Инновацион технологиялар меҳнат унумдорлигини оширади
Пойтахтимизда маҳаллий компаниялар ва корхоналарнинг меҳнат унумдорлигини янада ошириш мақсадида замонавий технологиялардан фойдаланиш масаласига бағишланган “Sap” инновацион форуми бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, “Ўзбекэнерго” акциядорлик жамияти, “Uzinfocom” компьютер ва ахборот технологияларини ривожлантириш ва жорий этиш маркази, “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси, “Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш маркази, хорижий ва маҳаллий ахборот-технологиялари компаниялари вакиллари, журналистлар иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири вазифасини бажарувчи Ш.Шерматов ва бошқалар мамлакатимиз иқтисодиётига рақамли технологиялар ютуқлари фаол жорий этилаётгани анъанавий технологиялар имкониятларини ошириш, маҳсулот ишлаб чиқарувчилар ва истеъмолчилар ўртасида ўзаро алоқаларни яхшилаш, корхоналарнинг ички жараёнларини такомиллаштиришга хизмат қилаётганини таъкидлади. Иш сифати ва унумдорлигига бўлган талаб ортиб бориши маҳаллий корхоналарнинг аксарият ишлаб чиқариш ва молиявий жараёнларини бошқариш ва такомиллаштириш имконини берадиган инновацион тизимларни жорий этишни кўзда тутади.
“Sap” инновацион форуми алоҳида сессияларга бўлинган ҳолда ўтказилди. Уларда жамият ва бизнесни ахборотлаштириш тенденциялари, замонавий интеллектуал тизимларни жорий этиш орқали меҳнат унумдорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, аграр соҳага инновацион технологияларни татбиқ этишга оид сўнгги ютуқлар, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари савдоси учун электрон савдо майдончаларини ташкил этиш, маҳсулотни тарқатиш логистикаси, фирибгарликнинг олдини олиш тизимлари, давлат бошқаруви ва бизнесда таҳлилий тизимларни қўллаш бўйича маърузалар тингланди.
Форум доирасида техник ечимларга оид кўргазма ташкил этилди. Унда банк сектори, автомобиль саноати, қурилиш ва бошқа соҳалардаги ишлаб чиқариш жараёнларини автоматлаштиришга мўлжалланган электрон тизимлар ва дастурий комплекслар намойиш этилди.

Инновационные технологии повышают производительность труда
В Ташкенте состоялся инновационный форум «Sap», посвященный использованию современных технологий для дальнейшего повышения производительности отечественных компаний и предприятий.
В нем приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана, АО «Узбекэнерго», Центра развития и внедрения компьютерных и информационных технологий «Uzinfocom», АК «Узбектелеком», Центра развития системы «электронное правительство», иностранных и отечественных IT-компаний, журналисты.
Исполняющий обязанности министра по развитию информационных технологий и коммуникаций страны Ш.Шерматов и другие отметили, что в экономику Узбекистана активно внедряются достижения цифровой эпохи, которые стимулируют совершенствование возможностей традиционных технологий, изменяют взаимоотношения производителей и потребителей продукции, модернизируют внутренние процессы предприятий. Возрастающие требования к качеству и производительности труда ориентируют на внедрение инновационных систем, позволяющих регулировать и совершенствовать большинство производственных и финансовых процессов отечественных предприятий.
Инновационный форум «Sap» был разделен на отдельные сессии, на которых обсуждались тенденции современной информатизации общества и бизнеса, повышение производительности труда за счет внедрения современных интеллектуальных систем. Здесь были представлены доклады о последних достижениях внедрения инновационных технологий в аграрной сфере, организации электронных торговых площадок для реализации сельскохозяйственной продукции, логистике распространения продукции, системах предупреждения мошенничества, применении аналитических систем в государственном управлении, бизнесе.
В рамках форума проведена выставка технических решений. На ней были представлены электронные системы и программные комплексы, предназначенные для банковского сектора, автоматизации производственных процессов в автомобильной промышленности, строительстве, и другие.