Туркманистон Алоқа вазирлиги делегацияси ташриф буюрди
22 май куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Туркманистон Алоқа вазири ўринбосари Гараев Ашир Мурадович бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Таъкидлангани каби, Ўзбекистон ва Туркманистон давлатлари ўртасида ўзаро ҳамкорликнинг янги саҳифаси очилиб, барча йўналишлар бўйича юқори даражали муносабатлар ўрнатилмоқда. Жумладан, ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ўзаро алоқалар тобора ривожланмоқда.
Учрашувда қайд этилганидек, илғор технологияларни жорий қилиш, ҳамкорликда АКТ йўналишида тажриба алмашишнинг истиқболларини ўрганиш муҳим масала ҳисобланади. Хусусан, телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, кадрлар малакасини ошириш, "электрон ҳукумат"ни ривожлантириш, дастурий маҳсулотлар ишлаб чиқаришда ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.

Делегация Министерства связи Туркменистана посетила Мининфоком
22 мая в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча с делегацией Министерства связи Туркменистана во главе с заместителем министра Гараевым Аширом Мурадовичем.
Отмечалось, что узбекско-туркменские переговоры на высшем уровне открыли новую страницу в двусторонних отношениях на всех направлениях, в том числе информационно-коммуникационных технологий, представляющих взаимный интерес.
В ходе состоявшейся беседы рассмотрены актуальные аспекты двусторонних отношений. В частности, налаживания взаимовыгодного сотрудничества в телекоммуникационной сфере, в подготовке и повышении квалификации кадров в таких направлениях как: телекоммуникации, электронное правительство, программирование и другие.