Андижон вилояти ижтимоий-иқтисодий тараққиётининг янги босқичи
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, инвестиция лойиҳалари ижросининг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 2-3 июнь кунлари Андижон вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари 2 июнь куни аҳолининг дам олиши учун муносиб шароитлар яратиш, илм-фан ва маданиятни ривожлантириш, енгил саноат ва қишлоқ хўжалиги корхоналари ташкил этиш, экспортни кенгайтириш лойиҳалари билан танишди, янги намунавий лойиҳалар асосида бунёд этилган уй-жойларда бўлиб, одамлар билан суҳбатлашди. Андижон вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича йиғилиш ўтказди. Ушбу тадбирларда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, жумладан, "Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижроси муҳокама қилинди.
Президентимиз 3 июнь куни Андижон шаҳридаги “Ёйилма” маҳалла фуқаролар йиғинига ташрифи чоғида маҳалла ҳаёти билан танишди, одамлар билан мулоқот қилди. Маҳалла фуқаролар йиғини гузари қурилиши лойиҳаси, ҳудудда амалга оширилаётган ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Бу ерда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хизмат хоналари бўлиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, кутубхона, минимаркет, қариялар дам олиш жойи, болалар майдончаси, фаввора, тренажёр майдони, сартарошхона, "Гўзаллик салони", новвойхона қурилмоқда.
Маҳалла аҳли билан мулоқотда тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш, жамоат тартибини сақлаш, ёшларни ҳар томонлама баркамол этиб тарбиялаш ва адашганларни тўғри йўлга қайтаришда нуронийларнинг бой тажрибасидан фойдаланиш масалалари ҳақида сўз юритилди.
Фарзандларимизни болалигидан гўзал хулқли, маданиятли қилиб тарбиялашимиз лозим, деди Президентимиз. Бунинг учун муносиб шароит яратишимиз керак. Улар чиройли, обод жойларда яшаса, кўп китоб ўқиса, маънавий олами бой, ватанпарвар бўлиб вояга етади.
Ёйилма маҳалласидаги 60 дан ортиқ кўп қаватли уйда 5 минг 800 дан зиёд турли миллат вакиллари истиқомат қилади. Ҳудудда 8 болалар майдончаси, мини-футбол, баскетбол, футбол майдонлари бор. 1 коллеж, 1 умумтаълим мактаби, 2 мактабгача таълим муассасаси фаолият кўрсатмоқда.
Президентимиз маҳалладаги кўп қаватли уйлар, коллеж, мактаб ва мактабгача таълим муассасалари атрофини янада ободонлаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди. Маҳалла профилактика инспектори Фаррух Ғаниев хонадонида бўлди.
Профилактика инспекторларини маҳаллалар марказида хизмат уйлари билан таъминлаётганимиз бежиз эмас, деди Шавкат Мирзиёев. Профилактика инспектори маҳаллада яшаб, фаоллар билан бамаслаҳат иш олиб борса, ҳудудда маънавий муҳит яхшиланади, жиноят содир этилмайди. Бу аҳолининг адолатга, давлатга, эртанги кунга ишончини оширади.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 22 ноябрдаги қарорига мувофиқ Андижон шаҳрида кўп қаватли 37 замонавий уй-жой бунёд этилиши белгиланган. Бугунги кунда Султон Жўра номидаги маҳалла фуқаролар йиғинида 294 хонадонга мўлжалланган еттита кўп қаватли турар жой бунёд этилмоқда.
Бу турар жойлар биринчи галда уйга муҳтож одамларга берилади. Ёш оилаларнинг оёққа туриб олиши, мустақил, эмин-эркин яшаши учун шароит яратади.
Андижон шаҳрида амалга ошириладиган бунёдкорлик ишлари лойиҳалари тақдимоти ўтказилди.
Андижон шаҳрининг бош режасига мувофиқ шаҳар ҳудудини кенгайтириш режалаштирилган. Кўп қаватли уй-жойлар, таълим, тиббиёт ва спорт муассасалари қурилиши мўлжалланган.
Универсал спорт мажмуаси улардан бири. Мажмуа лойиҳасини такомиллаштириш, фаолиятини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Мажмуа кўп тармоқли, кўплаб спорт турларига ихтисослашган бўлади. Спорт федерациялари шу ерга жойлашади. Мажмуада халқаро мусобақалар, оммавий-маданий тадбирлар ўтказиш учун зарур шароит яратилади.
