Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси раиси ўринбосари, Бош котиби билан учрашув
Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси раиси ўринбосари ва Бош котиби Ван Чэн билан учрашув бўлиб ўтди.
2017 йил 2 январь куни Ўзбекистон билан Хитой Халқ Республикаси алоқаларида муҳим сана, яъни дипломатик алоқалар ўрнатилганига 25 йил тўлди.  Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил Хитой Халқ Республикасига амалга оширган давлат ташрифи чуқур рамзий маънога эга бўлиб, бу Ўзбекистон ва Хитой муносабатларининг сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёвнинг Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси раиси билан учрашуви шундан далолат бердики, Хитой билан ўрнатилган алоқалар парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш орқали ҳам қўллаб-қувватланади.
Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси раиси ўринбосари, Бош котиби Ван Чэн бошчилигидаги делегациянинг жорий йил 18 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ташрифи учрашувлар чоғида эришилган келишувларнинг биринчи амалий натижаси бўлди.
Юксак мартабали меҳмонни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Н. Исмоилов қабул қилди. У иккала мамлакат ўртасида парламентлараро алоқалар, дипломатик муносабатлар ўрнатилган пайтдан бошланганлигини таъкидлади. Ўтган давр мобайнида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Хитойдан ўнлаб делегациялар ташриф буюрди. Ўзбекистон парламентининг кўплаб вакиллари ҳам жавоб ташрифи билан Хитойда бўлдилар. Мунтазам ўтказилаётган учрашувлар иккала мамлакатнинг олий давлат вакиллик органлари фаолияти билан танишиш, амалий алоқалар ўрнатиш имконини берди. Бугунги талабларни ҳисобга олган ҳолда қонун ижодкорлиги, ахборот-таҳлилий фаолият соҳасида тажриба алмашиш, Ўзбекистон ва Хитой экспертлари иштирокида халқаро тадбирлар ўтказиш парламентлараро ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари ҳисобланади. Шу маънода Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг  Халқ вакиллари  Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси билан ҳамкорлик бўйича яқинда ташкил этилган Парламентлараро гуруҳнинг фаолияти муҳим аҳамият касб этади. Бу гуруҳнинг самарали ишлашини таъминлаш зарурлиги таъкидланди.
Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси раиси ўринбосари ва Бош котиби Ван Чэн Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги самимий қабул ва Хитой делегациясининг учрашувини юқори даражада ташкил этилгани учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифига юқори баҳо бериб, унинг муваффақиятли ўтганини таъкидлаб ўтди. Алоҳида қайд этилдики, парламентлараро алоқаларни ривожлантиришда Хитой ва Ўзбекистон ўртасида эришилган келишувларни ўз вақтида ҳуқуқий жиҳатдан  таъминлаб бориш муҳим ўрин тутиши лозим. Ўзбекистондаги ислоҳотлар Ҳаркатлар стратегияси асосида олиб борилмоқда. Хитойда ҳам шу каби дастур амалга оширилмоқда. Диққатга сазовор жиҳати шундаки, Хитой ҳамда Ўзбекистон дастурида ҳам қонун устуворлиги  муҳим йўналишлардан бири сифатида белгиланган. Шу нуқтаи назардан мамлакатларимиз парламентлари аъзолари ўртасида тажриба алмашиш долзарб аҳамият касб этади.
Учрашув чоғида томонлар Ўзбекистон-Хитой парламентлараро алоқаларни янада ривожлантиришга тааллуқли бошқа масалаларни ҳам муҳокама қилдилар

Встреча с заместителем Председателя, генеральным секретарем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэнем
18 мая 2017 года в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан побывала делегация из Китая во главе с заместителем Председателя, генеральным секретарем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэнем
2 января 2017 года – знаменательная дата в отношениях Республики Узбекистан с Китайской Народной Республикой, установлению дипломатических отношений между которыми исполнилось 25 лет. Глубоко символично, что именно в этот год состоялся государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай, который ознаменовал собой выход узбекско-китайских отношений на качественно новый уровень.
Отношения с Китаем подкрепляются также путем развития межпарламентского сотрудничества, о чем свидетельствует встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Председателем Постоянного комитета Всекитайского Собрания народных представителей Чжаном Дэцзяном.
Первым практическим результатом достигнутых в ходе встречи договоренностей явился визит делегации во главе с заместителем Председателя, генеральным секретарем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэнем в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан, который состоялся 18 мая текущего года.
Высокого гостя принял Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Исмаилов, который отметил, что межпарламентские связи между двумя странами берут свое начало с момента установления дипломатических отношений. За прошедший период в Олий Мажлисе Республики Узбекистан побывали десятки делегаций из Китая. Многие представители узбекского парламента посетили Китай с ответными визитами. Регулярные встречи позволили поближе ознакомиться с деятельностью высших государственных представительных органов двух стран, установить рабочие контакты. С учетом современных требований актуальными направлениями дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества является обмен опытом в сфере законотворчества, информационно-аналитической деятельности, проведения международных мероприятий с участием экспертов из Узбекистана и Китая. В этом плане важное место занимает деятельность недавно созданной Межпарламентской группы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с Всекитайским Собранием народных представителей.
Поблагодарив за теплый прием и высокий организационный уровень встречи делегации из Китая в Законодательной палате Олий Мажлиса, заместитель Председателя, генеральный секретарь Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Ван Чэнь дал высокую оценку и подчеркнул успешность состоявшегося визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай.
Ключевую роль в развитии межпарламентских связей, как отмечалось, должно играть грамотное оперативное правовое сопровождение реализации достигнутых договоренностей между Китаем и Узбекистаном. Реформы в Узбекистане проводятся на основе Стратегии действий. В Китае тоже действует подобная программа. Примечательно, что и в китайской, и в узбекской программах в качестве одного из приоритетных направлений обозначено обеспечение верховенства закона. В этой связи, актуальное значение имеет обмен опытом между парламентариями наших стран.
В ходе встречи стороны обсудили другие вопросы, касающиеся дальнейшего развития узбекско-китайских межпарламентских связей.