Остона, 9 июнь. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари мажлисни кенгайтирилган таркибда давом эттирдилар. Уларга кузатувчи давлатлар ва халқаро ташкилотлар вакиллари ҳам қўшилди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Нурсултон Назарбоев раислигида ўтган йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Қирғизистон Республикаси Президенти Алмазбек Атамбоев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Имомали Раҳмон, кузатувчи мақомидаги мамлакатлар делегациялари раҳбарлари – Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани, Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Моди, Мўғулистон Республикаси Президенти Цахиагийн Элбэгдорж, Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Навоз Шариф, Эрон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Муҳаммад Жавад Зариф иштирок этди. Мажлисда ШҲТ Бош котиби Рашид Алимов, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси ижроия қўмитаси директори Евгений Сисоев қатнашди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев, Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти Бош котиби ўринбосари Аманжол Жанқулиев, АСЕАН Бош котиби Ле Лионг Мин иштирок этди.
Ўтган йиллар давомида ШҲТ нуфузли давлатлараро ташкилот сифатида халқаро майдонда мустаҳкам ўрин эгаллади, кўп томонлама ҳамкорликнинг самарали механизмига айланди.
Ташкилотнинг 2016 йилги Тошкент саммитида Ҳиндистон Республикаси ва Покистон Ислом Республикасининг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш йўлидаги мажбуриятлари тўғрисидаги меморандумлар имзоланган эди.
Саммитда Ҳиндистон ва Покистон ташкилотга аъзо сифатида қабул қилинди.
Ҳиндистон ва Покистоннинг ШҲТ аъзоси мақомига эга бўлиши ташкилот имкониятларини кенгайтириб, халқаро майдонда долзарб муаммоларни ҳал этиш, минтақа ва дунёда хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашда кўп томонлама механизм сифатида ташкилот ролини янада оширишга хизмат қилади.
ШҲТга аъзо давлатлар халқаро терроризм, сепаратизм ва экстремизм, трансмиллий уюшган жиноятчилик, наркотик ва психотроп моддалар ва уларнинг прекурсорлари ноқонуний айланишига, ахборот хавфсизлигига таҳдид солаётган хавфларга қарши фаол, изчил курашмоқда.
Саммит иштирокчилари ШҲТ Ишбилармонлар кенгаши ва Банклараро бирлашмаси фаолиятига оид ахборотларни тинглаб, уларнинг фаолиятини ижобий баҳолади. Ушбу тузилмаларга Ташкилот доирасида барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишни таъминлаш борасида, хусусан, макроиқтисодий ва молиявий барқарорликни таъминлаш, иқтисодиётнинг юқори технологик тармоқларини жадал ривожлантириш, саноат инфратузилмаларини модернизациялаш, сармоявий лойиҳаларни молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш, ишбилармон доиралар ва молиявий тузилмалар ўртасида бевосита алоқаларни ривожлантириш орқали амалий кўмак беришга йўналтирилган фаолиятни кенгайтириш бўйича ўзаро алоқаларни фаоллаштиришни тавсия этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўз нутқида саммит иштирокчилари эътиборини Афғонистондаги вазиятни яхшилаш зарурлигига қаратиб, у ерда содир этилаётган давомли терактлар дунёнинг барча мамлакатлари учун хавф солаётганини алоҳида таъкидлади. Ушбу таҳдидларга ҳамкорликда, жаҳон ҳамжамияти ҳаракатларини бирлаштирган ҳолда қарши курашиш зарурлигини қайд этди.
Ёшларни турли ёт ғоялардан асраш, уларнинг замонавий таълим-тарбия олиши, комил инсон бўлиб вояга етишида давлатлараро ҳамкорликнинг аҳамияти катта.
Самарқанд шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти кўмагида Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот марказининг ташкил этилиши миллатлараро, маданиятлараро муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлади, деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий алоқаларни янада мустаҳкамлаш, “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси доирасида транспорт-коммуникация соҳасини жадал ривожлантириш тарафдори эканини қайд этди.
Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темир йўлининг қурилиши мамлакатимизнинг жаҳон бозорига чиқишида алоҳида аҳамиятга эга. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ШҲТ давлатлари темир йўл соҳаси раҳбарларининг учрашувларини ташкил қилиш зарурлигини таъкидлади.

Астанинский саммит ШОС
Главы государств-членов Шанхайской организации сотрудничества продолжили заседание в расширенном составе. К ним присоединились представители государств-наблюдателей и международных организаций.
В заседании под председательством Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Алмазбек Атамбаев, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, руководители делегаций государств-наблюдателей - Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Монгольской Республики Цахиагийн Элбэгдорж, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Наваз Шариф, министр иностранных дел Исламской Республики Иран Мухаммад Джавад Зариф, Генеральный секретарь ШОС Рашид Алимов и директор Региональной антитеррористической структуры ШОС Евгений Сысоев.
Присутствовали Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш, председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств Сергей Лебедев, заместитель Генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Аманжол Жанкулиев, Генеральный секретарь АСЕАН Ле Лыонг Минь.
За минувшие годы ШОС заняла прочное место на международной арене как авторитетная межгосударственная организация, стала эффективным механизмом многостороннего сотрудничества.
На состоявшемся в 2016 году Ташкентском саммите ШОС были подписаны меморандумы об обязательствах Республики Индия и Исламской Республики Пакистан в целях получения статуса государств-членов ШОС.
На саммите Индия и Пакистан официально приняты в члены Шанхайской организации сотрудничества. Получение Индией и Пакистаном статуса члена ШОС увеличит потенциал организации и будет способствовать дальнейшему повышению ее роли на международной арене в качестве многостороннего механизма по решению актуальных проблем современности, обеспечению безопасности, стабильности и устойчивого развития в регионе и в мире в целом.
Страны ШОС активно противодействуют международному терроризму, сепаратизму и экстремизму, транснациональной организованной преступности, незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, угрозам информационной безопасности.
Участники саммита, заслушав информацию о деятельности Делового совета и Межбанковского объединения ШОС, положительно оценили ее и рекомендовали указанным структурам активизировать взаимодействие по расширению деятельности в рамках организации, направленной на практическое содействие обеспечению устойчивого социально-экономического развития в рамках организации, в том числе путем обеспечения макроэкономической стабильности и финансовой устойчивости, опережающего развития высокотехнологичных отраслей экономики, модернизации промышленной инфраструктуры, совершенствования механизмов финансового обеспечения инвестиционных проектов, развития прямых контактов между деловыми кругами и финансовыми структурами государств-членов ШОС.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем выступлении обратил внимание участников саммита на необходимость улучшения ситуации в Афганистане, подчеркнул, что совершаемые в этой стране продолжительные теракты представляют сегодня угрозу для всех стран мира, необходимо противодействовать этим вызовам путем усиления совместной борьбы и консолидации усилий мирового сообщества.
Межгосударственное сотрудничество имеет важное значение для ограждения молодежи от различных деструктивных идей, создания условий для получения ими современного образования и воспитания гармонично развитыми личностями.
Создание в городе Самарканде при содействии Организации исламского сотрудничества Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари станет важным шагом к укреплению межнациональных и межкультурных отношений, сказал глава нашего государства.
Президент нашей страны отметил, что Узбекистан выступает за дальнейшее укрепление торгово-экономических связей между государствами-членами ШОС, ускоренное развитие транспортно-коммуникационной сферы в рамках проекта "Один пояс, один путь".
Строительство железнодорожной линии "Китай - Кыргызстан - Узбекистан" будет способствовать выходу наших стран на мировой рынок. Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость проведения встреч руководителей железнодорожных администраций государств ШОС.
Глава нашего государства выдвинул предложение рассмотреть вопрос об организации центров ШОС - постоянно действующих институтов народной дипломатии.