Шавкат Мирзиёев: маҳалла тинчлик-осойишталик, меҳр-оқибат, тарбия маскани бўлиши керак
Давлатимиз раҳбари маҳалла ҳаёти билан танишиб, одамлар билан мулоқот қилди. Маҳалла фуқаролар йиғини гузари қурилиши лойиҳаси, ҳудудда амалга оширилаётган ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди. Бу ерда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хизмат хоналари бўлиши кўзда тутилган. Бундан ташқари, кутубхона, мини маркет, қариялар дам олиш жойи, болалар майдончаси, фаввора, тренажёр майдони, сартарошхона, "Гўзаллик салони", новвойхона қурилмоқда.
Фарзандларимизни болалигидан гўзал хулқли, маданиятли қилиб тарбиялашимиз лозим, деди Президентимиз. Бунинг учун муносиб шароит яратишимиз керак. Улар чиройли, обод жойларда яшаса, кўп китоб ўқиса, маънавий олами бой бўлади, ватанпарвар бўлиб вояга етади.
Ёйилма маҳалласидаги 60 дан ортиқ кўп қаватли уйда 5 минг 800 дан зиёд турли миллат вакиллари истиқомат қилади. Ҳудудда 8 болалар майдончаси, мини-футбол, баскетбол, футбол майдонлари бор. Маҳалла атрофида 1 коллеж, 1 умумтаълим мактаби, 2 мактабгача таълим муассасаси фаолият кўрсатмоқда.
Президентимиз маҳалладаги кўп қаватли уйлар, коллеж, мактаб ва мактабгача таълим муассасалари атрофини янада ободонлаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди. Бундай обод маҳаллаларни кўпайтириш кераклигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари маҳалла профилактика инспектори Фарруҳ Ғаниев хонадонида бўлди.
Профилактика инспекторларини маҳаллалар марказида хизмат уйлари билан таъминлаётганимиз бежиз эмас, деди Шавкат Мирзиёев. Профилактика инспектори маҳаллада яшаб, фаоллар билан бамаслаҳат иш олиб борса, ҳудудда маънавий муҳит яхшиланади, жиноят содир этилмайди. Бу аҳолининг давлатга, келажакка ишончини оширади.

President Shavkat Mirziyoyev: Neighbourhoods should be places of peace, calm, love, kindness and education
2017-06-03 | Politics
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited the “Yoyilma” neighbourhood in the town of Andijon on 3 June.
The Head of State held a dialogue with people of the neighbourhood to find out about its life. He inspected the neighbourhood centre’s construction project and improvement work being carried out in the area.
It is envisaged that there will be separate offices for the neighbourhood’s chairman, secretary, advisers and preventive inspector. In addition to these, a library, a minimarket, a recreation ground for elders, a playground, a fountain, a gym, a hairdressing salon, a beauty parlour and a bakery are being built.
Children should be brought up to be graceful and cultured. Decent conditions should be created for this, said the President.
In the “Yoyilma” neighbourhood, there are more than 5 thousand 800 representatives of various nationalities living in more than 60 multi-story apartment buildings. There are 8 playgrounds, a futsal field, a basketball court and a football field in the neighbourhood. One college, one general education school and two pre-school day care establishments work near the neighbourhood.
The President gave officials instructions to carry out further improvement work in areas around the neighbourhood’s multi-storey buildings, college, school and pre-school day care establishments.
It was said that the number of such prosperous neighbourhoods should be increased.
The Head of State visited the accommodation of preventive inspector Farruh Ghaniyev.
It is not for nothing that preventive inspectors are being provided with service accommodation in neighbourhood centres. If preventive inspectors live in the neighbourhoods where they serve and work in close cooperation with active people of the neighbourhoods then the moral climate in the area will improve. This will raise trust in the state, and people will look to the future with greater optimism, said the President.