Президентимиз Шавкат Мирзиёев Янгиер шаҳридаги “Янгиер” кичик саноат зонасида амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 30 мартдаги қарорига мувофиқ “Янгиер” кичик саноат зонаси ташкил этилмоқда. Бундан кўзланган асосий мақсад шаҳар саноати салоҳиятини ривожлантириш, кичик тадбиркорлик субъектлари фаолиятини рағбатлантириш, замонавий ишлаб чиқаришни ташкил қилишга инвестицияларни кенг жалб этиш ҳамда ички ва ташқи бозор учун рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун қулай шарт-шароит яратишдир.
Ушбу саноат зонасида 2017-2018 йилларга мўлжалланган қиймати салкам 106 миллион доллар бўлган 125 лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилмоқда. Бунинг самарасида вилоятда тўқимачилик, чарм-пойабзал, кимё, озиқ-овқат, электротехника саноати, қурилиш материаллари, мева-сабзавотни чуқур қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. 3 минг 200 дан зиёд иш ўрни яратилади.
Бугунги кунда саноат зонаси учун 537 гектардан кўпроқ ер майдони ажратилиб, уни йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмалари билан таъминлаш, ишлаб чиқариш қувватларини жойлаштириш юзасидан изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу кичик саноат зонасининг имкониятлари, лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлиги билан қизиқди.
Тадбиркорлар билан ўтказилган суҳбатда яратилган қулай ишбилармонлик муҳитидан самарали фойдаланиб, рақобатдош маҳсулотлар турларини кўпайтириш, хорижлик ишбилармонлар билан ҳамкорликни кенгайтириш ва экспортни ривожлантириш юзасидан тавсиялар берилди.
Президентимиз саноат зонаси ҳудудидаги собиқ “Янгиерйўлиндустрия” унитар корхонасининг бўш турган биносини кўздан кечирди. Ҳудуди 9 гектар бўлган мазкур корхона «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти таркибига ўтказилиб, унинг негизида Янгиер темир-бетон ва металл конструкциялари ишлаб чиқариш заводи ташкил этилмоқда. Мазкур заводда йилига 83 минг куб метр темир-бетон маҳсулотлари, 5,5 минг тонна металл конструкциялари ишлаб чиқариш, 15 кўприк ва йўл ўтказгични қуриш ва таъмирлаш мўлжалланмоқда. Ушбу лойиҳа учун 80 миллиард сўм миқдорида инвестиция киритилади. Натижада 1 минг 250 янги иш ўрни яратилади.
Шавкат Мирзиёев ушбу корхона вилоятдаги муҳим саноат объектларидан бири экани, бу ерда ишлаб чиқариладиган маҳсулотларга талаб юқори бўлишини қайд этди.

Малая промышленная зона "Янгиер" – площадка новых возможностей
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, реализуемыми в расположенной в городе Янгиере малой промышленной зоне “Янгиер”.
Согласно постановлению главы нашего государства от 30 марта 2017 года создается малая промышленная зона “Янгиер”. Основная цель этого заключается в развитии промышленного потенциала города, стимулировании деятельности субъектов предпринимательства, широком привлечении инвестиций в организацию современного производства, а также в создании благоприятных условий для производства конкурентоспособной продукции для внутреннего и внешнего рынка.
В этой промзоне на период 2017-2018 годов предусмотрена реализация 125 проектов общей стоимостью почти 106 миллионов долларов. В результате этого в области будет налажено производство высококачественной продукции в текстильной, кожевенно-обувной, химической, пищевой промышленности, в сферах электротехники, производства строительных материалов, переработки плодоовощей, создано более 3 200 рабочих мест.
Для малой промышленной зоны выделено более 537 гектаров территории, осуществляется последовательная работа по обеспечению ее дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктурой, размещению производственных мощностей.
Глава нашего государства поинтересовался возможностями этой малой промышленной зоны, экономической эффективностью проектов.
В беседе с предпринимателями были даны рекомендации по эффективному использованию созданной благоприятной деловой среды, увеличению видов конкурентоспособной продукции, расширению сотрудничества с зарубежными бизнесменами и развитию экспорта.
Президент нашей страны осмотрел пустующее здание бывшего унитарного предприятия “Янгиерйўлиндустрия” на территории промышленной зоны. Бездействовавшее в последние годы данное предприятие, занимающее территорию в 9 гектаров, было передано в ведение акционерного общества "Узбекистон темир йуллари". На его базе создается Янгиерский завод по производству железобетонных и металлических конструкций. Намечается производство на этом заводе 83 тысяч кубометров железобетонных изделий в год, 5,5 тысячи тонн металлоконструкций, а также с использованием выпущенной здесь продукции - строительство и ремонт 15 мостов и путепроводов. Для реализации данного проекта намечено вложить 80 миллиардов сумов инвестиций. В результате будет создано 1 250 рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев отметил, что это предприятие станет одним из важных промышленных объектов области, продукция которого будет пользоваться большим спросом.