Россиялик академик Л.Бокерия Хоразмда маҳаллий шифокорлар учун маҳорат дарслари ўтказади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида Хоразм вилоятида бўлганда, Республика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиали фаолияти билан яқиндан танишган эди.
Давлатимиз раҳбари беморлар ҳолидан хабар олиб, филиал фаолиятини янада яхшилаш бўйича фикрлар билдириб, шифохона негизида Россия Федерациясининг А.Бакулев номидаги юрак-қон томир жарроҳлиги илмий-амалий маркази филиалини ташкил этиш бўйича топшириқлар берган эди. Мазкур шифохона келажакда Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм, Бухоро вилоятлари аҳолиси учун минтақавий марказ бўлиши кўзда тутилган.
Шу муносабат билан жорий йилнинг 2 июнь куни Россия Федерациясининг А.Н.Бакулев номидаги юрак-қон томир хирургияси маркази директори, академик Л.А.Бокерия юртимизга навбатдаги ташрифини амалга оширди.
Ташриф давомида Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Бош кардиохирурги Л.А.БокерияРеспублика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиалида бўлиб, ўзбекистонлик шифокорлар фаолияти билан яқиндан танишади.
Мазкур шифохонада аҳолига малакали даволаш ва профилактика хизматлари кўрсатиб келинмоқда. Кардиология, кардиореабилитация, кардиохирургия, интервенцион кардиология ва физиотерапия бўлимлари, поликлиника халқимиз хизматида.
Бугун фақат Хоразм вилояти аҳолисига хизмат кўрсатаётган филиал шифокорлари томонидан йилига юздан ортиқ кардиохирургик амалиётлар ўтказилаётган бўлса, минтақавий шифохона мақомини олгач, бу кўрсаткич 3-4 баробар ошиши кутилмоқда.
Жорий йилдан Республика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиалига ангиография тиббиёт ускунаси ўрнатилди. Ушбу замонавий аппарат юрак ҳолатини чуқур ўрганиш баробарида, ўпка артерияси босимини ҳам мукаммал таҳлил қилиш имконини беради. Бу билан кардиожарроҳликда энг мураккаб амалиёт ҳисобланадиган қон томирларини стентлаш жарроҳлик амалиёти, аорта коронар шунтлаш амалиёти ўтказиш учун зарур шароитлар яратилди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг маълумотларига кўра, дунёда ҳар минг чақалоқнинг 6-7 нафарида туғма юрак нуқсони қайд этилади. Ваҳоланки, бу хасталикни операция йўли билан бутунлай бартараф этиш ва беморни тўлақонли ҳаётга қайтариш мумкин. Лекин бундай жарроҳлик амалиётини ўтказиш учун барча клиникаларда ҳам етарли шароит мавжуд эмас.
Шу вақтгача Республика ихтисослаштирилган кардиология марказининг Хоразм филиалида вазни 10 килограммдан кам бўлган чақалоқларда кардиожарроҳлик амалиёти ўтказилмаган. Аммо бундай оғир хасталикка чалинган болалар қанча эрта даволанса, касалликни асоратсиз бартараф этиш шунчалик самарали бўлади. Жаҳонга машҳур илмий-амалий марказ филиали Хоразмда иш бошлаши хорижлик ҳамкасблар билан бирга шу ернинг ўзида бир ёшгача бўлган болаларда ҳам муракаб юрак жарроҳлигини амалга ошириш имкониятини беради.
Академик Л.А.Бокериянинг юртимизга ташрифи давомида мамлакатимиз кардиожарроҳлари учун маҳорат дарслари ва кардиожарроҳликнинг долзарб масалаларига бағишланган суҳбатлар ҳам ташкил этилди.
Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Бош кардиохирурги Л.А.Бокерия юртимиз мутахассислари билан ҳамкорликда Хоразм вилоятида юрак-қон томир касалликларининг оғир асоратли турлари билан оғриган беморларда жарроҳлик муолажаларини ўтказади.
Ушбу жараён беморларга саломатлигини тиклаш учун катта имконият яратган бўлса, мамлакатимиз кардиожарроҳлари учун мастер-класс ҳам бўлади.
