Президент Шавкат Мирзиёев араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммитида иштирок этди
Саммитда Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар давлат раҳбарлари ва АҚШ Президенти, БМТ, Араб давлатлари лигаси, Форс кўрфази араб давлатлари ҳамкорлиги кенгаши бош котиблари иштирок этди.
Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд форум иштирокчиларини қутлар экан, уларнинг иштироки саммит нуфузини оширишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Мазкур форум экстремизм ва терроризмга қарши курашиш, бағрикенглик ғояларини илгари суриши, хавфсизлик, барқарорлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.
Дунёда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, терроризм ва зўравонликка қарши биргаликда курашиш араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммити кун тартибидаги асосий масала ҳисобланади. Тинчликка таҳдидларнинг олдини олиш, барча давлатларнинг миллий-диний қадриятлари ва маданиятларини сақлаш саммит иштирокчилари диққат эътиборида бўлди.
Бу борада мамлакатимизда мустақиллик йилларида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Биринчи Президентимиз раҳнамолигида амалга оширилган ва бугун изчил давом эттирилаётган тинчликпарвар сиёсат бу эзгу интилишларга таянч бўлмоқда. Марказий Осиёнинг ядро қуролидан холи ҳудудга айлантирилиши тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш ишига катта ҳисса бўлиб қўшилди. Биринчи Президентимиз Ислом Каримов Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг 1999 йилги Истанбул саммитида БМТ ҳузурида терроризмга қарши курашиш бўйича халқаро марказ ташкил этиш ғоясини илгари сурди. 2001 йил 28 сентябрда БМТ Хавфсизлик кенгаши доирасида терроризмга қарши кураш қўмитасининг ташкил этилгани бу ғоянинг амалдаги натижаси бўлди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида хавфсизлик, диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Ташқи сиёсат ва ташқи иқтисодий фаолиятнинг ҳуқуқий базасини, халқаро ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш масалалари ўрин олган.
Ўзбекистон айни пайтда Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашига раислик қилмоқда. 2016 йилда Тошкент шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси бўлиб ўтди. Унда Президентимиз Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлаб, маърифат ва таълим башарият тараққиёти ва фаровонлигининг асосий омилларидан бири бўлиб, инсонларни эзгуликка чорлаши, меҳр-мурувватли ва сабр-қаноатли бўлиш каби юксак фазилатларни тарбиялашини қайд этди.
Араб-мусулмон мамлакатлари ва АҚШ саммити ислом дини нуфузини янада ошириш, давлатлар ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, терроризм, экстремизм, трансмиллий уюшган жиноятчилик, қурол-яроғ ва наркотик моддалар контрабандасига қарши курашда муҳим омил бўлади.

2017-05-21 | Politics
Heads of member-states of the Organization of Islamic Cooperation, the US, Secretary-Generals of the UN, the League of Arab States, the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf attended the summit.
Saudi Arabia’s King Salman bin Abdulaziz al-Saud, welcoming the participants of the summit, underlined that their partaking has an important significance for increasing the prestige of this forum.
The forum is significant as it facilitates in confronting extremism and terrorism, promotion of the ideas of tolerance, strengthening security, stability and cooperation.
The agenda of the Arab Islamic American Summit includes issues of ensuring global peace and stability, joint countering against terrorism and violence. The attention of the summit participants was drawn towards preventing threats to peace, maintaining national and religious values and cultures of all nations.
During the years of independence, wide-scale works in this area have been implemented in our country. The foundation of these noble works is a peace-loving policy of Uzbekistan, implemented under the First President of our country, which is being consistently continued today. Establishment of the Central Asian Nuclear-Weapon-Free-Zone has been an important pace in ensuring peace and security in the region. First President of our country Islam Karimov put forward the initiative on establishing International centre on countering terrorism under the UN at the Istanbul summit of the Organization for Security and Cooperation in Europe in 1999. Establishment of the Counter-terrorism committee within the UN Security Council was its practical implementation.
The Actions Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, elaborated at the initiative of the Head of our state Shavkat Mirziyoyev, a specific attention is paid to the issues of reinforcing security, inter-ethnic accord and religious tolerance, tasks on improving legal base of foreign political and foreign economic activities, international cooperation.
At present Uzbekistan presides at the Council of foreign ministers of the Organization of Islamic Cooperation. The 43rd session of the Council took place in Tashkent in 2016. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, speaking at the session, underscored that enlightenment and education are key to prosperity of nations, strengthen the people’s endeavours for noble deeds, kindness and patience.
The Arab Islamic American summit will facilitate further increasing the authority of Islam, enhancing friendly relations and cooperation among countries, consolidating their efforts in countering terrorism, extremism, transnational organized crime, weapons and drug trafficking.