АКТ ривожланиш ҳолати, истиқболлари ва муаммолар матбуот анжуманида муҳокама қилинди
17 май – «Жаҳон телекоммуникация ва ахборотлашган жамият куни» муносабати билан Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Халқаро пресс клуб билан ҳамкорликда оммавий ахборот воситалари учун АКТ ривожланиш ҳолати, истиқболлари ва муаммоларга бағишланган матбуот анжуманини ташкил этди.
Тадбирда соҳанинг ривожланиш ҳолати ва қисқа давр ичидаги режаларга бағишлаб тақдимот қилинди. Матбуот анжуманида соҳадаги натижалар қаторида муаммо ва камчиликлар, уларни бартараф этиш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди.
Матбуот тадбирида вазирлик ҳамда соҳанинг етакчи муассасалари раҳбарлари иштирок этиб, оммавий ахборот воситалари вакилларининг саволларига жавоб бердилар.
Шунингдек, мобил алоқа операторлари раҳбарлари қатнашиб, ОАВ вакиллари томонидан кўтариб чиқилган қатор масалаларга ойдинлик киритдилар.
Шунингдек, «Ўзбектелеком» АК Миллий алоқа оператори фаолияти, режаларига бағишланган саволларга батафсил жавоб берилди.
Эслатиб ўтамиз, матбуот анжумани «Ўзбекистон» Миллий телерадиокомпанияси томонидан жонли равишда эфирга узатилди.

Состояние, перспективы и проблемы развития ИКТ обсудили на пресс-конференции
Сегодня Мининфоком совместно с Международным пресс-клубом организовал пресс-конференцию на тему «Состояние и перспективам развития информационного общества в Узбекистане».
Мероприятие было приурочено ко Всемирному дню электросвязи и информационного общества (World Telecommunication and Information Society Day), и прошло в формате свободного обсуждения вопросв, проблем и путей их решений.
На пресс-конференции, также приняли участие руководители ведущих организаций отрасли которые также отвечали на вопросы участников.
Активное участие в обсуждении вопросов приняли представители операторов мобильной связи Узбекистана, о деятельности которых возникло немало вопросов от представителей СМИ.
Много вопросов также было в адрес Национального оператора связи АК “Узбектелеком”.
Напомним, что данное мероприятие сопровождалось прямой трансляцией на центральном телеканале “Узбекистан” НТРК.