Шавкат Мирзиёев: маҳалла тинчлик-осойишталик, меҳр-оқибат, тарбия маскани бўлиши керак
Давлатимиз раҳбари маҳалла ҳаёти билан танишиб, одамлар билан мулоқот қилди. Маҳалла фуқаролар йиғини гузари қурилиши лойиҳаси, ҳудудда амалга оширилаётган ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Бу ерда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хизмат хоналари бўлиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, кутубхона, мини маркет, қариялар дам олиш жойи, болалар майдончаси, фаввора, тренажёр майдони, сартарошхона, "Гўзаллик салони", новвойхона қурилмоқда.
Фарзандларимизни болалигидан гўзал хулқли, маданиятли қилиб тарбиялашимиз лозим, деди Президентимиз. Бунинг учун муносиб шароит яратишимиз керак. Улар чиройли, обод жойларда яшаса, кўп китоб ўқиса, маънавий олами бой бўлади, ватанпарвар бўлиб вояга етади.
Ёйилма маҳалласидаги 60 дан ортиқ кўп қаватли уйда 5 минг 800 дан зиёд турли миллат вакиллари истиқомат қилади. Ҳудудда 8 болалар майдончаси, мини-футбол, баскетбол, футбол майдонлари бор. Маҳалла атрофида 1 коллеж, 1 умумтаълим мактаби, 2 мактабгача таълим муассасаси фаолият кўрсатмоқда.
Президентимиз маҳалладаги кўп қаватли уйлар, коллеж, мактаб ва мактабгача таълим муассасалари атрофини янада ободонлаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди. Бундай обод маҳаллаларни кўпайтириш кераклигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари маҳалла профилактика инспектори Фарруҳ Ғаниев хонадонида бўлди.
Профилактика инспекторларини маҳаллалар марказида хизмат уйлари билан таъминлаётганимиз бежиз эмас, деди Шавкат Мирзиёев. Профилактика инспектори маҳаллада яшаб, фаоллар билан бамаслаҳат иш олиб борса, ҳудудда маънавий муҳит яхшиланади, жиноят содир этилмайди. Бу аҳолининг давлатга, келажакка ишончини оширади.

Шавкат Мирзиёев: "Махалля должна быть обителью мира и спокойствия, взаимоуважения и воспитания"
Глава нашего государства ознакомился с жизнью махалли, провел диалог с народом. Было рассказано о проекте строительства центра махалли, работе по благоустройству территории. В здании центра махалли предусмотрены отдельные служебные помещения для председателя махалли, секретаря и советников, инспектора профилактики. Кроме того, здесь также строятся библиотека, мини-маркет, место для отдыха аксакалов, детская площадка, фонтан, тренажерная площадка, парикмахерская, салон красоты, пекарня.
Мы должны воспитывать наших детей с раннего возраста современными и вместе с тем в духе национальных традиций и культуры, сказал Президент нашей страны. Для этого необходимо создать достойные условия. Если дети живут в комфортных условиях, много читают, они формируются как личность с богатым духовным миром и сильным чувством патриотизма.
В более чем 60 многоквартирных домах махалли "Ёйилма" проживает свыше 5,8 тысячи человек самых разных национальностей. В махалле имеются 8 детских площадок, спортплощадки для мини-футбола и футбола, баскетбола. Здесь действуют колледж, общеобразовательная школа, два дошкольных образовательных учреждения.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по дальнейшему благоустройству территорий вокруг многоквартирных домов, колледжа, школы и дошкольных образовательных учреждений, отметил, что таких благоустроенных махаллей должно быть еще больше.
Глава нашего государства побывал в гостях у семьи инспектора профилактики этой махалли Фарруха Ганиева.
Не случайно инспекторы профилактики обеспечиваются служебным жильем в махалле, сказал Шавкат Мирзиёев. Если инспектор профилактики живет в той махалле, где служит, работает в тесном взаимодействии с активистами схода граждан, то в махалле улучшается духовная обстановка, предупреждается преступность. Это повышает доверие людей к государству, их уверенность в завтрашнем дне.