«Ўзбекистон нефти ва гази – OGU - 2017» 21-чи Халқаро кўргазма ва конференция кундалиги. Иккинчи кун воқеалари.
2017-05-18 | Иқтисодиёт
18 май куни «ЎЗБЕКИСТОН НЕФТИ ВА ГАЗИ — OGU — 2017» 21-чи Халқаро кўргазма ва Конференция ўз ишини давом эттирди.
Бугун «Ўзбекистон Нефтгаз индустрияси янада юксалиши учун ривожланишнинг муҳим истиқболлари» мавзуидаги конференция форумнинг илмий қисми ишига якун ясаган техник сессиялар форматида бўлиб ўтди. Нефтгаз тармоғининг профессионаллари, дунёдаги етакчи компаниялар раҳбарлари соҳага энг янги технологияларни жорий қилиш тажрибаси, табиий газни қайта ишлашнинг муқобил усуллари, Ўзбекистонда табиий газни разведка қилиш ва қазиб чиқаришнинг жорий ҳолати, мамлакатнинг углеводород базасини янада ошириш масалаларини ва қатор бошқа мавзуларни муҳокама қилдилар.
Етакчи хорижий шериклар билан ҳамкорлик тўғрисидаги битимларни имзолаш маросими иккинчи куннинг муҳим воқеаларидан бирига айланди.
«Ўзбекнефтгаз» МХК, Enter Engineering PTE ва ПАО «Мечел» ўртасида ҳамкорлик ҳақидаги битим имзоланди. Ушбу ҳамкорлик хорижий инвестицияларни жалб қилиш, қурилиш индустриясини модернизациялаш ва диверсификациялаш, иқтисодиётнинг энергетик ҳажмдорлиги пасайтириш, ишлаб чиқаришга тараққий энергетик самарадор ва ресурсларни тежовчи технологияларни жорий қилиш йўналишидаги ишларнинг мантиқий давоми бўлади.
Шунингдек «Ўзбекнефтгаз» МХК аффилирланган компанияси номидан «ЎзЛИТИнефтгаз» АЖ, Hyundai Engineering Co., Ltd ва Enter Engineering PTE ўртасида қўшма корхона шаклидаги замонавий инжиниринг марказини яратиш юзасидан битим имзоланди.
Муҳим ҳужжатларни имзолаш маросимида сўзга чиққан «Ўзбекнефтгаз» МХК Бошқаруви Раиси Алишер Саидаббасович Султанов ушбу инновацион-инжиниринг марказини яратишдан кўзланган асосий мақсад алоҳида инвестицион лойиҳаларга оид лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш бўйича пудратчи сифатида ишларни бажариш учун ихтисослашган марказни яратишдан иборатлигини таъкидлаб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 19 апрелдаги "Нефтгаз тармоғида лойиҳалаш ишларини ташкил қилиш тартибини янада такомиллаштириш тўғрисида«ги қарорига мувофиқ, «ЎзЛИТИнефтгаз» АЖнинг асосий вазифаси углеводород хом ашёсини қазиб чиқаришдан бошлаб, чуқур қайта ишлашгача, Ўзбекистон Республикаси нефтгаз тармоғининг бутун технологик тизимини тубдан модернизациялаш ва ривожлантириш жараёнларига фаол кўмаклашишдан иборат.
«ЎзЛИТИнефтгаз» инвестицион лойиҳаларнинг лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун энг нуфузли маҳаллий ва хорижий ихтисослаштирилган лойиҳалаш ва инжиниринг ташкилотларини ҳамда етакчи мутахассис ва экспертларни жалб қилади.
Ушбу «ЎзЛИТИ инжиниринг» инновацион-инжиниринг марказининг яратилиши лойиҳалаш жараёнларига замонавий лицензияланган дастурий маҳсулотлар ва халқаро тажрибага асосланган, лойиҳа ишларини ташкил қилишнинг энг тараққий усул ва технологияларини жорий қилишга хизмат қилади.
Бу, ўз навбатида, фаолиятнинг халқаро даражасига чиқиш ва лойиҳалаш масаласида замонавий технологиялар, стандартлар, ноу-хау ларга эга бўлиш ҳамда технологик ва саноат объектларини лойиҳалаш ва қуриш соҳасини янада ривожлантириш ва такомиллаштиришга салмоқли ҳисса қўшишга имкон беради.
Бугуннинг ўзида форумнинг сермазмун дастури доирасида «B2B» форматида «Ўзбекнефтгаз» МХК ва дунёнинг етакчи компаниялари раҳбарлари даражасида муҳим учрашувлар давом этди. Хусуан, Honeywell, Worleu Parsons (Буюк Британия), Turboden (Италия), Siemens (Германия), CNODC, Beijing Prova Energy Holding Co (Хитой) ва қатор бошқа компаниялар билан музокаралар ўтказилди. Музокаралар чоғида Ўзбекистон нефтгаз индустриясининг амалдаги қувватларини модернизациялаш ва кенгайтириш, маҳаллийлаштириладиган маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ташкиллаштириш, хорижий технологиялар ва тажрибани жалб қилиш соҳасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Бугун «ЎЗБЕКИСТОН НЕФТИ ВА ГАЗИ — OGU — 2017» 21-чи Халқаро кўргазма ва Конференциянинг семинар ўтказиш доираларида ёш олимларнинг сессиялари давом этди. Улар Ўзбекистон ёнилғи-энергетика секторида амалий қўллаш мақсадида ўзларининг муаллифлик ишланмалари ва ғояларини тақдим этдилар.
