Бухоро вилояти ҳокимлиги, Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Республика “Ҳунарманд” уюшмаси вилоят бошқармаси ва бошқа қатор ташкилотлар ҳамкорлигида анъанавий ўтказиб келинаётган фестиваль миллий ҳунармандликни ривожлантириш, уни халқаро миқёсда кенг тарғиб қилиш, ҳунармандлар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, туризмни янада равнақ топтириш, Бухорони жаҳон сайёҳлик марказларидан бирига айлантиришга хизмат қилмоқда.
Фестиваль кўҳна Арк қалъаси олдида қадим даврларни эслатувчи театрлаштирилган томошалар билан бошланди. Карнай-сурнай садолари янграб, ўтмиш лавҳалари, эртак қаҳрамонлари акс эттирилган байрамона тантанали юриш фестиваль тадбирлари маркази бўлган Лаби ҳовуз мажмуаси томон йўл олди.
Лаби ҳовузда ўтказилган фестивалнинг очилиш маросимида Бухоро шаҳар ҳокими И.Фармонов, АҚШнинг "Санта-Фе – Бухоро” биродарлашган шаҳарлар қўмитаси раиси Кэрол Робертсон Лопес, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, сайёҳлар, ёшлар иштирок этди. Президентимиз раҳнамолигида туризм ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш, юртимизга келаётган чет эллик сайёҳлар оқимини янада кўпайтириш борасида амалга оширилаётган ишлар юксак самаралар бераётгани таъкидланди.
1 (10).JPG
Фестивалда жаҳоннинг кўплаб давлатларидан халқ амалий санъати ихлосмандлари, мутахассислар, сайёҳлик ташкилотлари вакиллари, ҳунармандлар иштирок этгани хорижда юртимизга, халқимизнинг моддий ва маънавий меросига қизиқиш йил сайин ортиб бораётганидан далолатдир.
Тадбир доирасидаги кўргазма-савдо расталарида Бухоро мис-кандакорлик асарлари, кулолчилик ва заргарлик буюмлари, зардўзлик либослари, деворий кашталар, водийнинг атласу адраслари, дўппилари, чинни идишлари, Сурхоннинг жун ва ипакдан ишланган маҳсулотлари, тошкентлик усталарнинг ёғоч ўймакорлик ашёлари, Жиззахнинг бисер-мунчоқли санъат асарлари, умуман, юртимиз ва хорижлик ҳунармандларнинг ипак маҳсулотлари, зираворлар, гиёҳлардан тайёрланган шифобахш дармондорилар намойиш этилди. Бухоро рассомлик ва миниатюра, заргарлик, зардўзлик, мис-кандакорлик, темирчилик, гиламчилик ва Ғиждувон кулолчилик мактаблари усталарининг маҳорат дарслари ташкил этилди.
– Ушбу анъанавий фестивалда кўп қатнашганман, – дейди марғилонлик уста Толибжон Алиев. – Бу галги фестивалда оиламиз аъзолари тўқиган 9 хил мато қўйилган. Маҳсулотларимизга нафақат юртдошларимиз, балки хорижлик сайёҳлар ҳам катта қизиқиш билдираётганидан хурсандмиз.
Фестивалда барча вилоятнинг фольклор-этнографик жамоалари ўз дастурини намойиш этмоқда. Айниқса, миллий спорт мусобақалари, халқ ўйинлари иштирокчиларга манзур бўлаётир. Тадбир доирасида таниқли модельерлар, ёш дизайнерлар иштирокидаги “Ўзбек ипаги – дунё нигоҳида” деб номланган дастур, миллий таом – палов тайёрлаш бўйича ошпазлар кўрик-танлови ўтказилади.
