Президентимиз Шавкат Мирзиёев Бўз туманида енгил саноат соҳасидаги лойиҳалар билан танишди.
Бугунги кунда Андижон вилоятида 20 йирик енгил саноат корхонаси фаолият кўрсатмоқда. Етиштирилган пахта толасининг 82 фоизи вилоятда қайта ишланмоқда.
"Ўзбекенгилсаноат" акциядорлик жамияти ва тижорат банклари ҳамкорлигида Андижон вилоятида 2017-2018 йилларда 19 лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Уларнинг самарасида тармоқнинг экспорт салоҳияти 2,8 баробар ошади, қарийб 9 минг 850 иш ўрни яратилади.
Ушбу лойиҳаларнинг 8 таси Миллий банкнинг молиявий кўмагида Андижон шаҳри, Андижон, Пахтаобод, Шаҳрихон, Бўз, Балиқчи туманларида амалга оширилади. Мазкур лойиҳалар 4,3 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 1 минг 325 кишини иш билан таъминлаш имконини беради.
Хўжаобод туманидаги «Нил Гранит» масъулияти чекланган жамияти «Samo» бренди остида йилига 5 миллион дона тайёр кийим ишлаб чиқармоқда. 480 киши меҳнат қилаётган корхона маҳсулотлари Россия, Украина, Молдова, Қозоғистон, Қирғизистон каби мамлакатларга экспорт қилинмоқда.
Корхонада ип-калава ва мато бўяш, тайёр мато ишлаб чиқариш ва уларга безак беришни йўлга қўйиш режалаштирилган. Бунинг самарасида экспорт ҳажмини 25 миллион долларга етказиш, қўшимча 1 минг 180 иш ўрни яратиш мўлжалланган.
«Олтин мато текс» масъулияти чекланган жамияти томонидан Андижон шаҳрида ташкил этиладиган корхона ҳам соҳадаги истиқболли лойиҳалардан биридир. Корхонада Япония, Бельгия, Туркиядан келтириладиган ускуналар асосида тайёр кийим-кечаклар, трикотаж мато, ип-калава ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
«Водий саноат фахри» ва «Сайёра фаввораси» масъулияти чекланган жамиятларида ҳам ишлаб чиқаришни кенгайтириш, маҳсулотларни дунё бозорига чиқариш, аҳолини иш билан таъминлашга қаратилган истиқболли лойиҳалар амалга оширилиши режалаштирилган.
Президентимиз мазкур лойиҳаларнинг ташаббускори бўлган тадбиркорлар билан суҳбатлашди. Бозор талабларидан келиб чиққан ҳолда маҳсулот тайёрлаш, замонавий технология ва тенденциялардан кенг фойдаланиш, аниқ ҳисоб-китоб билан иш юритиш бўйича тавсиялар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами в легкой промышленности
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился в Бозском районе с проектами, реализуемыми в сфере легкой промышленности.
Сегодня в Андижанской области действуют 20 крупных предприятий легкой промышленности. В области перерабатывается 82 процента выращенного в регионе хлопкового волокна.
В 2017-2018 годах акционерным обществом "Узбекенгилсаноат" и коммерческими банками намечено совместно реализовать 19 проектов в Андижанской области. В результате экспортный потенциал отрасли увеличится в 2,8 раза, будет создано почти 9 850 рабочих мест.
Восемь из них будут реализованы при финансовом содействии Национального банка внешнеэкономической деятельности в городе Андижане, Андижанском, Пахтаабадском, Шахриханском, Бозском и Балыкчинском районах. Проекты позволят наладить экспорт продукции на 4,3 миллиона долларов и обеспечить занятость 1 325 человек.
Действующее в Ходжаабадском районе ООО «Нил Гранит» изготавливает в год 5 миллионов единиц готовой одежды под брендом «Samo». Продукция предприятия, на котором трудятся 480 человек, экспортируется в Россию, Украину, Молдову, Казахстан, Кыргызстан и другие страны.
На предприятии планируется наладить изготовление, покраску и отделку пряжи и тканей. В результате объем экспорта предприятия возрастет до 25 миллионов долларов в год, будет создано дополнительно 1 180 рабочих мест.
Перспективным является и проект ООО «Олтин мато текс» по организации в Андижане предприятия, которое будет производить готовую одежду, трикотажные изделия и пряжу с использованием оборудования из Японии, Бельгии и Турции.
В ООО «Водий саноат фахри» и «Сайёра фаввораси» намечено реализовать перспективные проекты, направленные на расширение производства, выведение продукции на внешние рынки, обеспечение занятости населения.
Президент нашей страны побеседовал с предпринимателями - инициаторами данных проектов. Дал им рекомендации по выпуску продукции на основе требований рынка, широкому использованию современных технологий, организации работы с точным расчетом.