Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, инвестиция лойиҳалари ижросининг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 2 июнь куни Андижон вилоятига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Андижон вилояти ҳам изчил ривожланмоқда. Шаҳар ва қишлоқлар қиёфаси ўзгариб, одамларнинг турмуш фаровонлиги ошиб бормоқда.
Мустақиллик йилларида Биринчи Президентимиз Ислом Каримов раҳнамолигида бу ерда улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Йирик саноат корхоналари, коммуникация тармоқлари, ижтимоий объектлар, кўп қаватли уй-жойлар барпо этилди. Андижон шаҳридаги Ўзбекистон, Мустақиллик, Истиқлол, Бобур кўчаларининг замонавий қиёфаси вилоятнинг бугунги тараққиёти ифодасидир.
Андижонда саноат, қишлоқ хўжалиги, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, савдо, хизмат кўрсатиш, санъат, спорт каби соҳалар изчил ривожланмоқда. Жорий йилнинг биринчи чорагида ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 9,5 фоиз ўсган.
Вилоятда беш мингга яқин саноат корхонаси фаолият юритмоқда. Маҳсулотларнинг 95 фоиздан ортиғи автомобилсозлик, енгил саноат, кимё, нефть-кимё, озиқ-овқат саноати тармоқларида ишлаб чиқарилмоқда.
Асака шаҳридаги “Женерал моторс Ўзбекистон” қўшма корхонаси бу борада алоҳида ўринга эга. Бу завод мамлакатимизда янги тармоқ – автомобилсозлик саноатига асос бўлди, у билан боғлиқ инфратузилмалар, хизмат соҳалари шаклланди. Заводда ишлаб чиқаришни диверсификация қилиш, экспорт географиясини кенгайтириш ишлари давом эттирилмоқда.
Вилоятда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик жадал ривожланмоқда. Уларнинг сафи кенгайиб, товар ва хизматлар тури ортиб бормоқда. Меҳнат билан банд аҳолининг 84 фоизи шу соҳада фаолият кўрсатиб, даромад топмоқда.
Андижонликлар миришкорлиги, изланувчанлиги билан машҳур. Вилоят деҳқонлари мамлакатимиз пахта ва ғалла хирмонининг 8-9 фоизини, мева-сабзавотнинг 11,5 фоизини етиштирмоқда.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 1 ноябрь куни Андижон вилояти сайловчилари билан учрашувда вилоят иқтисодиётини янада ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган кенг кўламли режа ва мақсадларни баён қилган эди.
Давлатимиз раҳбари Андижонга ташрифи давомида ана шу режалар, Ҳаракатлар стратегияси ижроси, ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар ва амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишади.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Андижанскую область
Президент Республики Узбекистан в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов, проведения диалога с народом 2 июня прибыл в Андижанскую область.
Андижанская область, как и все регионы нашей страны, последовательно развивается. Преображается облик городов и сел, повышается благосостояние людей.
В годы независимости под руководством Первого Президента нашей страны Ислама Каримова в области осуществлена колоссальная созидательная работа. Увеличилось количество крупных промышленных предприятий, проложены коммуникации, построены социальные объекты, многоквартирное жилье. О нынешнем развитии области свидетельствует современный облик улиц Узбекистан, Мустакиллик, Истиклол, Бабура в городе Андижане.
В области устойчивыми темпами развиваются промышленность, сельское хозяйство, малый бизнес и частное предпринимательство, торговля и сервисное обслуживание, искусство, спорт и другие сферы. В первом квартале нынешнего года объем валового регионального продукта вырос на 9,5 процента.
В области действует около пяти тысяч промышленных предприятий. Более 95 процентов производимой в регионе продукции приходится на долю автомобилестроения, легкой, химической, нефтехимической и пищевой промышленности.
Особое место в экономике области занимает совместное предприятие “Дженерал моторс Узбекистан” в Асаке. Создание этого завода положило начало новой промышленной отрасли в нашей стране - автомобилестроению, благодаря чему сформировались современная инфраструктура и смежные отрасли. На заводе продолжается работа по диверсификации производства, расширению географии экспорта.
Динамичными темпами развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Число субъектов предпринимательства растет, увеличиваются объемы производства и расширяется ассортимент товаров и услуг. В данном секторе трудится 84 процента занятого населения.
Андижанцы известны своей предприимчивостью и земледельческим мастерством. Дехкане области выращивают 8-9 процента всего урожая хлопка и зерна, 11,5 процента плодоовощной продукции нашей страны.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 1 ноября 2016 года встрече с избирателями Андижанской области изложил широкомасштабные планы и цели по дальнейшему развитию экономики, повышению благополучия населения области.
Глава нашего государства в ходе поездки в Андижанскую область ознакомится с реализацией этих планов, задач Стратегии действий, социально-экономическими проектами и проводимой созидательной работой.