Ўзбекистон ва Эрон Президентлари бир-бирларини қутладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Ҳасан Руҳоний давлатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан бир-бирларини қутладилар.
Ўзбекистон Президенти ўз қутловида "жорий йилда давлатларимиз Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида навбатдаги сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилди, ишбилармон доиралар ўртасида алоқалар жадаллашмоқда", деб мамнуният билан таъкидлаган.
"Ишончим комилки, сиёсий иродамиз ва умумий интилишларимиз билан кўп қиррали ва узоқ муддатли шерикликни сифат жиҳатидан янги босқичга ва давлатларимиз салоҳиятига мос даражага олиб чиқамиз", деб қайд қилинган давлатимиз раҳбарининг қутловида.
Президент Ҳасан Руҳоний қутловида "ўтган вақт давомида мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий, иқтисодий ва маданий ҳамкорликни ривожлантириш ва кенгайтириш йўлида салмоқли қадамлар ташланди", деб таъкидланган.
Эрон Президенти "ўзаро муносабатлар гуллаб-яшнаши, икки мамлакат учун муҳим устувор йўналишларда ўзаро алоқаларнинг ҳар томонлама ривожланаётгани самарали ва узоқ муддатли натижалар бериши, шунингдек, минтақада тинчлик ва барқарорлик янада мустаҳкамланиши"га ишонч билдирган.

Президенты Узбекистана и Ирана обменялись поздравительными посланиями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Хасан Рухани обменялись поздравительными посланиями по случаю 25-летия установления дипломатических отношений между нашими странами.
Президент Узбекистана в послании с удовлетворением констатировал, что «в течение текущего года проведен очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел, активизируются контакты между деловыми кругами двух государств».
«Убежден, что обоюдная политическая воля и общие усилия позволят вывести многоплановое и долгосрочное партнерство на качественно новый уровень, соответствующий потенциалам двух стран», отмечается в послании главы нашего государства.
В послании Президента Хасана Рухани говорится, что «для развития и расширения политического, экономического и культурного партнерства между двумя государствами за прошедший период сделаны важные шаги».
Президент Ирана выразил уверенность, что «станет очевидцем наступления периода процветания в двусторонних отношениях, плодотворных и долгосрочных результатов всестороннего развития связей на важных для обеих стран приоритетных направлениях, а также укрепления мира и стабильности в регионе».