Ўзбекистон Президентининг Туркманистонга ташрифи тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 2017 йилнинг 19-20 май кунлари амалий ташриф билан Туркманистонда бўлади.
Президентимизнинг жорий йил 6-7 март кунлари Туркманистонга давлат ташрифи доирасида ўтган олий даражадаги Ўзбекистон – Туркманистон мулоқоти ва Туркманбоши шаҳридаги учрашув ва музокараларнинг давоми бўладиган ушбу ташрифда мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликка доир долзарб масалалар муҳокама қилинади, минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилади.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Ўзбекистоннинг Орол фожиасидан энг кўп зарар кўрган ҳудудларидан келган бир гуруҳ болалар дам олаётган "Аваза" миллий сайёҳлик зонасига ҳам ташриф буюради.
Давлат раҳбарларининг музокаралари якунида турли соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ҳукуматлараро, идоралараро ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган. Ташриф доирасида мамлакатларимиз ишбилармон доиралари ўртасида ўзаро манфаатли тижорат шартнома ва битимлар имзоланиши кутилмоқда.

On upcoming visit of the President of Uzbekistan to Turkmenistan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to Turkmenistan on 19-20 May 2017 at the invitation of President Gurbanguly Berdimuhamedov.
As a follow-up of the Uzbekistan-Turkmenistan dialogue on the highest level, which took place during the state visit of the President of Uzbekistan to Turkmenistan on 6-7 March this year, the parties will discuss the issues of bilateral relations in transport-communications, investment, cultural-humanitarian and other spheres, as well as exchange views on the regional and international agenda during the meetings and negotiations in Turkmenbashi.
President Shavkat Mirziyoyev will also visit the “Avaza” national tourist zone, where children from different regions of Uzbekistan, who have been effected by the Aral environmental catastrophe, are receiving medical and recreational treatment.
Following the negotiations of the Heads of state, several inter-governmental, inter-agency and other documents, aimed at further development of cooperation in various spheres are expected to be signed. A package of mutually beneficial commercial contracts and agreements by the business circles of the two countries will also be concluded within the frameworks of the visit.