Кенгаш Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенатининг ўнинчи ялпи мажлисини чақириш тўғрисида қарор қабул қилди
2017 йилнинг 22 май куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисни Олий Мажлис Сенати Раиси Н. Йўлдошев олиб борди.
Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўнинчи ялпи мажлисини шу йилнинг 27 май куни Тошкент шаҳрида чақириш тўғрисида қарор қабул қилди.
Сенатнинг ялпи мажлиси кун тартибига мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини тубдан оширишга, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида амалга оширишга оид Давлат дастури ижросига қаратилган Ўзбекистон Республикасининг бир қатор қонунлари киритилмоқда.
“Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг айрим моддаларига ўзгартишлар киритиш тўғрисида (80, 93, 108 ва 109 моддаларига)”ги, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги, “Суд ва Ўзбекистон Республикаси Олий суди ҳузуридаги Суд қонунчилигини демократлаштириш ва либераллаштириш ҳамда суд тизими мустақиллигини таъминлаш бўйича тадқиқот маркази ходимларининг мансаб даражалари тўғрисидаги низомга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, айрим қонун ҳужжатларини ўз кучини йўқотган деб топиш тўғрисида”ги қонунлар шулар жумласидандир.
Ялпи мажлисда сенаторлар бир қатор халқаро шартномалар ва конвенцияларни ратификация қилиш тўғрисидаги қонунларни, жумладан, “Ўзбекистон Республикаси билан Туркманистон ўртасидаги стратегик шериклик тўғрисидаги Шартномани (Ашхобод, 2017 йил 6 март) ратификация қилиш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунини ҳам кўриб чиқадилар.
Шу билан бирга ялпи мажлиснинг кун тартибига Хоразм вилоятининг Хива шаҳри ва Хива туманининг чегараларини ўзгартириш, Хива шаҳрини вилоят бўйсунувидаги шаҳарлар туркумига киритиш тўғрисидаги, Шаҳрисабз шаҳрини вилоят бўйсунувидаги шаҳарлар туркумига киритиш тўғрисидаги, шунингдек, Жиззах вилоятининг Зомин ва Зарбдор туманлари чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги масала ҳам киритилди.
Сенаторлар Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг ташқи иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, чет эл инвестицияларини жалб қилиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан амалга оширилган ишлар, шунингдек, бу соҳадаги истиқболлар тўғрисидаги ҳисоботини ҳам тинглайдилар.
Ялпи мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ваколатига кирадиган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилиниши режалаштирилмоқда.
Ўнинчи ялпи мажлисга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш юзасидан Олий Мажлис Сенати қўмиталари ва Девони фаолиятини мувофиқлаштириш мақсадида Кенгаш томонидан ишчи гуруҳ тузилди.

Кенгаш принял постановление о созыве десятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Узбекистана
Кенгаш принял постановление о созыве десятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 27 мая с.г. в городе Ташкенте.
В повестку дня пленарного заседания Сената вносится ряд законов Республики Узбекистан, направленных на коренное повышение эффективности осуществляемых преобразований, последовательное исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека.
В их числе законы «О внесении изменений в отдельные статьи Конституции Республики Узбекистан (статьи 80, 93, 108 и 109)», «О Конституционном суде Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в Положение о классных чинах работников судов и Исследовательского центра по демократизации и либерализации судебного законодательства и обеспечению независимости судебной системы при Верховном суде Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан» и другие.
На пленарном заседании сенаторы также рассмотрят законы о ратификации ряда международных договоров и конвенций, в том числе Закон Республики Узбекистан «О ратификации Договора о стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Туркменистаном» (Ашхабад, 6 марта 2017 года)».
Наряду с этим в повестку дня пленарного заседания внесен вопрос об изменении границ города Хивы и Хивинского района Хорезмской области и отнесении города Хивы к категории городов областного подчинения, об отнесении города Шахрисабза к категории городов областного подчинения, а также об изменении границ Зааминского и Зарбдорского районов Джизакской области.
Сенаторы также заслушают отчет министра иностранных дел Республики Узбекистан о проделанной Министерством иностранных дел Республики Узбекистан работе по развитию внешнеэкономических связей, привлечению иностранных инвестиций, а также перспективах в данной сфере.
На пленарном заседании планируется рассмотрение и других вопросов, относящихся к компетенции Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Для осуществления координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению десятого пленарного заседания Кенгашем создана рабочая группа.