Инвестиция лойиҳаларини самарали амалга ошириш – энг муҳим ва долзарб вазифа
Тошкент шаҳрида 30 май куни видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Унда 2017 йилги Инвестиция дастурига киритилган ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз ҳудудларига ташрифлари давомида ишлаб чиқилган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги ишларнинг ҳолатини танқидий таҳлил қилиш ва баҳолаш масалалари кўриб чиқилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, Президентнинг Давлат маслаҳатчилари, тегишли вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди. Шунингдек, видеоконференция орқали Тошкент ва Нукус шаҳарлари, вилоятлар марказида ташкил этилган студияларда Қорақалпоғистон Республикаси раҳбарияти, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, корхоналар раҳбарлари, тадбиркор ва инвесторлар қатнашдилар.
Йиғилишни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бошқарди.
Давлатимиз раҳбари инвестициялар ҳажмини изчил кўпайтириб бориш, замонавий ишлаб чиқариш объектларини ишга тушириш мамлакатимиз иқтисодиётини ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, муҳим ижтимоий дастурларни амалга ошириш, энг асосийси, аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини янада яхшилашнинг ҳал қилувчи омили эканини таъкидлади.
2017 йилги Инвестиция дастурига умумий қиймати 50 миллиард АҚШ долларига тенг 545 инвестиция лойиҳаси киритилган бўлиб, йил давомида 7,3 миллиард долларлик сармояларни ўзлаштириш белгиланган.
Шунингдек, 2017 йилда умумий қиймати 2,4 миллиард долларга тенг бўлган 170 янги ишлаб чиқариш объектини ишга тушириш мўлжалланмоқда. Жорий йилнинг январь-апрель ойларида умумий қиймати 73,5 миллион долларлик 9 лойиҳани амалга ошириш ишлари якунлангани алоҳида қайд этилди.
Инвестиция дастурига кирмаган, давлатимиз раҳбарининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри туманларига ташрифлари давомида ишлаб чиқилган, ҳудудлар миқёсида муҳим аҳамиятга эга бўлган 19 триллион 300 миллиард сўмлик мингдан зиёд йирик лойиҳалар амалга оширилаётгани, бугунги кунда уларнинг 39 таси бўйича объектлар ишга туширилгани таъкидланди.
Шу билан бирга, йиғилишда айрим тармоқлар ва ҳудудлар раҳбарларида масъулият, талабчанлик ва ташаббускорлик етишмаётгани, бунинг оқибатида кўпгина инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда сусткашликка йўл қўйилаётгани қаттиқ танқид қилинди. Жумладан, шу йилнинг биринчи ярмида 10 лойиҳа бўйича объектларни ишга тушириш муддатлари асоссиз равишда кечиктириб юборилгани, 9 лойиҳани молиялаштириш бўйича шартномалар тузиш, 10 лойиҳа юзасидан лойиҳа-смета ҳужжатларини тасдиқлаш ишлари пайсалга солиб келинаётгани аниқ мисоллар билан кўрсатиб ўтилди. Тармоқлар раҳбарлари ва лойиҳалар ташаббускорлари олдига ана шундай муаммоларни тезлик билан ҳал қилиш, бу борадаги қолоқлик ҳолатларини бартараф этиш қатъий вазифа қилиб қўйилди.
Давлатимиз раҳбари инвестиция лойиҳаларининг ўз вақтида ва сифатли амалга оширилмаслиги оқибатида замонавий объектларни ишга тушириш муддатлари кечикиши, бу эса талаб юқори бўлган маҳсулотларнинг бозорга етиб боришига, қанча-қанча одамлар, аввало, ёшларнинг иш билан таъминланишига салбий таъсир кўрсатишини таъкидлаб, бундай ҳолатларга йўл қўйган мутасадди раҳбарларга нисбатан қатъий чоралар кўрилиши ҳақида огоҳлантирди.
Йиғилишда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишдаги сусткашлик сабабларидан бири энг қуйи тизимда, яъни, ташаббускор тузилмалар ва лойиҳа институтлари даражасида тегишли ҳужжатлар етарлича пухта ишлаб чиқилмаслиги билан боғлиқ экани қайд этилди.
