Вазирликнинг навбатдаги Ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди
29 май куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг навбатдаги Ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди. Йиғилишда алоқа тармоқлари сифати, интернетнинг миллий сегменти ва контент ривожи, рақамли технологияга ўтишнинг техник ва технологик ҳолати каби масалаларга эътибор қаратилди.
Жумладан, вазирликка вилоят ҳамда туманлардаги автомобиль йўлларида мобил алоқа сифатининг ёмонлашувига доир шикоятларнинг келиб тушаётгани қайд этилиб, мобил алоқа операторларига 2017 йилнинг 2 ярим йиллиги ва 2018 йилга мўлжалланган режа асосида, энг қисқа муҳлат ичида алоқа тармоқларини кенгайтириш, хусусан вилоят ва туманларда қўшимча мобил алоқа станцияларини ўрнатиш орқали аҳоли пунктлари ҳамда автомобиль йўлларида мобил алоқа сифатини яхшилаш вазифаси юклатилди.
Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида назорат бўйича давлат инспекциясига телекоммуникация соҳасида фаолият кўрсатувчи хўжалик субъектлари томонидан хизмат кўрсатиш чоғида йўл қўйилаётган камчиликлар ва сифатсиз хизматлар учун кўриладиган жазо чораларини такомиллаштириш бўйича таклифлар киритиш вазифаси юклатилди.
Ҳайъатда Интернет тармоғидаги Миллий сегмент ривожланиши, жумладан, UZ доменидаги сайтларнинг ўсиши, ZiyoNET таълим тармоғи доирасида яратилаётган ресурсларнинг ривожланиши бўйича статистик кўрсаткичларга ҳам алоҳида диққат қилинди. Шунингдек, Миллий сегментнинг ривожланиши билан боғлиқ муаммолар, хусусан ҳостинг хизматларининг қимматлиги, миллий веб-ресурсларнинг секин оммалашаётгани ва бошқа омиллар қайд этилди. Ушбу муаммоларни ҳал этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш таклифлари муҳокама қилинди. Жумладан, оператор ва контент яратувчиси ўртасидаги ўзаро ҳисоб-китобли механизмни жорий қилиш, ZiyoNET таълим тармоғи фаолиятини такомиллаштириш каби вазифалар мавжуд.
Кун тартибига кўра, Ҳайъат йиғилишида сўнгги масала сифатида рақамли телевидениенинг жорий этилиш ҳолати ҳам муҳокама қилинди. Қайд этилганидек, айни кунда аҳолини рақамли телевидение сигналлари билан қамраб олиниши 95 фоизга етган. Аналог телевидениени 2018 йилдан бошлаб босқичма-босқич ўчириш бўйича Вазирлар Маҳкамасининг қарори лойиҳасини манфаатдор ташкилотлар билан келишишни жадаллаштириш юзасидан масъулалрга тегишли вазифалар берилди.
Эслатиб ўтамиз, 2017 2021-йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида юртимизда рақамли телеузатишни ривожлантириш бўйича алоҳида вазифалар юкланган бўлиб, йил охирига қадар Ўзбекистондаги йирик шаҳар ҳамда туман марказларига яна 25 та юқори қувватли, шунингдек олис ҳудудларда жойлашган аҳоли пунктларида 293 та кам қувватли рақамли телевизион сигналлар узатувчи қурилмалар ўрнатиш режалаштирилган.

Состоялось очередное заседание Коллегии Мининфоком
29 мая состоялось очередное заседание Коллегии Мининфоком, на котором были рассмотрены вопросы состояния качества сетей связи, развития национального сегмента и национального контента сети интернет, а также состояние технического и технологического перехода на цифровое телевидение.
В ходе заседания было отмечено, что в адрес Мининфокома участились жалобы на ухудшение качества мобильной связи на автомобильных дорогах, связывающих области и районы страны. В этой связи операторам мобильной связи страны поручено в кратчайшие сроки кардинально пересмотреть планы развития сетей на второе полугодие 2017 года и на 2018 год. Также, операторам мобильной связи указано на необходимость расширения территории покрытия путем установки дополнительных базовых станций, в том числе в населенных пунктах и на автомобильных дорогах.
Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий поручено пересмотреть и внести предложения по усовершенствованию механизма применения санкций за нарушения требований нормативно-правовых актов, государственных и отраслевых стандартов, технических регламентов качества предоставляемых услуг хозяйствующими субъектами в сфере телекоммуникаций.
Отдельно был рассмотрен вопрос развития национального сегмента сети Интернет. В частности, информация о количестве доменов в зоне UZ и данные по их размещению, основные статистические показатели развития сегмента, а также ресурсы, создаваемые в рамках образовательной сети ZiyoNET. Также, были обсуждены проблемы развития национального сегмента сети Интернет: относительно высокие цены на хостинг, невысокая популярность национальных веб-ресурсов и др. В рамках решения данных проблем были обсуждены предложения касательно развития данного направления. Среди них внедрение механизмов взаиморасчета между операторами и генераторами контента и совершенствование образовательной сети ZiyoNET.
В ходе обсуждения последнего вопроса повестки дня было отмечено, что в Узбекистане поэтапно внедряется цифровое телевидение, охват которого на сегодняшний день составляет 95%. При этом, было поручено ускорить работы по согласованию с заинтересованными госорганами проекта постановления Кабинета Министров по поэтапному отключению аналоговых сигналов телевидения с 2018 года.
Отметим, что Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах отдельным пунктом отмечена установка оборудования для цифрового вещания. До конца года будут установлены еще 25 мощных цифровых телепередатчиков в крупных городах и районных центрах и 293 передатчиков малой мощности в удаленных и труднодоступных населенных пунктах.