Пойтахтимизда “Ташаббус – 2017” кўрик-танлови ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун “Ташаббус – 2017” кўрик-танловининг мамлакат босқичи бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, Фермерлар кенгаши ва “Ҳунарманд” уюшмаси томонидан турли вазирлик ва идоралар кўмагида ҳар йили ўтказилаётган ушбу кўрик-танлов кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, фермерлик ҳаракатини қўллаб-қувватлаш, миллий ҳунармандлик анъаналарини асраб-авайлаш ва янада ривожлантиришда муҳим омил бўлаётир. Унда мазкур кўрикнинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар босқичи ғолиблари иштирок этди.
Танловда қатнашиш истагида бўлганлар йилдан-йилга ортиб бораётгани унинг аҳамияти ва кўлами кенгаяётганидан далолат беради. Жорий йилда ушбу танловнинг туман ва шаҳар босқичларида 576 тадбиркорлик субъекти иштирок этди. Ҳакамларнинг юқори баҳоларига сазовор бўлган 41 иштирокчи “Ташаббус – 2017” кўрик-танловининг мамлакат босқичига йўлланма олди.
Кичик бизнес бозор конъюнктурасига тез мослашади. Мамлакат иқтисодиёти, одамларнинг даромад манбаи барқарорлигини сақлашда, янги иш ўринлари яратишда мазкур соҳа муҳим ўрин тутади. Хусусан, жаҳон бозорида рақобат кескинлашиб бораётган бир пайтда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик миллий иқтисодиётимизнинг муттасил ўсишини таъминлашда, халқимиз фаровонлигини оширишда улкан аҳамият касб этмоқда.
Хоразмлик тадбиркор Рўзибой Бекметов улардан бири. Унинг 2009 йил фаолият бошлаган «Feedgran» агросаноат мажмуида тухум ва омихта ем ишлаб чиқарилмоқда. Германия технологияси ўрнатилган мажмуада 220 минг бош товуқ парваришланмоқда. Ўтган йили қарийб 550 минг долларга тухум экспорт қилинди.
– Корхонамизда Швейцарияда ишлаб чиқарилган парранда, балиқ, чорва учун гранулаланган ва гранулаланмаган омихта ем ишлаб чиқариш технологияси ҳам ўрнатилган, – дейди Р.Бекметов. – Ўтган йили 7 минг тоннадан зиёд омихта ем ишлаб чиқарилган бўлса, унинг тенг ярми экспортга чиқарилди. Йил давомида кўрилган соф фойда 660 миллион сўмдан ошди. Бу йил сайин ривожланиб бораётганимиздан далолат беради. Бундай самарадорликка Президентимизнинг тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаётгани, мамлакатимизда бизнес юритиш учун қулай шароитлар яратилаётгани, имтиёз ва преференциялар берилаётгани туфайли эришмоқдамиз.
Мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари билан бир қаторда фермерларнинг ҳам самарали фаолият кўрсатиши учун кенг имкониятлар яратилган.
Тошкент вилоятидан Тоҳир Сайрамов мамлакатимизда яратилган шароитлардан унумли фойдаланиб келаётган фермерлардан. Унинг кўп тармоқли «Шоштепа шамс» фермер хўжалигида чорвачилик, балиқчилик, паррандачилик билан бирга мева-сабзавот маҳсулотлари, гўшт ва сутни қайта ишлаш, уларни қадоқлаш учун сопол идишлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Тошкент шаҳридаги йирик тармоқли супермаркетларда «Шоштепа шамс» бренди билан ишлаб чиқарилаётган экологик тоза сут, қатиқ ва бошқа сут маҳсулотлари сотилмоқда.
Ҳунармандларнинг ранг-баранг стендлари “Ташаббус – 2017” кўрик-танловига келганларнинг алоҳида эътиборини тортди. Халқ усталари томонидан яратилган ноёб буюмларни кўриб, уларнинг бадиий фантазияси ва маҳоратига қойил қоласиз. Бу ерда Шарқ миниатюраси асарлари, ёғочдан ясалган, сопол буюмлар, заргарлик безаклари, болалар кровати ва бешиклар, бошқа кўплаб турли маҳсулотларни кўриш мумкин.