Ўтказилган ўрганиш ва таҳлиллардан аён бўлмоқдаки, айрим истиқболсиз лойиҳаларни Инвестиция дастурига киритиш ҳолатлари мавжуд бўлиб, уларнинг молиялаштириш манбалари ва мақсадли стратегияси аниқ белгиланмаган, кутилаётган натижалар бўйича зарур ҳисоб-китоблар ишлаб чиқилмаган.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари томонидан тегишли вазирлик ва идораларга икки ой муддатда мамлакатимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг стратегик вазифаларидан келиб чиққан ҳолда, Инвестиция дастурини шакллантириш ва уни амалга ошириш, истиқболли инвестиция лойиҳалари базасини яратиш бўйича меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш юзасидан қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш учун киритиш ҳақида топшириқлар берилди.
Бу борада келгуси йил учун мўлжалланган Инвестиция дастурига фақат пухта ишлаб чиқилган, лойиҳа-смета ҳужжатлари тайёр ва молиялаштириш манбалари аниқ бўлган инвестиция лойиҳаларини киритишга алоҳида эътибор бериш зарурлиги таъкидланди.
Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари ва ҳудудлар раҳбарларининг истиқболли лойиҳаларни шакллантириш сифати учун шахсий жавобгарлиги ва масъулиятини ошириш лозимлиги қайд этилди. Бу борада ҳар бир раҳбар ўз тармоғи ёки ҳудудини ривожлантириш бўйича аниқ устувор йўналишлар ва вазифаларни, келгуси йилларда қандай лойиҳаларни амалга ошириш зарурлигини ҳар томонлама чуқур билиши, яққол тасаввур қилиши шарт.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан янги назорат механизмини жорий этиш бугунги кун талабига айланиб бораётган долзарб вазифа эканини таъкидлади. Ана шу механизм асосида Иқтисодиёт вазирлиги ҳар бир лойиҳа бўйича амалга оширилаётган ишларни мунтазам мониторинг қилиб, унинг натижалари тўғрисидаги ҳафталик ахборот ва таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритиб бориши керак, деди давлатимиз раҳбари.
Вазирлар Маҳкамаси ҳар ҳафтада тегишли тармоқлар раҳбарлари билан мавжуд муаммолар ва қолоқлик сабабларини муҳокама қилиб, уларни бартараф этиш, лойиҳаларни амалга оширишни тезлаштириш юзасидан тегишли чоралар кўриши лозим. Шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси Бош прокуратура ва Ҳисоб палатаси билан биргаликда ҳар ойда икки марта амалга ошириш жараёнида қандайдир муаммо пайдо бўлаётган лойиҳалар бўйича муҳокамалар ўтказиб, уларни амалий жиҳатдан ҳал этиши зарурлигига эътибор қаратилди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, компания ва уюшмалар, ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари, таклифлари эшитилди ва муҳокама қилинди, инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш, мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.

Эффективная реализация инвестиционных проектов – самая важная и актуальная задача
В Ташкенте 30 мая состоялось видеоселекторное совещание, на котором были рассмотрены вопросы критического анализа и оценки хода реализации инвестиционных проектов, включенных в Инвестиционную программу 2017 года и разработанных в ходе поездок Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в регионы нашей страны.
В совещании приняли участие Премьер-министр, его заместители, Государственные советники Президента, руководители соответствующих министерств и ведомств, хозяйственных объединений, а также присутствовавшие в студиях в Ташкенте и Нукусе, областных центрах руководители Республики Каракалпакстан, местных хокимиятов, территориальных подразделений министерств и ведомств, предприятий, предприниматели и инвесторы.
Совещание вел Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства отметил, что последовательное увеличение объемов инвестиций, сдача в эксплуатацию современных производственных объектов являются решающим фактором развития экономики страны, создания новых рабочих мест, выполнения важных социальных программ, самое главное – дальнейшего повышения уровня и качества жизни населения.
В Инвестиционную программу 2017 года включены 545 инвестиционных проектов общей стоимостью 50 миллиардов долларов США, в течение года намечено освоить 7,3 миллиарда долларов инвестиций.
