ХМТ вакиллари: Ўзбекистон билан намунали ҳамкорлик
Мазкур тадбирда Бош вазир ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири А.Абдухакимов, Савдо-саноат палатаси раиси А.Шайхов ва Касаба уюшмалари федерацияси раиси ўринбосари Б.Махмадалиевлардан иборат Ўзбекистон делегацияси  иштирок этмоқда.
Сессия доирасида Ўзбекистон делегацияси Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари Минтақавий бюроси директори Хайнц Кёллер, ХМТ бош директори маслаҳатчиси Кари Тапиола ва меҳнаткашлар фаолияти бўйича бюро директори Мари Андре билан учрашув ўтказишди.
ХМТ вакиллари Ўзбекистонда муносиб меҳнат бўйича Давлат дастурини амалга оширилиши, халқаро стандартларга мувофиқ меҳнат нормаларини тадбиқ этилиши, ХМТнинг эксперт-техник кўмаги ёрдамида мониторинг олиб бориш ва ҳамкорликда қишлоқ хўжалигида меҳнат шароитларини ўрганиш соҳасида олиб борилаётган ишларга юқори баҳо беришди.
2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг Ҳаракатлар стратегиясида ижтимоий соҳа бешта устувор йўналишлардан бири сифатида қабул қилинганлиги, бу эса ХМТнинг энг муҳим принцип ва мақсадлари билан ҳамоҳанг эканлиги алоҳида қайд этилди.
Халқаро ташкилот вакиллари Ўзбекистоннинг ХМТ конвенциялари ва тавсияларини шунингдек, республиканинг ХМТ билан ҳамкорлик механизмларини ҳаётга тадбиқ этиши ташкилотга аъзо бошқа мамлакатлар учун намуна бўлиши, қолаверса Ўзбекистондаги ижтимоий ҳамкорларнинг мувофаққиятли уч томонлама алоқаларини турли халқаро майдонларда ва халқаро тадбирларнинг минбарларида намуна сифатида намойиш қилиш лозимлигини билдиришди.
Ҳуқуқий асосларни янада такомиллаштириш, аҳоли, хусусан хотин-қизлар бандлиги шунингдек, меҳнат муҳофазаси ва аҳолини ижтимоий ҳимоясига қаратилган икки томонлама ҳамкорликни кенгаштириш юзасидан билдирилган фикрларга розилик билдирилди.
Ҳамкорликнинг ҳозирги ижобий ривожланиш суръатини келгусида ҳам қўллаб-қувватлаш ҳамда ХМТ конвенцияларини амалга оширишнинг аниқ чораларини давом эттириш бўйича келишувга эришишди.

Представители МОТ: образцовое сотрудничество с Узбекистаном
Как известно, 5 июня 2017 года в Женеве начала свою работу 106-я сессия Международной конференции труда (МКТ).
В данном мероприятии принимает участие делегация Узбекистана в составе заместителя Премьер-министра, председателя Комитета женщин Т.Нарбаевой, Министра занятости и трудовых отношений А.Абдухакимова, председателя Торгово-промышленной палаты А.Шайхова и заместителя председателя Совета Федерации профсоюзов Б.Махмадалиева.
В рамках сессии делегация Узбекистана провела встречи с директором Регионального Бюро Международной организации труда (МОТ) для стран Европы и Центральной Азии Ханцем Кёллером, советником Генерального директора МОТ Кари Тапиола и директором Бюро по деятельности трудящихся МОТ Мари Хелен Андре.
Представители МОТ высоко оценили реализацию Страновой программы МОТ по достойному труду в Узбекистане, имплементацию трудовых норм в соответствии с международными стандартами, осуществление мониторинга и проведение совместного обзора условий труда в сельском хозяйстве при экспертно-техническом содействии МОТ.
Отдельно отмечена созвучность Стратегии действий Республики Узбекистан на 2017-2021 гг., в которой социальная сфера определена в качестве одной из пяти приоритетных направлений, с основополагающими принципами и целями МОТ.
Со слов собеседников, достижения Узбекистана в сфере имплементации конвенций и рекомендаций МОТ, а также механизм сотрудничества страны с Организацией служат примером для других государств-членов. Узбекистану следует демонстрировать успешный трехсторонний диалог социальных партнеров в республике на разных площадках и трибунах международных мероприятий.
Выражено согласие с мнением о необходимости расширения двустороннего взаимодействия, включив в повестку дня вопросы дальнейшего усовершенствования договорно-правовой базы, обеспечения занятости, в том числе среди женщин, а также охраны сферы труда и социальной защиты населения.
Достигнута договоренность и далее поддерживать текущую позитивную динамику взаимодействия, а также продолжать конкретные практические меры по реализации конвенции МОТ.