, писатели и поэты, представители дипломатического корпуса, активисты махалли.
Заместитель хокима города Ташкента Ш.Турдикулов, председатель Союза писателей Узбекистана М.Ахмедов, заместитель министра культуры Республики Узбекистан К.Окилова, народные поэты Узбекистана И.Мирзо, С.Саййид, А.Обиджон, председатель Ташкентского городского отделения Международного фонда имени Бабура А.Жумакулов и другие отметили, что создание достойных условий для нашего народа, проявление внимания и заботы о молодежи, повышение ее духовности имеют приоритетное значение в проводимых под руководством Президента нашей страны реформах.
Неслучайно новый парк назван в честь нашего великого предка, несравненного поэта. Как великий государственный деятель он придавал особое значение созданию садов, благоустройству городов и сел.
Этот экологический парк площадью 12 гектаров имеет особый ландшафтный дизайн, его водоемы, спортивные площадки созданы на основе специальных экологических архитектурно-строительных требований. Имеющиеся здесь устройства и сооружения служат пропаганде идеи здорового образа жизни. Открытая тренажерная площадка, площадки для бадминтона, волейбола, тенниса, футбола, велосипедные дорожки, детские игровые площадки уже освоены малышами, мальчиками и девочками, любящими спорт, воспитанниками домов "Мехрибонлик". Неповторимость парку придают терраса для йоги, детская площадка, палисадники.
Расположенный еще у одних ворот парка необычный фонтан не встретите больше нигде в столице – он имеет уникальный дизайн в виде серебристого круга. Это словно аналог нашей солнечной благодатной земли. С верхней части этого фонтана, зеркально отражающего окружающее пространство, будто капает хрустальный дождь. Поднимаясь на смотровую площадку, можно наслаждаться прекрасным пейзажем. Небольшой островок в центре парка предназначен для проведения различных культурно-просветительских мероприятий, творческих встреч.
– Проект дизайна парка разработан методом эко-бионики, – сказала руководитель дизайн-студии "Design House" Любовь Сафронова. – Эта методика основывается на использовании естественных форм в работе с декорациями. При возведении всех установок в парке, оформлении берегов водоемов, площадок широко применялись экологически чистые строительные материалы – камни, дерево, специальные металлические сетки, наполненные камнями.
– Этот парк очень удобен для замечательного семейного отдыха вместе с детьми, – говорит магистрант Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода Мохира Иноятова. – Здесь созданы все условия для увлекательного отдыха, для привлечения малышей к различным спортивным играм.
Первыми гостями спортивных площадок парка стали воспитанники домов "Мехрибонлик", многодетные семьи.
В открытии Ташкентского центрального экопарка имени Бабура принял участие хоким города Ташкента Р.Усманов.