Газ таъминотида бозор механизми кенг жорий этилмоқда
Мамлакатимизда бошқа кўплаб соҳалар қатори газ таъминоти соҳасида тадбиркорликка кенг йўл очилмоқда. Бунда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 20 апрелдаги “Газ таъминоти тизимида бозор механизмларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мазкур қарор газ таъминоти тизимини самарали бошқаришни таъминлашга қаратилган. Шу асосда соҳани модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш учун инвестициялар жалб этилади. Кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш ҳамда етказиб берилган табиий газ учун ҳисоб-китобларни ўз вақтида амалга ошириш чоралари кўрилади.
– 2017 йил 1 июндан бошлаб соҳада хусусий операторлар фаолияти билан боғлиқ тажриба лойиҳаларини амалга оширишга киришилди, – дейди “Ўзтрансгаз” акциядорлик компанияси бошқаруви раисининг ўринбосари Улуғбек Ашуров. – Ҳозирги кунда пойтахтимизда хусусий операторга Бектемир туманининг «Бектемиртумангаз» эксплуатация хизмати объектларини ўтказиш мўлжалланмоқда. Бундай тажриба Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларнинг биттадан туманида амалга оширилади.
Айтиб ўтиш керакки, хусусий операторлар табиий газ сотишни ишончли бошқарув шартномасига асосан олиб боради. Аммо улар мулкчилик шаклидан қатъий назар, ўтказиладиган очиқ танловларда ғолиб бўлиб, танлов талабларига жавоб берган ҳамда юридик мақомга эга бўлган ташкилотлар бўлиши керак.
Эътиборли жиҳати, соҳада хусусий операторлар лицензия олмасдан, лицензия талаблари ва шартларини бажарган ҳолда фаолиятни амалга ошириши мумкин. Бу уларга яратилган қулайлик бўлиб, келгусида улар газ савдоси ҳажмининг 21 фоизидан кўп бўлмаган комиссия мукофотини олиши кўзда тутилгани яхши даромад манбаи ҳам бўлади. Аҳоли хонадонларидаги газ жиҳозларини тафтишдан ўтказиш ва таъмирлаш, монтаж ишлари, газ тармоғига улаш ва ундан ажратиш каби хизматлар учун тўланадиган маблағлар хусусий оператор даромадининг бир қисми бўлиб, қўшимча маблағ ҳисобланади.
Давлатимиз раҳбарининг қарори газ таъминотидаги узлуксизликни таъминлаш баробарида соҳада соғлом рақобат муҳитини шакллантиради.
Газ истеъмолчиларига шуни эслатиб ўтиш ўринлики, 2017 йил 1 июндан бошлаб етказиб берилган табиий газдан қарзи бўлиб, тармоқдан узиб қўйилган истеъмолчилардан газ таъминоти тармоқларига қайта уланиши учун энг кам ойлик иш ҳақининг икки баробари миқдорида тўлов ундирилади. 2017 йилнинг 1 октябридан бошлаб табиий газни ҳисоблаш ускуналари бўлмаган маиший истеъмолчиларга табиий газ етказиб бериш табиий газга белгиланган тариф миқдорининг икки баробари қўлланилган ҳолда амалга оширилади.
Истеъмолчиларга табиий газни ҳисоблаш замонавий электрон ускуналарини харид қилиш ва ўрнатиш «Ўзтрансгаз» акциядорлик компанияси маблағлари ҳисобидан амалга оширилади. Табиий газни ҳисоблаш ускуналари қийматини истеъмолчилар бир йил давомида тўлайди.

Широкое внедрение рыночного механизма в газоснабжении
Как и в большинстве других сфер, в нашей стране открывается широкий путь для предпринимательства в сфере газоснабжения. Важным руководством к действию в данном направлении служит постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему внедрению рыночных механизмов в системе газоснабжения” от 20 апреля 2017 года.
Данное постановление направлено на обеспечение эффективного управления системой газоснабжения. На этой основе будут привлечены инвестиции для модернизации, технического и технологического перевооружения сферы, предприняты меры по повышению качества оказываемых услуг, осуществлению своевременных расчетов за поставленный природный газ.
– С 1 июня 2017 года в сфере приступили к реализации пилотных проектов, связанных с деятельностью частных операторов, – говорит заместитель председателя правления акционерной компании “Узтрансгаз” Улугбек Ашуров. – На сегодняшний день планируется передача частному оператору столицы объектов эксплуатационной службы «Бектемиртумангаз» Бектемирского района. Подобный опыт будет проведен в одном из районов Республики Каракалпакстан и всех областей.
Следует отметить, что частные операторы будут осуществлять реализацию природного газа на основе договора доверительного управления. Однако независимо от формы собственности, они должны победить в проводимых открытых конкурсах, отвечать требованиям конкурса и обладать юридическим статусом.
Заслуживает внимания тот факт, что частные операторы могут осуществлять деятельность без получения лицензии, с обязательным соблюдением требований и условий лицензии. Это является созданным для них удобством, в будущем предусматривается комиссионное вознаграждение в размере, не превышающем 21 процент от стоимости реализации природного газа, что считается для них источником хорошего дохода. Средства, выплачиваемые за проверку и ремонт газовых приборов в частных домах, монтажные работы, подключение к сети газоснабжения и отключение от сети, являются частью прибыли частного оператора и считаются дополнительным доходом.
Постановление главы нашего государства наряду с обеспечением бесперебойности в газоснабжении, формирует в сфере здоровую конкурентную среду.
Следует напомнить потребителям газа, что с 1 июня 2017 года с потребителей, отключенных за имеющуюся задолженность за поставленный природный газ, взимается плата за повторное подключение к сетям газоснабжения в двукратном размере минимальной заработной платы. С 1 октября 2017 года поставка природного газа бытовым потребителям, не имеющим приборов учета природного газа, осуществляется с применением удвоенного размера установленного тарифа на природный газ.
Приобретение и установка современных электронных приборов учета природного газа бытовым потребителям осуществляется за счет собственных средств АК "Узтрансгаз" с последующим погашением бытовыми потребителями стоимости приборов учета природного газа в течение одного года.