Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида Россиянинг бандлик ва меҳнат федерал хизмати делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
2017-06-02 | Жамият
2017 йил 31 май куни Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири А.Абдухакимов Россия Федерациясининг бандлик ва меҳнат федерал хизмати раҳбари ўринбосари Михаил Иванков бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда шунингдек, Федерал хизматнинг ижтимоий кафолат бериш ва аҳолига ижтимоий ёрдам кўрсатиш сифати устидан давлат назоратини ташкил қилиш бошқармаси бошлиғи А.Утолин, меҳнат ва бандлик соҳасини ахборотлаштириш лойиҳалари бошқармаси бошлиғи ўринбосари В. Лосев, юридик бошқарма бошлиғи ўринбосари О.Корчемкина, бош мутахассис – ижтимоий кафолат бериш ва аҳолига ижтимоий ёрдам кўрсатиш сифати устидан давлат назоратини ташкил қилиш эксперти И. Рубан, Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги раҳбари вазифасини бажарувчи Х.Асамов иштирок этди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг жорий йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига қилган расмий сафари вақтида икки давлат ва ҳукуматлар ўртасида бир қатор келишув ва шартномалар, хусусан Россия Федерацияси ҳудудида Ўзбекистон Республикаси фуқароларини вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга оширишлари учун Ўзбекистон Республикаси ҳукумати ва Россия Федерацияси ҳукумати ўртасида Ўзбекистон фуқароларини Россияда вақтинчалик меҳнат қилишга уюшган ҳолда жалб этиш бўйича келишув имзоланганлигини билдирди.
Томонлар мазкур Келишувни имзолаш икки давлат ўртасида ишчи кучининг кўчиш жараёнларини йўлга қўйиш ва хуқуқий жиҳатдан тартибга солиш, меҳнаткаш мигрантларнинг хуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишни таъминлаш кўп вақтдан бери мавжуд бўлган заруриятдан келиб чиққанлигини билдиришди. Келишувда миграция соҳасида халқаро тан олинган принциплар белгиланганлигини алоҳида қайд этишди.
Ўз навбатида, Россия Федерациясининг бандлик ва меҳнат федерал хизмати раҳбари ўринбосари Михаил Иванков илиқ кутиб олганликлари учун миннатдорчилик билдирди ва Федерал хизмат Россия Федерациясининг ваколатли органларидан бири бўлиб, Россия ва Ўзбекистон ўртасидаги меҳнат миграцияси соҳасидаги Келишувни амалга ошириш бўйича масъул эканлигини билдирди.
Учрашув давомида икки муассасалар ўртасидаги ҳамкорликни, жумладан меҳнат миграцияси соҳасидаги ҳамкорликни давом эттириш, тўғридан-тўғри алоқани ва меҳнат мигрантларининг хуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишнинг ишончли механизмларини йўлга қўйиш, бандлик ва меҳнат муносабатлари соҳасида ўзаро тажриба алмашиш, икки давлатнинг меҳнат органлари фаолиятига замонавий ахборот технологияларини жорий қилиш ва бошқа масалаларни муҳокама қилишди.
Россия Федерациясининг бандлик ва меҳнат федерал хизмати бандлик ва меҳнат соҳасида назорат функцияларини амалга оширувчи ижро ҳокимиятининг федерал органи ҳисобланади. Федерал хизмат шунингдек, иш берувчиларнинг меҳнат қонунчлиги ва бошқа норматив-хуқуқий актлар талабларига риоя қилиш устидан давлат назоратини амалга оширади, чет элдан ишчиларни жалб қилиш ва Россия Федерациясида меҳнат фаолиятини амалга оширувчи чет эл ишчиларининг квотасини шакллантириш бўйича таклифларни ишлаб чиқишда иштирок этади, хорижий давлат бошқаруви органлари ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилади.
Россия Федерациясининг бандлик ва меҳнат федерал хизмати делегацияси Ўзбекистон Республикасида 2017 йил 31 майдан 3 июнь кунига қадар бўлади. Федерал хизмати делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи давомида Молия вазирлиги ҳузуридаги Бюджетдан ташқари пенсия жамғармасида, Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлигида учрашув, Тошкент ва Самарқанд шаҳарларидаги касб-ҳунарга ўқитиш марказларига ташриф буюриш, «MAN Auto-Uzbekistan» қўшма корхонаси фаолияти билан танишиш белгиланган.

В Министерстве занятости и трудовых отношений состоялась встреча с делегацией Роструда
31 мая 2017 года Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан А.Абдухакимов принял делегацию Федеральной службы занятости и труда Российской Федерации (Роструд) во главе с заместителем руководителя Роструда Михаилом Иванковым.
На встрече приняли участие также начальник Управления предоставления социальных гарантий и организации государственного контроля качества оказания социальной помощи населению Роструда А.Утолин, заместитель начальника управления проектов информатизации в сфере труда и занятости В. Лосев, заместитель начальника юридического управления О.Корчемкина, главный специалист – эксперт управления предоставления социальных гарантий и организации государственного контроля качества оказания социальной помощи населению И. Рубан, и. о. начальника Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Х.Асамов.
Министр занятости и трудовых отношений отметил, что во время государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года был подписан ряд межгосударственных и межправительственных соглашений и договоров, среди которых Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации об организованном наборе и привлечении граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности на территории Российской Федерации.
Стороны отметили, что при подписание данного Соглашения было вызвано давно назревшей необходимостью упорядочения и правового регулирования процессов перемещения рабочей силы между двумя странами, обеспечения защиты прав и законных интересов трудящихся-мигрантов. Особо было подчеркнуто, что в Соглашении зафиксированы международно-признанные принципы сотрудничества в сфере трудовой миграции.
В свою очередь, заместитель руководителя Федеральной службы занятости и труда Российской Федерации Михаил Иванков поблагодарил за теплый прием и отметил, что Роструд является одним из компетентных органов от РФ, ответственных за реализацию Соглашений по трудовой миграции между Россией и Узбекистаном.
В ходе встрече были обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества между ведомствами, включая взаимодействие в области трудовой миграции, создание прямого канала связи и надежных механизмов по защите прав и интересов трудовых мигрантов, обмен опытом в сфере занятости и трудовых отношений, внедрение современных информационных технологий в работу органов по труду обеих стран и др.
Федеральная служба по труду и занятости РФ является федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по контролю и надзору в сфере труда и занятости. Роструд осуществляет, в том числе государственный надзор и контроль за соблюдением работодателями трудового законодательства и иных нормативных правовых актов, а также участвует в подготовке предложений о потребности в привлечении иностранных работников и формировании квот на осуществление иностранными гражданами трудовой деятельности в Российской Федерации, взаимодействует с органами государственной власти иностранных государств и международными организациями.
Делегация Федеральной службы по труду и занятости Российской Федерации будет находиться в Республике Узбекистан с 31 мая по 3 июня 2017 года. В программе пребывания делегации Роструда в Узбекистане – встречи во внебюджетном Пенсионном фонде при Министерстве финансов, Агентстве по вопросам внешней трудовой миграции, посещение центров профессионального обучения в Ташкенте и Самарканде, ознакомление в деятельностью СП «MAN Auto-Uzbekistan».