Шавкат Мирзиёев: ҳар бир лойиҳа ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши керак
Давлатимиз раҳбари пойтахтимиз туманларига ташриф буюриб, одамлар билан мулоқот қилмоқда, масалаларни жойида ўрганиб, ижтимоий-иқтисодий тараққиётга доир устувор вазифаларни белгилаб бермоқда.
Шайхонтоҳур туманида олиб борилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан танишиш асносида Президентимиз Шавкат Мирзиёев «Тошкент иссиқлик маркази» акциядорлик жамиятининг 3-иссиқлик марказида бўлди. Мазкур иссиқлик маркази 1970 йилларда қурилган бўлиб, тумандаги 937 объектга иссиқлик қуввати етказиб беради.
Бугунги кунда қозонхона ускуналари ва тармоқлар техник ва маънавий эскиргани, марказий қозонхоналар истеъмолчилардан узоқ масофада жойлашганлиги сабабли иссиқлик етказиб беришда айрим муаммолар юзага келмоқда. Тошкент шаҳрини тўлиқ энергиятежамкор локал қозонхоналарга ўтказишимиз зарур, деди Президентимиз.
Шу ерда Шайхонтоҳур туманида иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда амалга оширилиши режалаштирилган истиқболли лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Тижорат банклари аҳолига банк хизматлари кўрсатиш билан бирга, уларни тадбиркорликка жалб қилиш, даромадини ошириш, иш билан таъминлашда ҳам самарали ишлар олиб бормоқда.
Тақдимоти ўтказилган лойиҳаларда ана шундай масалалар ўз ифодасини топган. Тижорат банклари томонидан аҳолини тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақидаги маълумотлар келтирилди. Лойиҳаларда яратиладиган иш ўринларига қараб кредитнинг йиллик ставка фоизи пасайиб боради. Битта иш ўрни яратган тадбиркор учун 9 фоиз, иккита иш жойи яратганлик учун 8 фоиз, бешта ва ундан ортиқ иш ўрни яратган тадбиркорнинг кредит ставкаси 6 фоиз қилиб белгиланади.
Бу лойиҳалар аҳоли фаровонлигига хизмат қилади. Шунинг учун ҳар бир лойиҳани сифатли ва ўз вақтида амалга оширишга алоҳида эътибор бериш керак, деди давлатимиз раҳбари.
Жорий ўқув йилида тумандаги 9 касб-ҳунар коллежини 4,5 мингдан кўпроқ ўқувчи тамомлайди. Уларнинг аксарияти билан тўрт томонлама шартнома тузилган, битирувчилар иқтисодиёт комплексига кирувчи ташкилотларда амалиёт ўтамоқда.
Президентимизга тумандаги коллежларда ўқувчилар қайси соҳаларда ўқишни тамомлаётгани, кредит олиб ўз тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшлар ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари битирувчиларнинг биронтаси ҳам бўш қолмаслиги, уларнинг ишга жойлашишини қатъий назоратга олиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда мамлакатимизда хусусий тиббиёт соҳаси жадал ривожланмоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 4 апрелдаги «Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори бу борада муҳим босқични бошлаб берди. Шайхонтоҳур туманида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимотида бу соҳага ҳам алоҳида эътибор қаратилган.
«Тrust medikal centre» масъулияти чекланган жамияти очаётган тиббий марказга ривожланган давлатлардан юқори сифатли жарроҳлик ускуналари олиб келиб ўрнатилмоқда. Жорий йилнинг 3 чорагида фойдаланишга топшириладиган мазкур клиникада 60 иш ўрни яратилади.
«Zangiota zam-zam» МЧЖ «Савдогар банк» кредитлари эвазига лор ва гинекология соҳасида замонавий тиббий хизмат кўрсатиш бўйича истиқболли лойиҳага қўл урган. 2018 йилнинг 2 чорагида тўлиқ ишга тушиши кутилаётган лойиҳада 30 кишининг бандлиги таъминланади.
