Шавкат Мирзиёев: иссиқхона – даромад манбаи
Давлатимиз раҳбари Ховос туманидаги “Ҳожи Гадойбой ота” хусусий корхонаси томонидан ташкил этилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришга мўлжалланган иссиқхонани кўздан кечирди.
Сирдарё вилоятида 2016-2020 йилларда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш бўйича янги корхоналар қуриш, амалдагиларини реконструкция ва модернизация қилиш, ярим тайёр ва тайёр озиқ-овқат маҳсулотлари, қадоқлаш материаллари ишлаб чиқариш дастури доирасида иссиқхонага Жанубий Кореяда ишлаб чиқарилган юқори самарадорликка эга замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган.
Қиймати 625 минг доллар, майдони бир гектар бўлган иссиқхонада йилига 150-200 тонна қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштирилади. Маҳсулотларнинг асосий қисмини экспорт қилиш режалаштирилган.
Президентимиз мазкур иссиқхонани кенгайтириш, бошқа вилоятларда ҳам шундай корхоналар ташкил этиш, мазкур соҳа вакилларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш кераклигини таъкидлади.
Шу ернинг ўзида вилоятда амалга оширилиши режалаштирилаётган мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш, сақлаш ва қайта ишлаш лойиҳалари тақдимоти ҳам ўтказилди.

Шавкат Мирзиёев: теплицы – источник дохода
Глава нашего государства осмотрел теплицу для выращивания сельхозпродукции, организованную частным предприятием “Хожи Гадойбой ота” Хавастского района.
В рамках Программы по строительству новых, реконструкции и модернизации действующих предприятий по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, производству полуготовой и готовой продовольственной продукции, фасовочных материалов в Сырдарьинской области в 2016-2020 годах в эту теплицу поставлено и установлено высокоэффективное современное оборудование, произведенное в Южной Корее.
В теплице, проектная стоимость которой 625 тысяч долларов, на площади в один гектар будет выращиваться 150-200 тонн сельскохозяйственной продукции в год. Основная часть ее будет поставляться на экспорт.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость расширения этого тепличного хозяйства, организации таких теплиц и в других областях нашей страны, всесторонней поддержки представителей данной сферы.
Здесь же состоялась презентация проектов по выращиванию, хранению и переработке плодоовощной продукции, намечаемых к реализации в Сырдарьинской области.