Россия Федерациясининг А.Бакулев номидаги юрак-қон томир жарроҳлиги илмий-амалий маркази билан ўрнатиладиган ҳамкорлик доирасида маҳаллий шифокорлар россиялик ҳамкасблари билан мунтазам тажриба алмашиш имкониятига эга бўлмоқда. Бу эса аҳоли саломатлигини янада мустаҳкамлашга, маҳаллий мутахассисларнинг юқори технологияга асосланган энг мураккаб кардиохирургик амалиётларни муваффақиятли ўтказишдаги тажрибаларини янада бойитишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, Россия Федерацияси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Бош кардиохирурги Л.А.Бокерия шу йилнинг 4 июнига қадар Хоразм вилоятида бўлади.

Российский академик Л.Бокерия в Хорезме проведет уроки мастерства для местных врачей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во время поездки в Хорезмскую область в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой на местах, для диалога с народом близко ознакомился с деятельностью областного филиала Республиканского специализированного кардиологического центра
Глава государства, ознакомившись с состоянием пациентов, высказав мнения по дальнейшему соверствованию деятельности филиала, дал указания по созданию филиала Научно-практического центра сердечно-сосудистой хирургии имени А.Бакулева Российской Федерации. Предусматривается, что данная больница станет региональным центром для жителей Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской областей.
В этой связи 2 июня текущего года в нашу страну в очередной раз прибыл директор Научно-практического центра сердечно-сосудистой хирургии имени А.Бакулева Российской Федерации, академик Л.А.Бокерия.
В рамках пребывания Главный кардиохирург Министерства здравоохранения Российской Федерации Л.А.Бокерия посетит Хорезмский филиал Республиканского специализированного центра кардиологии, где поближе ознакомится с деятельностью узбекистанских врачей.
В данной больнице населению оказываются квалифицированные лечебные и профилактические услуги. Их можно получить в отделах кардиологии, кардиореабилитации, кардиохирургии, интервенционной кардиологии и физиотерапии, поликлинике.
Если сегодня в филиале, обслуживающем население только Хорезмской области, проводится в год более ста кардиохирургических операций, то с получением регионального статуса этот показатель увеличится в 3-4 раза.
В текущем году в Хорезмском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии установлено медицинское оборудование для ангиографии. Этот современный аппарат наряду с глубоким изучением состояния сердца дает возможность проводить полный анализ давления легочной артерии. Это создает необходимые условия для проведения наиболее сложных операций – стентирования коронарных артерий и аортокоронарного шунтирования.
По данным Всемирной организации здравоохранения, в мире у 6-7 младенцев из каждой тысячи определяется врожденный порок сердца. Между тем такое заболевание можно полностью устранить операционным путем. Но не во всех клиниках имеются для этого необходимые условия.
До настоящего времени в Хорезмском филиале Республиканского специализированного центра кардиологии не проводились кардиохирургические операции у детей с весом менее 10 килограммов. Чем ранее такие дети будут прооперированы, тем эффективнее будет лечение заболевания, не появятся осложнения. Функционирование филиала всемирно известного научно-практического центра в Хорезмской области позволит совместно с хорезмскими врачами проводить здесь сложные хирургические операции на сердце у детей младше одного года.
В ходе посещения нашей страны академик Л.А.Бокерия проведет уроки мастерства для отечественных кардиохирургов, а также будет организована беседа, посвященная актуальным вопросам кардиохирургии.
Главный кардиохирург Министерства здравоохранения Российской Федерации Л.А.Бокерия в Хорезмской области совместно с отечественными специалистами проведет кардиохирургические операции у пациентов с тяжелыми осложненными видами сердечно-сосудистых заболеваний.
Если данный опыт создаст пациентам большую возможность для восстановления здоровья, то для кардиохирургов нашей страны станет своеобразным мастер-классом.
В рамках устанавлиемого сотрудничества с Научно-практическим центром сердечно-сосудистой хирургии имени А.Бакулева Российской Федерации местные врачи получат возможность постоянного обмена опытом своими российскими коллегами. Это служит дальнейшему укреплению здоровья населения, повышению опыта отечественных специалистов в успешном проведении самых трудных кардиохирургических операций, основанных на высоких технологиях.
Напомним, Главный кардиохирург Министерства здравоохранения Российской Федерации Л.А.Бокерия пребудет в Хорезмской области до 4 июня нынешнего года.