Пeнсионерларга яна бир қулайлик
Мамлакатимизда кексаларнинг ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, пенсия таъминоти ва ижтимоий қўллаб-қувватлашни такомиллаштириш, ёши улуғ инсонларга давлат хизматлари кўрсатишнинг замонавий тизимини шакллантириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 13 мартдаги “Пенсия ва нафақалар тўлаш механизмини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига кўра, Халқ банки пенсия ва нафақаларни тўлаш бўйича ягона ваколатли молия муассасаси қилиб белгиланди.
Айни вақтда пенсия ва нафақаларни пенсионерларнинг ўзлари истиқомат қиладиган маҳаллаларда нақд пул шаклида тарқатиш йўлга қўйилди. Мустақил ҳаракатланиш имкониятига эга бўлмаган шахслар, бетоб кишиларга пенсия ва нафақалар уйларига етказиб берилаётгани ёши улуғларимизни мамнун этмоқда.
Банк ахборот хизматидан маълум қилишларича, мазкур йўналишда янги лойиҳа амалиётга жорий этилган. Пенсия маблағлари тарқатилиши жараёнида юзага келадиган муаммо ва шикоятларни ўз вақтида бартараф этиш мақсадида “ишонч телефони” хизмати ташкил этилган. Эндиликда пенсионерлар ўз пулларини олиш жараёнидаги ҳар қандай муаммо юзасидан “1106” қисқа рақами орқали мурожаат қилиши мумкин.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган бундай чора-тадбирлар кексаларга нафақат моддий, айни пайтда маънавий-руҳий мадад бўлаётир.

Для удобства пeнсионеров
В нашей стране осуществляется последовательная работа по повышению уровня жизни пожилых людей, совершенствованию пенсионного обеспечения и социальной поддержки, формированию современной системы предоставления государственных услуг людям пожилого возраста.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему совершенствованию механизма выплаты пенсий и пособий" от 13 марта 2017 года Народный банк определен в качестве единого полномочного финансового учреждения по выплате пенсий и пособий.
В настоящее время налажена выплата пенсий в наличной денежной форме в махаллях по месту проживания пенсионеров. Лицам, которые не могут самостоятельно передвигаться, больным пенсия доставляется на дом, что радует пенсионеров.
Как сообщают в информационной службе банка, в этом направлении в жизнь внедрен новый проект. В целях своевременного устранения возникающих проблем в процессе выдачи пенсий организована служба "телефон доверия". Отныне пенсионеры по любой проблеме в процессе получения денег могут сообщить по короткому телефонному номеру – 1106.
Такие меры, реализуемые в нашей стране, являются для пожилых людей не только материальной, но и духовно-психологической поддержкой.