Также в 2017 году предусмотрено задействование 170 новых производственных объектов общей стоимостью 2,4 миллиарда долларов. На совещании особо подчеркивалось, что в январе-апреле текущего года завершена реализация 9 проектов на общую сумму 73,5 миллиона долларов.
Отмечалось, что осуществляется более тысячи крупных проектов, имеющих важное региональное значение, на общую сумму 19 триллионов 300 миллиардов сумов, которые не включены в Инвестиционную программу и были разработаны в ходе поездок главы нашего государства в Республику Каракалпакстан, области и районы города Ташкента. В настоящее время по 39 из них задействованы объекты.
Наряду с этим на совещании жесткой критике был подвергнут недостаток ответственности, требовательности и инициативности руководителей некоторых отраслей и регионов, в результате чего допускается промедление в реализации множества инвестиционных проектов. В частности, приведены конкретные примеры необоснованного затягивания сроков задействования объектов по 10 проектам, составления договоров по финансированию 9 проектов, утверждения проектно-сметной документации по 10 проектам в первом полугодии нынешнего года. Перед руководителями отраслей и инициаторами проектов поставлены конкретные задачи по безотлагательному решению имеющихся проблем, устранению отставания в этом направлении.
Глава нашего государства подчеркнул, что из-за невыполнения инвестиционных проектов своевременно и качественно отстает сдача в эксплуатацию современных объектов, что оказывает негативное воздействие на поставку на рынок пользующейся большим спросом продукции, обеспечение работой множества людей, прежде всего молодежи, и предупредил о принятии строгих мер в отношении должностных лиц, допустивших такие случаи.
На совещании подчеркивалось, что одна из причин инертности в реализации инвестиционных проектов связана с тем, что в самом нижнем звене, то есть на уровне структур-инициаторов и проектных институтов, не на должном уровне разрабатывается соответствующая документация.
Проведенный анализ показывает, что имеют место факты включения в Инвестиционную программу некоторых бесперспективных проектов, конкретно не определены источники их финансирования и целевая стратегия, не сделаны необходимые расчеты по ожидаемым результатам.
В связи с этим Президентом нашей страны даны поручения соответствующим министерствам и ведомствам по разработке и внесению на утверждение в двухмесячный срок проекта постановления о совершенствовании нормативно-правовой базы по формированию и реализации Инвестиционной программы исходя из стратегических задач социально-экономического развития страны, созданию базы перспективных инвестиционных проектов.
Отмечалась необходимость обратить особое внимание на включение в Инвестиционную программу на будущий год только тщательно разработанных инвестиционных проектов с готовой проектно-сметной документацией и конкретно указанными источниками финансирования.
Подчеркивалось повышение персональной ответственности руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, хозяйственных объединений и регионов за качество разработки перспективных проектов. Каждый руководитель обязан всесторонне и глубоко знать, иметь четкое представление о конкретных приоритетных направлениях и задачах по развитию возглавляемой им отрасли или территории, необходимости реализации актуальных проектов в последующие годы.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев отметил, что внедрение нового механизма контроля за реализацией инвестиционных проектов является актуальной задачей, являющейся требованием сегодняшнего дня. На основе этого механизма Министерство экономики должно вести регулярный мониторинг осуществляемой работы по каждому проекту и еженедельно представлять в Кабинет Министров информацию и предложения по его результатам, сказал глава нашего государства.
Кабинет Министров еженедельно должен обсуждать имеющиеся проблемы и причины отставания с участием руководителей соответствующих отраслей, принимать конкретные меры по их устранению, ускорению реализации проектов. Также было уделено внимание необходимости проведения Кабинетом Министров совместно с Генеральной прокуратурой и Счетной палатой два раза в месяц обсуждений по проектам, в процессе реализации которых возникают проблемы, и практическому их разрешению.
На совещании были заслушаны и обсуждены отчеты и предложения руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, компаний и ассоциаций, хокимиятов, даны конкретные поручения по активизации реализации инвестиционных проектов, решению имеющихся проблем.