Ўзбекистон қизлари халқаро танловнинг ярим финалига чиқди
Мамлакатимизнинг уч жамоаси “Technovation Challenge” халқаро танловининг ярми финалига йўлланма олди. Энди улар бошқа мамлакатлар жамоалари билан АҚШнинг Сан-Франциско шаҳрида бўлиб ўтадиган якуний босқичда иштирок этиш учун баҳслашади.
Танловнинг мамлакатимиздаги саралаш босқичи Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва хотин-қизлар қўмитаси, “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати, “Uzinfocom” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ҳамда жорий этиш маркази, БМТ Тараққиёт дастурининг “Давлат хизматларини тақдим этиш сифатини яхшилаш учун электрон ҳукуматни ривожлантириш” лойиҳаси ва Тошкент шаҳридаги Инҳа университети томонидан ташкил этилди.
Лойиҳа мувофиқлаштирувчиси Ҳилола Умарованинг айтишича, “Technovation Challenge” халқаро танлови 2010 йилдан буён дунёнинг 78 мамлакатида ўтказиб келинмоқда. Жорий йилдан бошлаб Ўзбекистон ҳам мазкур технологик ишланмалар танловида иштирок этмоқда. Унда 15 ёшдан 18 ёшгача бўлган қизлар қатнашади. Мусобақа қоидасига кўра, иштирокчилар ўз жамоаларини тузиб, устоз ва мураббийлар раҳбарлигида муайян долзарб масалани аниқлаши, уни ҳал қилиш имконини берадиган илова ишлаб чиқиши ва шу асосда тижоратни йўлга қўйиш учун зарур компания ташкил этиши керак бўлади. Танловда иштирок этиш қизларда танқидий фикрлаш, тадбиркорлик, дастурлаш, жамоа билан ишлаш, аудитория билан мулоқот қилиш кўникмаларини ривожлантиришга ёрдам беради.
“Technovation Uzbekistan” танловида мамлакатимиздаги ахборот технологиялари соҳаси учун мутахассислар тайёрлашга ихтисослашган олий ўқув юртлари ва касб-ҳунар коллежлари талаба-қизларидан иборат 21 жамоа иштирок этди. Улар экология ва соғлиқни сақлаш, ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш, бандликни ошириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини қўллаб-қувватлаш соҳаларига оид лойиҳаларини тақдим этди. Ғолиблар 8 йўналиш бўйича аниқланди. “Technovation Challenge” халқаро танлови ташкилотчилари томонидан танловнинг ярим финалида иштирок этиш учун уч жамоа саралаб олинди. Булар “HealTech” лойиҳаси муаллифлари “Bright Minds” жамоаси, “Linkey” лойиҳасини тақдим этган “LimitBusters” жамоаси ва “Yordam” лойиҳаси билан иштирок этган “Techno Squad” жамоасидир.
“Technovation Challenge” халқаро танловининг ярим финали онлайн режимда ўтказилиб, таниқли олимлар, дастурчилар, тадбиркорлардан иборат халқаро ҳакамлар ҳайъати турли давлатлардаги юзлаб иштирокчи қизларнинг ишлари билан танишади ва финалда иштирок этадиган ўн жамоани саралаб олади. Улар танловнинг Сан-Франциско шаҳрида бўлиб ўтадиган якуний босқичида иштирок этади.

Команды программисток Узбекистана вышли в полуфинал международного конкурса
Три команды из Узбекистана вышли в полуфинал международного конкурса “Technovation Challenge”. Они будут бороться с коллективами из других стран за право участия в финальном этапе конкурса, который пройдет в городе Сан-Франциско (США).
Организаторами республиканского этапа конкурса выступили хокимият и Комитет женщин города Ташкента, ОДМ «Камолот», Центр развития и внедрения компьютерных и информационных технологий "Uzinfocom", проект ПРООН «Продвижение электронного правительства для улучшения качества предоставления государственных услуг», университет Инха в Ташкенте.
По словам координатора этого проекта в университете Инха в Ташкенте Хилолы Умаровой, международный конкурс “Technovation Challenge” проводится с 2010 года в 78 странах, в число которых в этом году вошел и Узбекистан. Это конкурс технологических разработок, в котором участвуют только девушки в возрасте от 15 до 18 лет. Регламент конкурса предполагает создание женских команд, которым под руководством наставников и тренеров предстоит определить актуальную проблему, создать приложение, при помощи которого эта проблема может быть разрешена, основать компанию, необходимую для коммерческой реализации проекта. Участие в программе помогает девушкам развить навыки критического мышления, предпринимательства и программирования, взаимодействовать с командой и общаться с аудиторией.
В конкурсе “Technovation Uzbekistan”, в ходе которого определялись победители отборочного этапа, приняла участие 21 команда из студенток и учащихся отечественных высших учебных заведений и профессиональных колледжей, специализирующихся на подготовке IT-специалистов. Участники представили проекты в сферах экологии и здравоохранения, защиты животных, повышения уровня занятости населения, социальной поддержки уязвимых слоев населения. По итогам жюри объявило победителей по восьми номинациям. Кроме того, организаторами международного конкурса “Technovation Challenge” были отобраны три отечественных проекта, которые получили путевки в полуфинал. Ими стали команда “Bright Minds” с проектом “HealTech”, команда “LimitBusters” с проектом “Linkey” и команда “Techno Squad” с программой “Yordam”.
Полуфинал конкурса “Technovation Challenge” состоится в онлайн-режиме. Международное жюри конкурса, в которое входят известные ученые, программисты и бизнесмены, ознакомится с работами сотен участниц из разных стран и отберет десять финалистов. Именно эти команды отправятся на финал конкурса, который состоится в Сан-Франциско (США).