Президентимиз ташаббуси билан Андижон шаҳрида Ўзбекистон халқ шоири Муҳаммад Юсуф хиёбони ва мактаби ташкил этилмоқда. Бу борадаги режалар билан танишув чоғида хиёбонда Муҳаммад Юсуф ҳайкалини ўрнатиш, мактаб фаолиятини замон талаблари асосида йўлга қўйиш бўйича тавсиялар берилди.
Андижон шаҳрида Республика ихтисослаштирилган кардиология ва Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт марказлари филиалларини ташкил этиш, вилоят юқумли касалликлар шифохонаси, Андижон давлат тиббиёт институти клиникасини реконструкция қилиш ва замонавий жиҳозлаш режалаштирилган.
Бу шифохоналар ихтисослашган тиббий хизматларни аҳолига яқинлаштириш, мураккаб жарроҳлик амалиётларини вилоятнинг ўзида ўтказиш, касалликларни самарали даволаш ва уларнинг олдини олишда муҳим аҳамият касб этади.
Аҳоли ҳаёти, саломатлиги билан боғлиқ бу шифохоналарни тезроқ ишга тушириш, вилоят туманларида уларнинг субфилиалларини ташкил этиш, малакали мутахассислар тайёрлаш, профилактика ишларини кучайтириш бўйича зарур кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари эски «Андижонмаш» акциядорлик жамиятида бўлди. Бу ерда ташкил этилиши режалаштирилаётган кичик саноат зонаси лойиҳаси билан танишди.
Бўш турган ер майдони 19,16 гектар бўлган мазкур ҳудудда ташкил қилинадиган саноат зонасида енгил саноат, электрокабель, чарм-пойабзал маҳсулотлари, эшик-ром, мебель, дори-дармон, пластмасса ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарилади, мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари қайта ишланади. 2 минг янги иш ўрни очилади.
Саноат зонасида тадбиркорлар ва тижорат банклари томонидан 127 миллиард сўмлик 15 лойиҳа амалга оширилиши кўзда тутилган.
“Engelberg Group” МЧЖнинг янги фабрикаси ана шу лойиҳалардан бири. Алюмин профилли ромлар ишлаб чиқаришга ихтисослашган корхона Туркия ва Германиядан келтириладиган замонавий технологиялар билан жиҳозланади. “Роҳат савдо сервис” МЧЖ томонидан суспензиялар, тиббий мазлар, ампулалар, сироп ва таблеткалар ишлаб чиқарилади.
Президентимизнинг 2017 йил 23 февралдаги “Тадбиркорларнинг ишлаб чиқариш майдонларидан фойдаланишларини янада рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан вилоятда изчил ишлар олиб борилмоқда.
Вилоятдаги хусусийлаштирилган ва бўш турган объектлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш юзасидан кўрилаётган чора-тадбирлар тўғрисида маълумот берилди. Бу борада шаҳар ва туманларда қўшимча хатлов ишлари олиб борилмоқда. Шу кунга қадар 5 минг 697 бино-иншоот хатловдан ўтказилиб, уларнинг 283 таси бўш турганлиги аниқланган. Шулардан 210 тасида янги лойиҳалар амалга ошириш режалаштирилган.
Президентимизга тақдим қилинган лойиҳалар кичик ва йирик ГЭСлар қуриш, газ таъминоти тизимини такомиллаштириш, цемент ва оҳак ишлаб чиқариш каби йўналишларга мўлжалланган.
Булоқбоши туманида Хитой технологияси асосида йилига 21 минг тонна кимёвий чўктирилган бўр маҳсулоти ишлаб чиқаришга мўлжалланган лойиҳа Марказий Осиёда ягона ҳисобланади. Маҳсулот тўлиқ маҳаллий хомашё – оҳактошдан олинади. Корхона ишга тушгач, чет элдан сотиб олинаётган шу турдаги маҳсулотга бўлган талаб қондирилади, уни экспорт қилиш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳа ташаббускорлари – тадбиркорлар билан суҳбатлашди.
“Ўзфармсаноат” компанияси ва тижорат банклари томонидан 2017-2018 йилларга мўлжалланган фармацевтика соҳасини ривожлантириш дастури лойиҳасига алоҳида эътибор қаратилди.
«Трастбанк» томонидан Андижон туманида “Zamin Bio Health” жамиятида йиллик қуввати 10 миллион флакон инсулин ишлаб чиқаришга ихтисослашган лойиҳа амалга оширилгач, 100 киши иш билан таъминланади.
“Ўзэлтехсаноат” акциядорлик компанияси ва тижорат банклари томонидан 2017-2018 йилларга мўлжалланган мазкур соҳани ривожлантириш дастури лойиҳаси яратиладиган иш ўринларининг кўплиги билан эътиборни тортди.
