Президентимиз Шайхонтоҳур туманида бунёд этиладиган кўнгилочар истироҳат боғи лойиҳаси билан танишди
2017-05-26 | Сиёсат
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Шайхонтоҳур туманининг Белтепа ва Жарариқ кўчалари кесишган жойда барпо этилаётган кўнгилочар истироҳат боғи қурилишини кўздан кечирди.
Мазкур боғ концепциясида миллий меъморлик анъаналари ва замонавий шаҳарсозлик талаблари уйғунлигига алоҳида эътибор қаратилган. Боғ ҳудуди 10 гектар бўлиб, бу ерда кўнгилочар масканлар, замонавий аттракционлар, бионик айвонлар, қишки боғ, чархпалак, мусиқали фавворалар, скейтборд ва чанғи учиш жойлари, велосипед йўлаклари, истироҳат боғи бўйлаб дор йўли, кафелар, 5 қаватли автомобиллар турар жойи қурилиши режалаштирилган.
Ушбу боғдаги ёпиқ кўнгилочар масканлар йилнинг тўрт фаслида ҳам одамлар ҳордиқ чиқариши учун кенг имконият яратади. Боғ ҳудудига қуёш энергияси ёрдамида ишлайдиган ёритиш устунлари ва замонавий соябонлар ўрнатилади.
Ҳудуд мусаффолигини таъминлаш мақсадида боққа каштан, қарағай, япон сафораси, магнолия, дуб, қайин каби ҳавони тозаловчи ва кислород билан бойитувчи дарахтлар, турли буталар экилади.
Истироҳат боғида умумхалқ байрамлари, оммавий томошалар, концерт дастурлари, кўргазма ва форумлар, спорт мусобақалари ўтказиш имконияти яратилади. Ўғил-қизлар учун турли ҳунармандлик, спорт тўгараклари, маҳорат дарслари ташкил этилади.
Лойиҳани амалга ошириш учун биринчи босқичда 18 миллион доллар, иккинчи босқичда 22 миллион доллар маблағ ўзлаштирилиши мўлжалланмоқда.
Боғнинг биринчи босқичини 2018 йилда, иккинчи босқичини 2019 йилда фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Кўнгилочар боғ тўлиқ ишга тушгач, 350 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари боғ лойиҳаси билан танишар экан, мазкур маскан пойтахтимиз аҳолиси ва меҳмонларнинг севимли даргоҳларидан бири бўлиши кераклигини, одамлар ҳордиқ чиқариши учун барча зарур қулайликлар, атроф-муҳит мусаффолигини таъминлайдиган инфратузилма барпо этиш лозимлигини таъкидлади.
Бизнинг энг муҳим вазифамиз – одамларнинг фидокорона меҳнати ва дам олиши учун муносиб шарт-шароитлар яратишдан иборат, деди Шавкат Мирзиёев. Бу ерда сайр қилиш учун имконият яратиш ва турли аттракционлар ўрнатиш билан чекланмай, бу масканни катта-ю кичик учун севимли ҳордиқ масканига айлантириш зарур.
Мутасадди раҳбарларга қурилиш ишларини сифатли амалга ошириш, ободонлаштириш ишларида манзарали дарахт ва буталарни кўпроқ экиш бўйича зарур кўрсатмалар берилди.
Президентимиз кўрсатмаларига мувофиқ пойтахтимизда бунёд этиладиган Қорақамиш истироҳат боғи, “Эски шаҳар” савдо маркази, кўп қаватли турар-жойлар, талабалар миллий илмий-маърифий маркази, Ислом маданияти маркази лойиҳалари янада такомиллаштирилди.
Тошкентнинг Ислом Каримов кўчасида 3,5 минг ўринли Универсал спорт саройи, Махтумқули кўчасида Ашхобод боғи, Шайхонтоҳур туманида замонавий савдо маркази, Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий боғида Ёзувчилар уюшмаси биносини қуриш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳалар билан танишди, уларнинг қурилишини тезлаштириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Президент нашей страны ознакомился с проектом парка культуры и отдыха в Шайхантахурском районе
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства современного парка культуры и отдыха, создаваемого на пересечении улиц Белтепа и Джарарык в Шайхантахурском районе.
В проекте по созданию этого парка особый акцент сделан на гармоничном сочетании решений современного градостроительства и традиций национальной культуры. Территория парка составляет 10 гектаров, здесь предусмотрено строительство крытого павильона, современных аттракционов, бионических беседок, зимнего сада, колеса обозрения, музыкальных фонтанов, площадок для скейтборда и ледовых горок, велосипедных дорожек, канатной дороги, кафе, 5-ярусной автостоянки.
Крытый павильон создаст широкие возможности для отдыха людей круглый год. На территории парка будут установлены осветительные приборы, работающие с помощью солнечной энергии.
В целях обеспечения микроклимата на территории парка будут посажены насыщающие воздух кислородом такие деревья, как каштан, сосна, японская сафора, магнолия, дуб, береза, и различные кустарники.
В парке отдыха будут создана возможность для проведения всенародных праздников, массовых представлений, концертных программ, выставок и форумов, спортивных соревнований, организованы различные ремесленнические, спортивные кружки, мастер-классы.
Для реализации проекта на первом этапе предусмотрено освоение 18 миллионов долларов, на втором - 22 миллиона долларов.
В 2018 году намечается сдача в эксплуатацию первой очереди парка отдыха, в 2019 году - второй очереди. С полным задействованием парка культуры и отдыха 350 человек будут обеспечены работой.
Глава нашего государства, знакомясь с проектом парка, отметил, что он должен стать любимым местом для жителей и гостей нашей столицы, а также подчеркнул необходимость создания здесь всех условий для комфортного отдыха и досуга, инфраструктуры, обеспечивающей чистоту окружающей среды.
Наша важнейшая задача – создать достойные условия для самоотверженного труда и полноценного отдыха наших людей, сказал Шавкат Мирзиёев. Не ограничиваясь созданием здесь возможностей для прогулок и установкой различных аттракционов, следует превратить этот парк в излюбленное место и детей, и взрослых.
Ответственным руководителям были даны необходимые поручения по качественному выполнению строительных работ, увеличению в процессе благоустроительной работы зеленых зон за счет посадки декоративных деревьев и кустарников.
В соответствии с указаниями Президента нашей страны еще больше усовершенствованы проекты намеченных к строительству в столице Каракамышского парка отдыха и культуры, торгового центра “Эски шахар”, многоэтажных жилых домов, студенческого национального научно-просветительского центра, Центра исламской культуры.
Разработаны проекты по возведению на улице Ислама Каримова спортивного дворца "Универсал" на 3,5 тысячи мест, Ашхабадского сада по улице Махтумкули, современного торгового центра в Шайхантахурском районе, здания Союза писателей Узбекистана в Национальном парке Узбекистана имени Алишера Навои.
Глава нашего государства, ознакомившись с этими проектами, дал соответствующие поручения по ускорению их реализации.