Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар билан танишди
Андижон вилояти Улуғнор туманида ташкил этиладиган 2000 бош қорамол ва 10 000 бош наслли эчки боқишга мўлжалланган чорвачилик комплекси ва сутни қайта ишлаш лойиҳасининг тақдимоти бўлиб ўтди. Президентимизга лойиҳа ҳақида батафсил маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари аҳолини сифатли сут ва сут маҳсулотлари билан таъминлаш муҳим вазифалардан бири эканлигини таъкидлади.
Бўз туманидаги «Evro Ekfin» масъулияти чекланган жамияти жаҳон бозори талабларидан келиб чиқиб, энг сўнгги технологиялар асосида сутни қайта ишлаш ва сут маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга оширмоқда.
Бугунги кунда қурилиш ишлари олиб борилаётган чорвачилик комплексида 2 минг бош зотли қорамол боқиш кўзда тутилган. 200 кишининг бандлиги таъминланадиган комплекс ишга тушгач, йилига 13 минг тонна сут етказиб берилади.
Давлатимиз раҳбари чорвачиликни янада ривожлантириш бўйича керакли тавсиялар берди. Фермер хўжалигининг ушбу лойиҳасини ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш лозимлигини таъкидлади.
Асака туманидаги «Умид» хусусий корхонасининг парранда боқишга ихтисослашган комплекси лойиҳаси ҳам кўрилди. Ҳозирги кунда корхонада 80 минг бош парранда боқилмоқда. Янги лойиҳага кўра, 80 миллион дона тухум ва 150 тонна парранда гўшти етказиб берилади. Мажмуа ишга тушгач, 100 киши доимий иш жойига эга бўлади.
Мамлакатимизда паррандачиликни ривожлантириш, бу тармоққа инвестиция жалб қилиш, ушбу фаолият тури билан шуғулланадиган тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Аҳолининг парранда гўштига бўлган талабини инобатга олиб, бу соҳада янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш бўйича мутасаддиларга керакли кўрсатмалар берилди.
Олтинкўл туманида томорқалардан унумли фойдаланиш борасида илғор тажриба тўпланган. Айниқса, "Кўмакай", "Чўнтак" маҳалла фуқаролар йиғинларида намунали ишлар ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари тижорат банклари ва ташаббускорлар томонидан аҳоли хонадонларига лимон, унаби ва ёнғоқ кўчатлари экиш ва парранда етказиб бериш дастурининг ушбу туман мисолидаги тақдимоти билан танишди. Лойиҳаларни янада такомиллаштириш, уларни белгиланган муддатларда ишга тушириш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с сельскохозяйственными проектами, которые будут осуществлены в Андижанской области
Состоялась презентация проекта по организации в Улугнорском районе животноводческого комплекса на 2 тысячи голов крупного рогатого скота и 10 тысяч голов породистых коз, а также переработке молока. Президенту нашей страны была представлена подробная информация о проекте.
Глава нашего государства отметил, что обеспечение населения качественным молоком и молочной продукцией является одной из важных задач.
ООО «Evro Ekfin» Бозского района реализует проект по переработке молока и производству молочной продукции на основе современных технологий.
В строящемся сегодня животноводческом комплексе будут выращиваться 2 тысячи голов породистого скота. Комплекс обеспечит занятость 200 человек и будет заготавливать в год 13 тысяч тонн молока.
Глава нашего государства дал необходимые рекомендации по дальнейшему развитию животноводства, указал на необходимость оказать всестороннюю поддержку данному проекту.
Действующее в Асакинском районе частное предприятие "Умид" представило проект птицеводческого комплекса. В настоящее время предприятие выращивает 80 тысяч птиц. Новый проект предусматривает заготовку 80 миллионов штук яиц и 150 тонн мяса птицы в год. Комплекс обеспечит работой 100 человек.
В нашей стране уделяется особое внимание развитию птицеводства, привлечению инвестиций в эту отрасль, поддержке действующих в ней предпринимателей. Ответственным лицам даны указания по разработке новых проектов в отрасли с учетом спроса на мясо птицы.
В Алтынкульском районе накоплен большой опыт эффективного использования приусадебных участков. Образцовая работа в этом направлении налажена в сходах граждан махалли "Кумакай" и "Чунтак". Глава нашего государства ознакомился с разработанной на примере данного района программой по обеспечению населения саженцами лимона, унаби и ореха, а также молодняком птиц коммерческими банками и спонсорами, дал ответственным лицам поручения по дальнейшему совершенствованию проектов, их реализации в установленные сроки.