Туманда 2017 йилда саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш учун киритиладиган инвестициялар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Кимё ва нефть-кимё, қурилиш материаллари, мебель ва қоғоз, озиқ-овқат, тўқимачилик, фармацевтика, чарм-пойабзал, қандолатчилик, электротехника соҳаларидаги лойиҳаларга ажратиладиган кредитлар миқдори, янги корхоналарда яратиладиган иш ўринлари ҳақида батафсил ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб, уларнинг ҳар бирини ўз вақтида ишга тушириш кераклигини алоҳида таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев: "Каждый проект должен реализовываться своевременно и качественно"
Глава нашего государства посещает районы столицы, проводит диалог с людьми, изучает вопросы на месте, определяет приоритетные задачи социально-экономического развития.
В ходе ознакомления с проводимой в Шайхантахурском районе созидательной и благоустроительной работой Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил теплоцентраль №3 акционерного общества «Тошкент иссиклик маркази». Эта теплоцентраль была построена в 1970-х годах, поставляет теплоэнергию на 937 объектов района.
В настоящее время в результате технической и моральной изношенности котельного оборудования и сетей, удаленности центральных котельных от потребителей возникают некоторые проблемы в поставке тепла. Мы должны перевести Ташкент полностью на энергосберегающие локальные котельные, сказал Президент нашей страны.
Здесь была представлена информация о перспективных проектах, планируемых к реализации в Шайхантахурском районе в экономической и социальной сферах.
Коммерческие банки нашей страны наряду с оказанием населению банковских услуг также ведут эффективную работу по привлечению граждан к предпринимательству, повышению их доходов, обеспечению занятости.
Эти вопросы были отражены в ходе презентации осуществляемых в районе проектов. Была представлена информация об проводимой коммерческими банками работе по широкому привлечению населения к предпринимательской деятельности. В частности, в зависимости от создаваемых в рамках проектов рабочих мест будет снижаться годовая процентная ставка кредита. Кредитная ставка для предпринимателя, создавшего одно рабочее место, будет определена в 9 процентов, два рабочих места - 8 процентов, пять и более рабочих мест - 6 процентов.
Все эти проекты послужат росту благосостояния населения, поэтому следует обратить внимание на реализацию каждого проекта своевременно и качественно, сказал глава нашего государства.
В текущем учебном году 9 профессиональных колледжей района окончат более 4,5 тысячи выпускников. Большинством из них заключены четырехсторонние договора, выпускники проходят практику в организациях, входящих в экономический комплекс.
Президенту нашей страны была представлена информация о том, по каким сферам учащиеся завершают обучение в колледжах района, молодежи, желающей с использованием кредита начать предпринимательскую деятельность.
Глава нашего государства отметил, что все выпускники должны быть трудоустроены, необходимо взять под строгий контроль обеспечение их работой.
В настоящее время в нашей стране динамично развивается сфера частной медицины. Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения" от 1 апреля 2017 года послужило началом нового этапа в этом направлении. На презентации планируемых к реализации в Шайхантахурском районе проектов особое внимание также было уделено этому вопросу.
В медицинский центр, открываемый ООО «Trust medikal centre», ввозится из развитых государств и устанавливается высокотехнологичное хирургическое оборудование. В этой клинике, сдача в эксплуатацию которой намечена на третий квартал текущего года, будет создано 60 рабочих мест.
ООО «Zangiota zam-zam» за счет кредитов «Савдогар банка» намечает реализовать перспективный проект по оказанию современных медицинских услуг в сфере отоларингологии и гинекологии. В рамках проекта, который предусмотрено полностью задействовать во втором квартале 2018 года, будет обеспечена занятость 30 человек.
Была также представлена информация об инвестициях, которые будут вложены в 2017 году в развитие сфер промышленности и услуг в районе.
Говорилось также о размерах кредитов, выделяемых на проекты в сферах нефти и химии, производства строительных материалов, мебели и бумаги, пищевой, текстильной отрасли, фармацевтики, кожевенно-обувной, кондитерской, электротехники, о рабочих местах на планируемых к открытию новых предприятиях.
Глава нашего государства подчеркнул значимость этих проектов, особо отметил реализацию каждого из них в намеченные сроки.