Ўзбекистон ва Туркманистон делегацияларининг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бўлди
Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов музокарани Ўзбекистон ва Туркманистон расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар.
Музокарада мамлакатларимиз ўртасида иқтисодиётнинг турли соҳалари бўйича ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди. Ёқилғи-энергетика, қишлоқ хўжалиги, кимё ва металлургия саноати, сув хўжалиги иншоотларидан фойдаланиш, сайёҳлик каби йўналишлардаги ҳамкорлик устувор аҳамият касб этиши таъкидланди.
Икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари раҳбарларига жорий йилнинг март ойида Президентларнинг музокараларида эришилган келишувлардан самарали фойдаланиш, уларни ҳаётга изчил татбиқ этиш, ишбилармонларнинг ўзаро алоқаларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш вазифалари топширилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти хотирасини абадийлаштирилиш мақсадида Туркманобод шаҳрининг марказий кўчаларидан бирига Ислом Каримов номи берилгани ва бу кўчада Юртбошимиз ҳайкали очилгани туркман элининг халқимизга ҳурмат ва эҳтиромининг ёрқин намунаси бўлди. Ислом Каримовнинг мазкур ёдгорлик мажмуига битилган «Биз қадрлашимиз ва юксалтиришимиз зарур бўлган муҳим бойлик – бу мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ишончдир» деган сўзлари ўзбек ва туркман халқларининг мақсад ва ниятини ифода қилади.
Куни кеча Тошкент шаҳри марказида буюк туркман шоири Махтумқули хотирасига ёдгорлик ўрнатилгани ва унинг номидаги кўча очилгани халқларимиз ўртасидаги қадимий қардошлик ришталари доимо мустаҳкам эканининг яна бир амалий ифодаси бўлди.

Состоялись переговоры делегаций Узбекистана и Туркменистана в расширенном составе
Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов продолжили переговоры с участием официальных делегаций Узбекистана и Туркменистана.
На переговорах были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества между нашими странами в различных сферах экономики. Отмечалось, что приоритетное значение имеет сотрудничество в таких сферах, как топливно-энергетический комплекс, сельское хозяйство, химическая и металлургическая промышленность, использование водохозяйственных сооружений, туризм.
Руководителям соответствующих министерств и ведомств двух стран даны поручения по эффективной реализации договоренностей, достигнутых на переговорах Президентов в марте текущего года, их последовательному претворению в жизнь, поддержке и стимулированию прямых контактов представителей деловых кругов.
Было уделено особое внимание дальнейшему укреплению культурно-гуманитарного сотрудничества.
В целях увековечения памяти Первого Президента Республики Узбекистан одна из центральных улиц Туркменабада была названа именем Ислама Каримова, здесь был установлен ему памятник, что стало ярким проявлением безграничного уважения туркменов к нашему народу. Высеченные на гранитной доске слова Ислама Каримова о том, что "Важное богатство, которое мы должны ценить и приумножать, – это взаимное доверие между нашими странами" отражают цели и устремления узбекского и туркменского народов.
На днях в центре города Ташкента открыты улица имени выдающегося туркменского поэта и мыслителя Махтумкули и памятник с его барельефным изображением, что стало еще одним практическим воплощением уходящих своими корнями в глубь веков крепких братских уз между нашими народами.