Президентимиз “Ўзавтосаноат” акциядорлик компанияси Андижон вилоятида амалга оширишни режалаштирган лойиҳалар билан танишди. Янги автомобиль русуми – «Chevrolet tracker»ни ишлаб чиқариш бўйича маълумот берилди.
Бунда енгил автомобилларнинг ускуна ва жиҳозларини модернизация қилиш, енгил автомобиллар қисмларини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, янги моделдаги автомобиллар учун интерьер, штампланган, пайвандланган панеллар, радиатор, кондиционер тизимлари, ўриндиқлар, овоз сўндиргич тизими қисмлари, газ чиқариш тизимлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш кўзда тутилган. Лойиҳаларни янада такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президентининг Андижон вилоятидаги Халқ қабулхонасини бориб кўрди. Андижон шаҳри Миллий тикланиш кўчаси, 24-уйда жойлашган мазкур қабулхонада халқ билан мулоқот қилиш, мурожаатларни кўриб чиқиш учун яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Президентимизнинг Андижон вилоятига ташрифи – одамлар билан самимий мулоқотлар, сафар давомида белгилаб берилган улкан бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар вилоят ижтимоий-иқтисодий ривожини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.

Новый этап социально-экономического развития Андижанской области
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов на местах, для диалога с народом 2-3 июня побывал в Андижанской области.
Глава нашего государства 2 июня ознакомился с проводимой работой по созданию достойных условий для отдыха людей, развитию науки и культуры, ознакомился с проектами по организации новых предприятий легкой промышленности и сельского хозяйства, расширению экспорта, побеседовал с жителями домов, построенных по новым типовым проектам. Провел совещание по вопросам социально-экономического развития Андижанской области, повышению благосостояния населения. В ходе этих мероприятий обсуждено исполнение задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годы, в частности, Государственной программе “Год диалога с народом и интересов человека”.
Президент нашей страны 3 июня посетил сход граждан махалли "Ёйилма" города Андижана, где ознакомился с жизнью махалли, побеседовал с людьми. Была представлена информация о строительстве центра махалли, работе по благоустройству территории. Здесь предусмотрены отдельные служебные кабинеты для председателя махалли, секретаря и советников, инспектора профилактики. Кроме того, также строятся библиотека, мини-маркет, место для отдыха аксакалов, детская площадка, фонтан, тренажерная площадка, парикмахерская, "салон красоты", пекарня.
В беседе с жителями махалли речь шла об обеспечении мира и спокойствия, охране общественного порядка, использовании богатого опыта людей почтенного возраста в воспитании молодежи гармонично развитыми личностями.
Мы должны воспитывать наших детей с раннего возраста современными и вместе с тем в духе национальных традиций, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо создать им достойные условия. Если дети живут в современных условиях, читают художественную литературу, они формируются как личность с богатым духовным миром и настоящим патриотизмом.
В более чем 60 многоэтажных домах махалли "Ёйилма" проживает свыше 5,8 тысячи человек разных национальностей. В махалле имеются 8 детских площадок, спортплощадки для мини-футбола и футбола, баскетбола. Здесь действуют колледж, общеобразовательная школа, два дошкольных образовательных учреждения.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по дальнейшему благоустройству территорий вокруг многоэтажных домов, колледжа, школы и дошкольных образовательных учреждений, побывал в семье инспектора профилактики этой махалли Фарруха Ганиева.
Не случайно инспекторы профилактики обеспечиваются служебным жильем в махалле, сказал Шавкат Мирзиёев. Если инспектор профилактики живет в той махалле, где он служит, работает в тесном взаимодействии с активистами схода граждан, то в махалле улучшается духовная обстановка, предупреждается преступность. Это повышает доверие людей к государству, уверенность в завтрашнем дне.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 22 ноября 2016 года в Андижане намечено построить 37 современных многоэтажных домов. В настоящее время в сходе граждан махалли имени Султона Журы продолжается строительство семи многоэтажных домов на 294 квартиры.
Квартиры в этих домах в первую очередь будут выделены нуждающимся в жилье. Это поспособствует молодым семьям быстрее встать на ноги.
Состоялась презентация проектов строительства различных объектов в городе Андижане.
В соответствии с генеральным планом Андижана намечено расширить территорию города, построить многоэтажные дома, объекты, медицинские, образовательные учреждения и спортивные сооружения.
В их числе – универсальный спортивный комплекс. Даны указания по совершенствованию проекта комплекса, превращению его в многофункциональное сооружение с условиями для занятий многими видами спорта. Здесь будут расположены спортивные федерации, проводиться международные соревнования и массовые культурные мероприятия.
