БАА Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири билан учрашув
2017 йилнинг 24 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бугун Тошкентга ташриф буюрган Бирлашган Араб Амирликлари Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазири Шайх Абдулла бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашди.
Вазирлар диққат марказида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томон алоқаларини янада ривожлантиришнинг истиқболлари бўлди.
Учрашувда халқаро ва минтақа кун тартиби масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари 2017 йил 21 майда Ар-Риёд шаҳрида бўлиб ўтган Араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммити ҳамда 2016 йил 18-19-октябрь кунлари Тошкент шаҳрида ўтказилган ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43 сессияси якунларини юқори баҳоладилар. Ушбу тадирларда экстремизм ва терроризмга қарши туришни кучайтириш, бағрикенглик ғояларини тарғиб қилиш, хавфсизлик, барқарорлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинган эди. Таъкидланганидек, Тошкент форумида Ўзбекистон раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан таклиф қилинган маърифат ва таълим халқлар фаровонлигининг асосий факторларидан бири эканлиги ва инсонларда эзгу ишлар, яхшиликларга интилишни мустаҳкамлаши тўғрисидаги тезис Саудия Арабистони пойтахтидаги давлат ва ҳукумат раҳбарлари, 50 дан ортиқ давлатлар, қатор етакчи халқаро ташкилотларнинг расмий вакиллари иштирок этган учрашувда ҳам ўз тасдиғини топди.
Суҳбат чоғида томонларнинг турли даражадаги бўлажак Ўзбекистон-Амирликлар учрашувлари жадвалига доир таклифлари ҳам кўриб чиқилди.
Музокаралар якунларига кўра вазирлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Бирлашган Араб Амирликлари Ҳукумати ўртасида маданий ҳамкорлик тўғрисида англашув меморандуми имзоланди.

Встреча с Министром иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ
24 мая 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Абдуллой бин Заидом Аль Нахаяном, прибывшим сегодня в г.Ташкент с визитом.
В центре внимания министров были перспективы дальнейшего развития двусторонних связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны обменялись мнениями по вопросам международной и региональной повестки дня.
Главы внешнеполитических ведомств высоко оценили итоги состоявшихся 21 мая 2017 года в г.Эр-Рияде Саммита арабо-мусульманских стран и США и 18-19 октября 2016 года в г.Ташкенте – 43-й сессии Совета министров иностранных дел ОИС, на которых обсуждались вопросы усиления противодействия экстремизму и терроризму, продвижения идей толерантности, укрепления безопасности, стабильности и сотрудничества. Как подчеркивалось, выдвинутый главой Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на Ташкентском форуме тезис, что именно просвещение и образование являются одним из основных факторов процветания народов, укрепляют в людях стремление к благодеяниям, добру, нашел свое подтверждение на встрече в столице Саудовской Аравии глав государств и правительств, официальных представителей более 50 государств, ряда ведущих международных организаций.
На встрече также рассмотрены предложения сторон по графику предстоящих узбекско-эмиратских контактов на различных уровнях.
По итогам переговоров министры подписали Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере культуры между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Объединенных Арабских Эмиратов.