– Бухорога келганимга уч кун бўлди, – дейди швейцариялик сайёҳ Лиз Смис. – Шаҳарнинг тарихий қисмидаги бетакрор меъморий обидаларни ҳайрат билан томоша қилдим. Тасодифни қарангки, сафарим Ипак ва зираворлар фестивалига тўғри келибди. Бетакрор ҳунармандлик маҳсулотлари, фольклор қўшиқлари менда катта таассурот қолдирди. Ўзбекистондаги тинчлик-осойишталикка ҳавасим келди, халқингизнинг меҳмондўстлиги, одамлар юз-кўзидаги эртанги кунга ишонч мени ҳайратга солди. Ҳеч қачон, ҳеч қайси юртдан бу ердаги каби гўзал таассуротлар туймаганман. Имкон туғилса, келгуси йил ҳам фестивалга албатта келаман.
Фестиваль доирасида ўтказилган “Бухоро туристик эркин иқтисодий ҳудудини яратиш имкониятлари ва уни ривожлантириш истиқболлари” мавзуидаги халқаро илмий-амалий конференцияда вилоятда туризмни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.

Фестиваль шелка и специй
Традиционный фестиваль, проводимый Бухарским областным хокимиятом, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, областным управлением Ассоциации “Хунарманд” в сотрудничестве с рядом организаций, способствует развитию и пропаганде в международном масштабе национального ремесленничества, расширению связей между ремесленниками, дальнейшему развитию туризма, преобразованию Бухары в один из центров мирового туризма.
Фестиваль начался перед древней крепостью Арк с театрализованного представления. Праздничное шествие под звуки карнаев и сурнаев легендарных героев прошлого, гостей и участников фестиваля направилось затем к комплексу Ляби хауз - центру фестивальных мероприятий.
В церемонии открытия фестиваля приняли участие хоким города Бухары И.Фармонов, председатель комитета городов-побратимов "Санта-Фе – Бухоро” Кэрол Робертсон Лопес (США), представители государственных и общественных организаций, туристы, молодежь. Отмечалась результативность проводимой под руководством Президента нашей страны работы по развитию туризма и туристической инфраструктуры, увеличению потока прибывающих в нашу страну иностранных туристов.
Участие в фестивале поклонников и специалистов народно-прикладного искусства из многих стран, представителей туристических организаций, народных мастеров свидетельствует о возрастающем за рубежом интересе к нашей стране, материальному и духовному наследию нашего народа.
В выставочно-торговых рядах, организованных в рамках мероприятия, демонстрируются бухарские медные чеканные, керамические, ювелирные изделия, золотошвейные костюмы, настенные вышивки-сюзане, тюбетейки, атласы и адрасы, фарфоровая посуда, шерстяная и шелковая продукция из Сурхана, резные деревянные изделия ташкентских мастеров, образцы бисероплетения из Джизака, изготовленная местными и зарубежными ремесленниками продукция из шелка, специи, лекарственные средства из трав. Художники, миниатюристы, ювелиры, медники, кузнецы, изготовители ковров из Бухары, мастера Гиждуванской школы керамики проводят мастер-классы.
– Я активный участник этого традиционного фестиваля, - говорит мастер из Маргилана Толибжон Алиев. – На нынешнем фестивале демонстрируем девять видов тканей, сотканных членами нашей семьи. Рады, что нашей продукцией интересуются не только соотечественники, но и иностранные туристы.
На фестивале свои программы представляют фольклорно-этнографические коллективы из всех областей. Особый интерес у участников вызывают национальные спортивные соревнования и народные игры. В рамках мероприятия пройдут программа "Узбекский шелк - глазами мира" с участием известных модельеров и молодых дизайнеров, смотр-конкурс поваров по приготовлению национального блюда - плова.
– Три дня назад прибыла в Бухару, - говорит туристка из Швейцарии Лиз Смис. – С изумлением осмотрела неповторимые архитектурные памятники в исторической части города. Мне случайно повезло - мой приезд совпал с фестивалем шелка и специй. Большое впечатление вызвали неповторимые ремесленные изделия, народные песни. Прекрасно, что в Узбекистане царят мир и стабильность, изумляют гостеприимство народа, чувство уверенности людей в завтрашнем дне. Никогда и ни в какой стране я не получала таких впечатлений, как в вашей стране. Если будет возможность, каждый год буду приезжать на этот фестиваль.
В рамках фестиваля проведена международная научно-практическая конференция “Возможности создания Бухарской туристической свободной экономической зоны и перспективы ее развития”.