– Ҳунармандларнинг эркин фаолият юритиши, салоҳиятини намойиш қилиши учун барча шароит яратилган, – дейди Сурхондарё вилоятидан келган Дмитрий Инюшев. – Ёшлигимдан кулоллик буюмлари, тақинчоқлар ва ўйинчоқлар ясаш билан қизиқардим. Ҳозир миллий либосларни замонавий либослар билан уйғунлаштириб, янги дизайндаги маҳсулотлар яратмоқдаман. Какайди қўрғонида яшовчи хотин-қизларга миллий ҳунармандлик сирларини ўргатмоқдаман. Келгусида «Сурхон кашта мактаби», «Кулол ва гилам» цехлари фаолиятини ташкил этиш режасини тузганман.
“Ташаббус – 2017” кўрик-танлови ғолибларининг номлари эълон қилинди. Улар учта асосий – «Йилнинг энг яхши тадбиркори», «Йилнинг энг яхши фермери» ва «Йилнинг энг яхши ҳунарманди» йўналишида тақдирланди.
«Йилнинг энг яхши тадбиркори» номинациясида Тошкент вилоятидаги "Torimed Pharm" масъулияти чекланган жамияти раҳбари Аҳаджон Шукуров ғолиб бўлди. Бухоро вилоятидан Аҳмад Арабов «Йилнинг энг яхши ҳунарманди» деб эътироф этилди. Андижон вилоятидаги "Бахт имкон ривож чорваси" фермер хўжалиги раҳбари Фахриддин Исмоилов «Йилнинг энг яхши фермери» деб эълон қилинди.
– Бундай нуфузли танловда ғолиб бўлиш катта шараф, – дейди 2017 йилнинг энг яхши фермери Фахриддин Исмоилов. – Рақобат жуда кучли бўлди. Чунки кўрик-танловда энг илғор ва салоҳиятли тадбиркорлар қатнашди. Мамлакатимизда бундай ташаббускорлар кўп ва улар турли соҳаларда фаолият юритмоқда. Истиқбол учун белгилаган режаларимиз талайгина, жумладан, халқаро бозорга чиқишни мўлжаллаганмиз. Шу боис янада кўпроқ меҳнат қилиб, кўрсатилган ишончни оқлашга ҳаракат қиламиз.
«Йилнинг энг ёш тадбиркори», «Йилнинг энг яхши тадбиркор аёли», «Энг яхши инновацион лойиҳа», «Ёшларга энг кўп иш жойи яратган тадбиркор», «Йилнинг энг яхши экспортчиси» ва «Республика ички бозорида талаб бўлган янги турдаги истеъмол маҳсулотларини ишлаб чиққанлик учун» каби номинациялар ғолиблари ҳам эълон қилинди.
Асосий номинациялар ғолибларига Президентимиз соврини – “Spark” автомобили, иккинчи ва учинчи ўрин соҳибларига пул мукофотлари, махсус номинациялар совриндорларига қимматбаҳо совғалар топширилди. Ғолиблар халқаро танловлар, ярмаркалар, семинарларда иштирок этиши, ўз йўналишлари бўйича чет элда малака ошириши мумкин.
“Ташаббус – 2017” кўрик-танлови ғолиб ва совриндорларини тақдирлаш маросими санъат усталари ва ёш ижрочиларнинг концерти билан якунланди.

Награждены самые инициативные
В Ташкенте прошел республиканский этап смотра-конкурса «Ташаббус-2017» на приз Президента Республики Узбекистан.
Конкурс, проводимый ежегодно Торгово-промышленной палатой, Советом фермеров Узбекистана и ассоциацией «Хунарманд» совместно с рядом министерств и ведомств, способствует поддержке малого бизнеса, частного предпринимательства и фермерского движения, сохранению и дальнейшему развитию традиций национального ремесленничества. В республиканском этапе приняли участие победители Каракалпакстанского, областных и Ташкентского городского этапов.
О престиже конкурса свидетельствует постоянно растущее число его участников. В нынешнем году в районных и городских этапах конкурса приняли участие 576 субъектов предпринимательства. В республиканский этап вышел 41 конкурсант, получивший наиболее высокую оценку жюри.
