Давлат Экология қўмитасига раис ўринбосарлари, қўмита тизимида фаолият юритаётган бўлинмаларга эса раҳбарлар тайинланди
2017-05-31 | Экология
Жорий йилнинг 24 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонига асосан, Ўктам Чориевич Ўтаев Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари этиб тайинланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 21 апрелдаги «Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини такомиллаштириш тўғрисида»ги ПФ-5024 сонли Фармони ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг «2017-2021 йилларда маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш ва ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ, янги ташкил этилган Чиқиндиларнинг ҳосил бўлиши, тўпланиши, сақланиши, ташилиши, утилизация қилиниши, қайта ишланиши, кўмильиши ва реализациясини назорат қилиш инспекциясига Бекзод Комилжонович Қорабоев бошчилик қиладиган бўлди.
Нодир Арслонович Мўминов, Биохилма-хиллик ва муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни муҳофаза қилиш ва улардан фойдаланишни назорат қилиш инспекцияси (собиқ Ҳайвонот ва ўсимликлар дунёсини муҳофаза қилиш ва улардан оқилона фойдаланиш республика инспекцияси)га раҳбар этиб тайинланди.

Назначены заместитель председателя и руководители ряда структурных подразделений Госкомэкологии
24  мая текущего года в соответствии с указом Президента назначен на должность заместителя председателя Государственного комитета  Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды —  Утаев Уктам Чориевич.
Новую образованную Инспекцию по контролю за образованием, сбором, хранением, транспортировкой, утилизацией, переработкой, захоронением и реализацией отходов, созданную в соответствии  с  Указом  и Постановлением  Президента от  21 апреля  2017 года  «О совершенствовании системы государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды» и «О мерах по кардинальному совершенствованию и развитию системы обращения с отходами на 2017-2021 годы» возглавил Корабаев Бекзод Комилжонович.
Руководителем Преобразованной Инспекции по контролю за охраной и использованием биоразнообразия и охраняемых природных территорий  (Бывш. название - Республиканская государственная инспекция по охране и рациональному использованию животного и растительного мира и заповедников ) назначен   Муминов Нодир Арслонович.