Бош вазир ўринбосари Т.Норбоева халқаро меҳнат конференциясининг 106-сессиясида маъруза қилди
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон делегацияси Халқаро меҳнат конференциясининг 106-сессиясида иштирок этмоқда. Мазкур сессия ишида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Т.Норбоева маъруза қилди ва ижтимоий-меҳнат соҳасидаги Ўзбекистоннинг нуқтаи назарини билдирди.
Хусусан, Т.Норбоева ҳар йилги ХМТ анжуманларида белгиланадиган меҳнат соҳасидаги устувор йўналишлар республика ҳукумати ва уч томонлама ҳамкорларнинг асосий йўналишларига мос эканини таъкидлади.
Бош вазири ўринбосари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев ташаббуси билан ижтимоий-меҳнат соҳасини янада такомиллаштириш, иш ҳақи, пенсиялар ва стипендияларни ўз вақтида бериш шунингдек, аҳоли учун соғлиқни сақлаш хизматлари кўрсатилишини яхшилаш, меҳнат соҳасида гендер тенгликни таъминлаш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганлиги қайд этди.
Т.Норбоева иштирокчиларни халқаро стандартларга мувофиқ меҳнат соҳасидаги бир қатор қонун хужжатларига ўзгартиш ва кўшимчалар киритилиши назарда тутилган “2017 - 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси” тўғрисида батафсил таништирди.
Иштирокчилар “Давлат хизматчилари тўғрисида”ги, “Меҳнат миграцияси тўғрисида”ги, “Аҳоли бандлигига кўмаклашиш нодавлат ташкилотлари (рекрутинг агентликлари) тўғрисида”ги ва бошқа қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан таништирилди.
"Биз ХМТнинг меҳнат соҳасидаги асосий тамойиллари ва ҳуқуқларини тадбиқ этиш бўйича саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаймиз. Ўзбекистон БМТ агентликлари, халқаро молия институтларини жалб қилган ҳолда уч томонлама ҳамкорларнинг барча куч-ғайратларини ушбу тамойилларни таъсирли ва натижали ривожлантириш учун йўналтиради", - деди Т.Норбоева.

Заместитель Премьер-министра Т.Нарбаева выступила с докладом в 106-й сессии международной конференции труда
Как сообщалось ранее, делегация Узбекистана принимает участие в 106-й сессии Международной конференции труда.
В ходе работы данной сессии заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Т.Нарбаева выступила с докладом и выразила позицию Узбекистана в социально-трудовой сфере.
В частности, Т.Нарбаева отметила, что ежегодно определяемые на конференциях МОТ приоритеты в области труда соответствуют основным направлениям деятельности правительства и трёхсторонних партнеров республики.
Заместитель Премьер-министра особо подчеркнула, что по инициативе Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева реализуются широкомасштабные работы по дальнейшему совершенствованию социально-трудовой сферы, обеспечению своевременной выплаты заработной платы, пенсий и стипендий, а также улучшению медицинского обслуживания населения, обеспечению гендерного равенства в сфере труда.
Т.Нарбаева подробно ознакомила участников о «Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах», в рамках которого в соответствии с международными стандартами предусматривается внесение ряда серьезных изменений и дополнений в действующее законодательство в сфере труда.
Участники были информированы о проводимых работах по разработке проектов законов «О государственной службе», «О трудовой миграции», «О негосударственных организациях по содействию занятости населения (рекрутинговых агентствах)» и др.
«Мы поддерживаем усилия МОТ по внедрению основополагающих принципов и прав в сфере труда. Узбекистан будет и в дальнейшем прилагать усилия трехсторонних партнеров с привлечением агентств ООН, международных финансовых институтов для их действенного и результативного продвижения» - отметила Т.Нарбаева.