«Ўзбекнефтгаз» МХКнинг ягона стенди олдида ҳам жуда гавжум бўлиб, бу ерда юртимиз ва хорижий ишлаб чиқарувчи компаниялари амалий ҳамкорлик механизмларини муҳокама қилмоқдалар.
Эртага «Ўзбекистон Нефти ва Гази — OGU — 2017» 21-чи Халқаро кўргазма ва Конференция ўз ишини давом эттиради.

Дневник 21- й международной выставки и конференции «Нефть и газ Узбекистана – OGU - 2017». Хроника второго дня
18 мая 21-я Международная выставка и Конференция «НЕФТЬ И ГАЗ УЗБЕКИСТАНА — OGU — 2017» продолжили свою работу.
Конференция на тему «Ключевые перспективы развития для будущего роста нефтегазовой индустрии Узбекистана» сегодня проходила в формате технических сессий, которые завершили работу научной части форума. Профессиональные умы нефтегазовой отрасли, руководители ведущих мировых компаний обсудили опыт внедрения в сферу новейших технологий, альтернативные методы переработки природного газа, текущее состояние разведки и добычи природного газа в Узбекистане, вопросы повышения углеводородной базы страны и многие другие темы.
Важным событием второго дня стала церемония подписания соглашений о сотрудничестве с ведущими зарубежными партнёрами.
Подписано соглашение о сотрудничестве между НХК «Узбекнефтегаз», Enter Engineering PTE и ПАО «Мечел». Настоящее сотрудничество станет логическим продолжением работ по привлечению иностранных инвестиций, модернизации и диверсификации строительной индустрии, снижению энергоёмкости экономики, внедрению в производство прогрессивных энергоэффективных и ресурсосберегающих технологий.
Подписано также соглашение о создании современного инжинирингового центра в виде СП между аффилированной компанией НХК «Узбекнефтегаз» в лице АО «УзЛИТИнефтегаз», Hyundai Engineering Co., Ltd и Enter Engineering PTE.
Выступая на церемонии подписания, Председатель Правления НХК «Узбекнефтегаз» Алишер Саидаббасович Султанов отметил, что основной целью создания данного инновационно-инжинирингового центра является формирование специализированной структуры для выполнения работ в качестве подрядчика по разработке проектной документации по отдельным инвестиционным проектам.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2017г. «О совершенствовании порядка организации проектных работ в нефтегазовой отрасли», основной задачей «УзЛИТИнефтегаз» будет активное содействие процессам кардинальной модернизации и развития всей технологической цепочки нефтегазовой отрасли Республики Узбекистан, начиная от организации добычи до углубленной переработки углеводородного сырья.
«УзЛИТИнефтгаз» будет привлекать для разработки предпроектной и проектной документации инвестиционных проектов лучшие отечественные и зарубежные специализированные проектные и инжиниринговые организации, а также ведущих специалистов и экспертов.
Создание данного инновационно-инжинирингового центра «УзЛИТИ инжиниринг» будет содействовать внедрению в процессы проектирования самых прогрессивных методов и технологий организации проектных работ, основанных на современных лицензионных программных продуктах и на международном опыте.
Это, в свою очередь, позволит выйти на международный уровень и приобрести современные технологии, стандарты, ноу-хау по проектированию и внести вклад в развитие и усовершенствование сферы проектирования и строительства технологических и промышленных объектов.
Сегодня же в рамках насыщенной программы форума продолжились встречи в формате «B2B» на уровне руководства НХК «Узбекнефтегаз» и ведущих мировых компаний. Переговоры, в частности, прошли с компаниями Honeywell, Worleu Parsons (Великобритания), Turboden (Италия), Siemens (Германия), CNODC, Beijing Prova Energy Holding Co (Китай) и многими другими. Обсуждены перспективные направления сотрудничества в сфере модернизации и расширения действующих мощностей нефтегазовой индустрии Узбекистана, организации производства локализуемой продукции, привлечения зарубежных технологий и опыта.
В семинарной зоне Международной выставки и Конференции «НЕФТЬ И ГАЗ УЗБЕКИСТАНА — OGU — 2017» сегодня продолжились сессии молодых ученых, которые презентовали авторские разработки, идеи для практического их применения в топливно-энергетическом секторе Узбекистана.
Многолюдно и у единого стенда НХК «Узбекнефтегаз», где отечественные и зарубежные компании-производители обсуждают механизмы практического взаимодействия.