Малый бизнес быстро адаптируется к изменениям рынка, выступает важным фактором обеспечения устойчивости экономики страны, роста доходов населения, создания новых рабочих мест. В условиях обостряющейся конкуренции малый бизнес и частное предпринимательство вносят огромный вклад в обеспечение поступательного развития национальной экономики, повышение благополучия нашего народа.
Одним из успешных предпринимателей является и Рузибой Бекметов из Хорезмской области. Его агропромышленный комплекс «Feedgran», начавший свою деятельность в 2009 году, производит яйца и комбикорма. В комплексе на основе немецкой технологии выращиваются 220 тысяч кур. В прошлом году предприятие экспортировало яйца почти на 550 тысяч долларов.
- На нашем предприятии также установлена швейцарская технология по производству гранулированного и негранулированного комбикорма для птицы, рыбы, скота, - говорит Р.Бекметов. - В прошлом году произвели более 7 тысяч тонн кормов, половина продукции была экспортирована. Годовая чистая прибыль составила свыше 660 миллионов сумов. Эти результаты достигаются благодаря поддержке, оказываемой Президентом нашей страны, создаваемым благоприятным условиям, предоставляемым льготам и преференциям в целях поддержки бизнеса.
Широкие возможности в нашей страны созданы и для фермерской деятельности.
Тохир Сайрамов из Ташкентской области эффективно пользуется созданными условиями. В его многопрофильном фермерском хозяйстве «Шоштепа шамс» помимо животноводства, рыбоводства, птицеводства налажены выращивание плодоовощных культур, переработка мяса и молока, выпуск керамической тары. Молоко, сливки и другая молочная продукция, выпущенная под брендом «Шоштепа шамс», сегодня продается и в крупных супермаркетах Ташкента.
Особое внимание участников конкурса «Ташаббус-2017» привлекли стенды с изделиями национальных ремесленников. Поражают их художественный вкус и мастерство. Здесь можно увидеть образцы восточной миниатюры, деревянные и керамические изделия, ювелирные украшения, детскую мебель, множество других видов продукции народных мастеров.
- В нашей стране имеются все необходимые условия для свободной деятельности и реализации творческого потенциала ремесленников, - говорит Дмитрий Инюшев из Сурхандарьинской области. - С детства занимаюсь изготовлением гончарных изделий, украшений и игрушек. В настоящее время пробую себя в моделировании одежды, сочетающей элементы национального костюма и современный стиль. Учу секретам ремесла женщин в поселке Какайди. В будущем планирую открыть мастерские по сурханской вышивке, гончарному и ковровому делу.
На мероприятии были объявлены имена победителей смотра-конкурса «Ташаббус-2017».
В номинации «Лучший предприниматель года» победил руководитель общества с ограниченной ответственностью "Torimed Pharm" Ташкентской области Ахаджон Шукуров. «Лучшим ремесленником года» признан Ахмад Арабов из Бухарской области. Руководитель фермерского хозяйства "Бахт имкон ривож чорваси" Андижанской области Фахриддин Исмоилов стал «Лучшим фермером года».
- Победить на таком престижном конкурсе - большая честь, - говорит Фахриддин Исмоилов. - Конкуренция была очень сильной, ведь в конкурсе приняли участие самые лучшие фермеры. У нас очень большие планы на будущее, намерены выйти на внешний рынок. Постараемся трудиться еще эффективнее и оправдать оказанное доверие.
Также были названы победители таких номинаций, как «Лучший молодой предприниматель страны», «Лучший предприниматель-женщина года», «Предприниматель, создавший наибольшее количество рабочих мест для молодежи», «Лучший экспортер года», «За производство новой потребительской продукции, востребованной на внутреннем рынке».
Победителям основных номинаций вручен приз Президента - автомобиль «Spark», обладателям второго и третьего места - денежные призы, победителям специальных номинаций - ценные подарки. Победители могут участвовать в международных конкурсах, ярмарках и семинарах, пройти стажировку за рубежом по своему профилю деятельности.
Церемония награждения победителей и призеров смотра-конкурса «Ташаббус-2017» завершилась концертом мастеров искусства и молодых исполнителей.