Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрига келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 июнь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун Остона шаҳрига келди.
Саммитда ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарлари ташкилотнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама этиши, минтақавий ва халқаро сиёсатнинг долзарб муаммолари юзасидан фикр алмашиши кутилмоқда.
Мажлисда Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш, ШҲТ фаолиятини кенгайтириш, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, терроризм ва диний эксремизмга қарши курашни кучайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинади.
Остона шаҳрида ШҲТнинг Тошкент саммити қарорларини амалга ошириш бўйича Ҳиндистон ва Покистонни ташкилот аъзолигига қабул қилиш жараёни ниҳоясига етказилиши режалаштирилган.
Саммит доирасида Президентимизнинг қатор делегациялар раҳбарлари билан учрашувлари кўзда тутилган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Остона шаҳрида EXPO – 2017 ихтисослаштирилган халқаро кўргазманинг расмий очилиш маросимида ҳам иштирок этади. .

Uzbekistan’s President Shavkat Mirziyoyev arrives in city of Astana
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Astana on 8 June to participate in a scheduled session of the Council of the Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
Askar Mirzakhmeteov, a deputy prime minister of the Republic of Kazakhstan, and other officials met President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at Astana international airport.
The summit expects to discuss the current state of the SCO and prospects for its further development. It is also expected that there will be exchanges of views on topical issues of regional and international politics.
In the city of Astana, the process of India’s and Pakistan’s joining the Shanghai Cooperation Organization is to be completed in accordance with resolutions of the Tashkent summit of the SCO.
Uzbekistan’s President will be holding meetings with the leaders of a number of delegations within the summit.
Uzbekistan’s President Shavkat Mirziyoyev will also be taking part in the opening ceremony of the special international Expo-2017 in the city of Astana.