Жисмоний тарбия ва спортни янада ривожлантириш йўлида
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасида Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 3 июндаги “Жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифалар ижросини таъминлашга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси Р.Қурбонов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси А.Султонов ва бошқалар мамлакатимизда истиқлол йилларида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, ёшларнинг саломатлигини мустаҳкамлаш, иқтидор ва салоҳиятини юзага чиқаришга қаратилаётган доимий эътибор ўзининг юксак самараларини бераётганини таъкидлади.
Биринчи Президентимиз Ислом Каримов ташаббуси билан мамлакатимизда Ўзбекистон Болалар спортини ривожлантириш жамғармасининг ташкил этилиши, таълим тизимида уч босқичли узлуксиз спорт мусобақалари – "Умид ниҳоллари", "Баркамол авлод" ва Универсиада мусобақаларининг жорий қилиниши ёшлар ўртасида жисмоний тарбия ва спортни оммалаштириш, шаҳар ва қишлоқларда замонавий спорт мажмуалари, болалар ва ўсмирлар спорт мактабларини барпо этиш, уларни зарур жиҳозлар билан таъминлаш, ёшларнинг спорт билан шуғулланиши, ўз салоҳиятини намоён этиши учун зарур барча шароит ва имкониятларни яратишда муҳим аҳамият касб этди.
Бунинг натижасида ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзи кенг қарор топиб, спортнинг оммавийлиги таъминланмоқда. Ўзбекистон спортчилари жаҳоннинг нуфузли мусобақаларида юксак ғалабаларни қўлга киритиб, мамлакатимиз спорт салоҳиятини бутун дунёга намоён қилмоқда.
Эришилган ютуқлар ва натижалар билан бирга, соҳада мавжуд муаммо ва камчиликлар ҳам муҳокама қилинди. Давлатимиз раҳбарининг “Жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорининг долзарблиги, ўзига хос жиҳатларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикасида жисмоний тарбия ва оммавий спортни янада ривожлантириш дастурида жисмоний тарбия ва спортга ихтисослашган таълим муассасалари ва спорт клублари фаолиятини олимпия, миллий ва бошқа спорт турлари кесимида рейтинг баҳолаш тизимини жорий этиш белгилангани уларнинг фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш учун ўзига хос асос бўлиб хизмат қилади.
Дастур доирасида режалаштирилган чора-тадбирларни амалга ошириш учун 2017-2021 йилларда жами 995,2 миллиард сўм­­дан зиёд маблағ сарфланиши назарда тутилган. Шундан 706,2 миллиард сўмдан ортиқ қисми 167 спорт иншооти, жумладан, 90 спорт мажмуаси ва 77 сузиш ҳавзасини қуриш, реконструк­ция қилиш ва капитал таъмирлаш, жиҳозлаш ва қайта жиҳозлашга йўналтирилиши белгилаб қўйилган.
Қисқача айтганда, мазкур қарор мамлакатимизда жисмоний тарбия ва оммавий спортни ривожлантириш, ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол вояга етказиш, халқаро спорт майдонларида Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир спортчиларни тарбиялаш, уларни қўллаб-қувватлаш борасидаги ишларни янги босқичга кўтаради.

По пути дальнейшего развития физической культуры и спорта
В Национальном олимпийском комитете Узбекистана состоялось собрание, посвященное обеспечению исполнения задач, определенных в постановлении Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта" от 3 июня 2017 года.
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту Р.Курбонов, председатель Национального олимпийского комитета Узбекистана А.Султонов и другие отметили, что уделяемое в годы независимости в нашей стране постоянное внимание развитию физической культуры и спорта, укреплению здоровья молодежи, реализации ее таланта и потенциала дает прекрасные результаты.
Создание по инициативе Первого Президента нашей страны Ислама Каримова Фонда развития детского спорта Узбекистана и трехступенчатой непрерывной системы спортивных соревнований, состоящей из спортивных игр "Умид нихоллари", "Баркамол авлод" и Универсиады, сыграло важную роль в популяризации физической культуры и спорта среди молодежи, возведении современных спортивных комплексов, развитии детско-юношеских спортивных школ в городах и селах, оснащении их необходимым инвентарем, создании всех условий и возможностей для занятий молодежью спортом.
В результате среди молодежи нашей страны широко утверждается здоровый образ жизни, повышается массовость физической культуры. Спортсмены Узбекистана достигают больших успехов на престижных международных турнирах, демонстрируя всему миру высокий спортивный потенциал страны.
На мероприятии наряду с достигнутыми успехами обсуждены имеющиеся в сфере проблемы и недостатки. Особое внимание было уделено актуальным задачам, вытекающим из постановления главы нашего государства "О мерах по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта".
В утвержденной постановлением Программе по дальнейшему развитию физической культуры и массового спорта в Республике Узбекистан предусмотрено внедрение системы рейтин­го­вой оценки деятельности специализированных на физической культуре и спорте образовательных учреждений и спортивных клубов в разрезе олим­пий­ских, национальных и других видов спорта, что позволит поднять качество их работы.
Для реализации программы в 2017-2021 годах предусмотрено выделение свыше 995,2 миллиарда сумов, из которых свыше 706,2 миллиарда сумов будет направлено на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт, оснащение и переоснащение 167 спортивных сооружений, в том числе 90 спортивных комплексов и 77 плавательных бассейнов.
В целом данное постановление выведет на новый уровень проводимую работу по развитию физической культуры и спорта в нашей стране, воспитанию всесторонне здорового и гармонично развитого молодого поколения, подготовке и поддержке спортсменов, способных достойно защищать честь Родины на международной спортивной арене.