По инициативе Президента нашей страны в городе Андижане будут созданы аллея и школа народного поэта Узбекистана Мухаммада Юсуфа. В ходе ознакомления с этими проектами глава нашего государства дал рекомендации по установке в аллее памятника Мухаммаду Юсуфу, организации деятельности школы в соответствии с современными требованиями.
В городе Андижане планируются открытие филиалов республиканских специализированных медицинских центров кардиологии и эндокринологии, реконструкция и оснащение современным оборудованием клиники инфекционных заболеваний, клиники Андижанского государственного медицинского института.
Эти медицинские учреждения будут способствовать расширению доступа населения к специализированной медицинской помощи, проведению сложных хирургических операций в области, эффективной профилактике и лечению заболеваний.
Даны необходимые поручения для ускорения работ по открытию филиалов, имеющих важное значение для охраны здоровья людей, организации их субфилиалов в районах области, подготовке квалифицированных кадров и усилению профилактической работы.
Глава нашего государства посетил бывшее акционерное общество "Андижонмаш" и ознакомился с проектом организуемой здесь малой промышленной зоны.
В малой промышленной зоне, создаваемой на базе пустующей территории площадью 19,16 гектара, будут налажены производство продукции легкой промышленности, электрических кабелей, кожевенно-обувной, мебели, лекарственных средств, пластмассовых изделий и строительных материалов, переработка плодоовощных и бахчевых культур. Здесь будет создано 2 тысячи новых рабочих мест.
В промышленной зоне предпринимателями и коммерческими банками намечено реализовать 15 проектов на 127 миллиардов сумов.
В их числе – проект нового предприятия ООО "Engelberg Group". На предприятии, где организуется выпуск рам из алюминиевого профиля, будут применены современные технологии из Турции и Германии. ООО "Рохат савдо сервис" наладит производство суспензий, медицинских мазей, ампул, сиропов и таблеток.
В области проводится последовательная работа в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему стимулированию использования предпринимателями производственных площадей" от 23 февраля 2017 года.
Была представлена информация об осуществляемых в области мерах по эффективному использованию приватизированных и пустующих объектов. В частности, в городах и районах области проводится дополнительная инвентаризация таких объектов. Уже изучены 5 697 зданий и сооружений. Выявлено 283 пустующих объекта, на базе 210 из них намечено реализовать новые проекты.
Представленные главе нашего государства проекты нацелены также на строительство крупных и малых ГЭС, совершенствование системы газоснабжения, организацию производства цемента и извести.
В Булакбашинском районе планируется реализовать единственный в Центральной Азии проект по производству на основе китайской технологии гашеной извести мощностью 21 тысяча тонн в год. Продукция будет производиться полностью на основе местного сырья. Введение данного предприятия в строй позволит обеспечить внутренний спрос на эту продукцию, наладить ее экспорт.
Глава нашего государства провел беседу с предпринимателями-инициаторами проектов.
Особое внимание было уделено проекту программы развития фармацевтической промышленности на 2017-2018 годы, разработанному компанией "Узфармсаноат" и коммерческими банками.
"Трастбанк" планирует реализовать проект по производству 10 миллионов флаконов инсулина в год на базе общества "Zamin Bio Health" Андижанского района. В результате реализации этого проекта будет обеспечено работой 100 человек.
Множество рабочих мест позволит создать выполнение представленной акционерной компанией "Узэлтехсаноат" и коммерческими банками программы по развитию электротехнической промышленности на 2017-2018 годы.
Президент нашей страны ознакомился с проектами, реализация которых намечена акционерной компанией "Узавтосаноат". Была представлена информация о производстве новой модели – "Chevrolet Tracker".
Предусмотрено осуществить модернизацию оборудования, локализацию производства комплектующих и узлов легковых автомобилей, в том числе элементов салона автомобилей новых моделей, штампованных, сварных панелей, радиаторов, систем кондиционирования, сидений, шумоглушителей, выхлопной системы. Даны рекомендации по дальнейшему совершенствованию этих проектов.
Шавкат Мирзиёев посетил Народную приемную Президента Республики Узбекистан в Андижанской области, расположенную по адресу: город Андижан, улица Миллий тикланиш, дом №24. Ознакомился с созданными здесь условиями для диалога с народом, рассмотрения обращений граждан.
Поездка Президента нашей страны в Андижанскую область – диалог с людьми, определенные широкомасштабные созидательные работы и крупные проекты будут способствовать поднятию социально-экономического развития области на новый этап.