Туркманбоши, 19 май. ЎзА махсус мухбири Абу Бакир Ўрозов хабар қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 19 май куни амалий ташриф билан Туркманистонга келди.
Давлатимиз раҳбарини Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередов кутиб олди.
Туркманбоши халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига Ўзбекистон ва Туркманистон давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Туркманбоши шаҳрида ўтадиган учрашув ва музокаралар Президентимизнинг жорий йил 6-7 март кунлари Туркманистонга давлат ташрифи доирасида ўтган олий даражадаги мулоқотнинг мантиқий давоми бўлиб, уларда мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликка доир долзарб масалалар муҳокама қилинади, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилади.
Музокаралар якунида турли соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ҳукуматлараро, идоралараро ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши кўзда тутилган. Мамлакатларимиз ишбилармон доиралари вакиллари ўртасида ўзаро манфаатли тижорат шартнома ва битимлар имзоланиши кутилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Ўзбекистоннинг Орол фожиасидан энг кўп зарар кўрган ҳудудларидан келган бир гуруҳ болалар дам олаётган "Аваза" миллий сайёҳлик зонасига ҳам ташриф буюради.

President Shavkat Mirziyoyev has arrived in Turkmenistan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived with a working visit to Turkmenistan today at the invitation of President Gurbanguly Berdimuhamedov.
The Head of our State was greeted by Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov.
The national flags of Uzbekistan and Turkmenistan was raised, a guard of honor was lined up in honour of the high-level guest at the Turkmenbashi international airport.
The meetings and negotiations, which will be held in the city of Turkmenbashi, will be a logical continuation of the Uzbekistan-Turkmenistan dialogue at the highest level during the state visit of the President of our country to Turkmenistan on 6-7 March this year. The parties will discuss the issues of bilateral relations in political, trade-economic, investment, transport-communications, cultural-humanitarian and other spheres and also exchange views on regional and international topics.
Succeeding the negotiations of the Heads of state, several intergovernmental, inter-agency and other documents, aimed at further developing cooperation in various spheres are to be signed. Within the frameworks of the visit, a package of mutually beneficial commercial contracts and agreements between the business circles of the two countries is expected to be concluded as well.
The Head of our state Shavkat Mirziyoyev will also visit the “Avaza” national tourist zone, where children from different regions of Uzbekistan, who have been effected by the Aral environmental catastrophe, are receiving medical and recreational treatment.